„მოძრაობა სამართლიანი საქართველოსთვის“ ოსი მოქალაქეების შესახებ ინფორმაციას ითხოვს
„მოძრაობა სამართლიანი საქართველოსთვის“ დაკარგული ოსი ეროვნების მოქალაქეების შესახებ ინფორმაციის მოძიებისთვის საქართველოს შესაბამისს უწყებებს თხოვნით კიდევ ერთხელ მიმართავას.
პარტიის პრესსამსახურის ცნობით, გასული წლის 23 დეკემბერს „მოძრაობა სამართლიანი საქართველოსთვის“ გამგეობის წევრმა, კობა აბულაძემ ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსის მე-40 მუხლის საფუძველზე, წერილობით მიმართა სახალხო დამცველ გიორგი ტუღუშს, შს მინისტრ ვანო მერაბიშვილს, მთავარ პროკურორ მურთაზ ზოდელავას და სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიული დახმარების მინისტრ ხათუნა კალმახელიძეს.
აღნიშნული წერილით, მოძრაობა ითხოვდა დახმარებას სრული ინფორმაციის მოძიებაში იმ ოსი ეროვნების 35 მოქალაქის შესახებ, რომელთა ოჯახის წევრებმაც მოძრაობის ლიდერს, ზურაბ ნოღაიდელს ცხინვალში ყოფნის დროს შესაბამისი თხოვნით მიმართეს. თუმცა პარტიის მიმართვას ზემოთ დასახელებული არც ერთი თანამდებობის პირი დღემდე არ გამოხმაურებია.
განმეორებითი თხოვნის იგნორირების შემთხვევაში, „მოძრაობა სამართლიანი საქართველოსთვის“ სასამართლოს მიმართავს.
„მოძრაობა სამართლიანი საქართველოსთვის“ შს სამინისტროსგან ასევე ითხოვს ინფორმაციას ქართველი ეროვნების  მოქალაქეების შესახებ, რომლებიც სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო ხელისუფლებას დღემდე ჰყავს დაკავებული.
მოძრაობა, ასევე, ამზადებს წერილს შს მინისტრისა და მთავარი პროკურორის სახელზე, სადაც ითხოვს ინფორმაციას 2009 წლის ბოლოს ქართველი სამართალდამცავების მიერ დაკავებული ოსი ეროვნების მოქალაქეების - გენადი ფლიევისა და თამარ ჩარაევას შესახებ.

The Movement for Just Georgia Requests Information about Ossetian Citizens
The Movement for Just Georgia applies again to the corresponding departments of Georgia to get the information about missing Ossetian citizens.
According to the press centre of the political movement, on December 23, 2009 under Article 40 of the General Administrative Code, Koba Abuladze, the board member of the movement for Just Georgia petitioned to public defender Giorgi Tugushi, the minister of internal affairs Vano Merabishvili, main prosecutor Murtaz Zodelava, the minister of Probation and Legal Aid Khatuna Kalmakhelidze.
The movement requested to help them to get information about 35 missing Ossetian people, whose family members requested Zurab Noghaideli, the party leader to find the missing people. However, no one responded to the petition of the movement.
The movement for Just Georgia will appeal to the court, if they do not receive reply.
The movement also requests information from MIA about the citizens of Georgia, who are still detained by de facto government of South Ossetia.
The movement for Just Georgia prepares a letter to the minister of internal affairs and main prosecutor, where they requested information about the Genadi Pliev and Tamar Charaeva, the Ossetian citizens, who were detained by Georgian law enforcement officers in 2009.