საპატრულო პოლიცია მოქალაქეებს ციტრუსის გაყიდვას უკრძალავს
ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს #49 განკარგულების საფუძველზე, ყველა მოქალაქეს აქვს უფლება, შეკვეთილი-ურეკის მონაკვეთზე სეზონური ვაჭრობა განახორციელოს. თუმცა, პატრულის თანამშრომლები ამ ტერიტორიაზე მოქალაქეებს ციტრუსის რეალიზების უფლებას არ აძლევენ.
რომან ფუტკარაძის თქმით, პატრულებმა მას განუცხადეს, რომ ისინი არ ცნობენ ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის შესაბამის განკარგულებას და საკითხი ქუთაისის საპატრულო პოლიციამ უნდა გადაწყვიტოს. დაზარალებული ქუთაისში ჩავიდა და შეეცადა, საპატრულოს ხელმძღვანელობასთან გაერკვია არსებული სიტუაცია.
„თავდაპირველად ტელეფონით გამესაუბრნენ. ვუთხარი, სმენასთან დაკავშირებული პრობლემები მაქვს-მეთქი. ჩამოსვლა იკადრეს და მითხრეს, რომ ვაჭრობაზე ნებართვა თბილისმა, კერძოდ, თურმე, საგზაო დეპარტამენტმა უნდა გასცეს“, - ამბობს ფუტკარაძე.
ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს ურბანიზაციისა და ეკონომიკის კომისიის თავმჯდომარის, გელა გობრონიძის თქმით, მოქალაქეებს სრული უფლება აქვს, ციტრუსის რეალიზაცია აღნიშნულ ტერიტორიაზე განახორციელოს.
„საპატრულო პოლიციის ქმედებას არანაირი გამართლება არ აქვს. გაუგებარია, რატომ არ აძლევენ მოქალაქეებს ციტრუსის რეალიზების უფლებას. ამ შემთხვევაში მოვაჭრე სუბიექტები მოქმედებენ კანონის ფარგლებში“, - გვითხრა ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის ოზურგეთის ოფისის ხელმძღვანელმა თამაზ ტრაპაიძემ.
მისივე თქმით, თუ საპატრულო პოლიცია თვლის, რომ იმ ტერიტორიაზე გურიისთვის სტრატეგიული მნიშვნელობის სასოფლო-სამეურნეო პროდუქციის რეალიზაცია მიზანშეწონილი არ არის, მან უნდა მიმართოს ადმინისტრაციული აქტის გამომცემ ორგანოს თხოვნით, რათა ძალადაკარგულად ცნოს მის მიერ გამოცემული ადმინისტრაციული აქტი. ეს კი აქამდე არ მომხდარა.

Patrol Police Does Not Allow Citizens to Sell Citrus
Based on the resolution N 49 of the Ozurgeti municipality board every citizen has right to trade in Shekvetili-Ureki motorway. However, patrol policemen do not allow citizens to sell citrus in the area.
Roman Putkaradze said patrol policemen told him they do not recognize the resolution of the municipality board and Kutaisi district patrol police has right to settle this issue. Victimized person went to Kutaisi and tried to find out situation at the patrol police.
“Initially they talked with me on the phone. I told I could not hear properly and finally went downstairs to meet me. They said Road Department in Tbilisi has right to release corresponding permission on trading,” said Putkaradze.
Gela Gobronidze, chairperson of the commission for urbanization and economics at Ozurgeti municipality board said citizens can sell citrus in the area.
“Patrol police acts illegally and we cannot understand why they do not allow people to sell citruses in the road within the law,” said Tamaz Trapaidze, head of Ozurgeti district office of the Georgian Young Lawyers Association.
Trapaidze added that if patrol police think agricultural products, strategically important products for Guria region, shall not be sold in the territory, they should appeal to the authoritative body which issues administrative act and request to abolish the resolution. However, they have not done it yet.