ნავთობის ამოფრქვევით დაზარალებულები „კანარგო ჯორჯიას“ პარალიზებას აპირებენ
საგარეჯოს რაიონის სოფლების ნინოწმინდისა და წყაროსთავის მოსახლეობა, პროტესტის ნიშნად, ნავთობკომპანია „კანარგო ჯორჯიას“ მუშაობის პარალიზებას აპირებს.
როგორც დაზარალებულებმა განაცხადეს, სასამართლო არაობიექტურად განიხილავს მათ სარჩელს, რითაც ისინი ნავთობკომპანიისგან კომპენსაციის გადახდას ითხოვენ.
„სასამართლოს სარჩელით 2005 წელს მივმართეთ. 2007 წლის 30 იანვარს თბილისის საქალაქო სასამართლოს მოსამართლე ბესიკ სისვიძემ დააკმაყოფილა ჩვენი ადვოკატის შუამდგომლობა და ეკოლოგიური ექსპერტიზა დანიშნა. თუმცა, მოგვიანებით საქმიდან ეს გადაწყვეტილება გაქრა. საბოლოოდ, სასამართლომ სარჩელის დაკმაყოფილებაზე უარი გვითხრა, რაც თბილისის სააპელაციო სასამართლოში გავასაჩივრეთ. სააპელაციო სასამართლომ არბიტრად იგივე მოსამართლე ჩართო საქმის განსახილველად, რომელმაც ჩვენი სარჩელი არ დააკმაყოფილა. მიუხედავად ამისა, დავას მაინც ვაგრძელებთ. თუმცა, პარალელურად, ნავთობკომპანიის პარალიზებას ვგეგმავთ. მოვითხოვთ, კომპანიამ დაზარალებულებს კომპენსაცია გადაგვიხადოს“, - განაცხადეს სოფელ ნინოწმინდის მაცხოვრებლებმა.
საგარეჯოს რაიონის სოფელ ნინოწმინდაში #100 ჭაბურღილიდან დიდი რაოდენობით ნავთობი და გაზი 2004 წლის 10 სექტემბერს ამოიფრქვა. ღია შადრევნის დალუქვა სპეციალისტებმა მხოლოდ სამი დღის შემდეგ მოახერხეს. ნავთობის ამოფრქვევის შემდეგ სოფლებში ნინოწმინდასა და წყაროსთავში მასობრივად გავრცელდა მკერდის, ყელის და კანის სიმსივნე, გულსისხლძარღვთა დაავადებები. ავარიის შედეგად განადგურდა ასობით ჰექტარი ტყის მასივი, დაბინძურდა წყალი და ნიადაგი.

People Injured by Oil Explosion Are Going to Paralyze “Kanargo Georgia”
The residents of the villages of Ninotsminda and Tskarostavi in Sagarejo District are going to paralyze activities of the Oil Company “Kanargo Georgia” in protest.
According to them, the court does not discuss their appeal impartially; they had requested compensations from the Oil Company.
“We appealed to the court in 2005, Besik Sisvidze, the judge at Tbilisi City Court granted the appeal and appointed ecological expertise. However, later the decision was disappeared from case materials. Finally the court refused to grant appeal and we filed complaint to the Appeal Court. The Appeal Court put the same judge in charge of our case. Despite that, we continue to appeal against the company. However, at the same time, we are going to paralyze the Oil Company, we requested the company to pay compensations to us”, stated the resident of the village of Ninotsminda.
The huge amount of oil and gas exploded on the bore-well #100 in the village of Ninotsminda in Sagarejo District on September10, 2004. Specialists managed to close the open fountain only three days later. The cancer of breast, throat and skin, diseases of blood-vessels were spread in the villages after the accident. The explosion destroyed hundreds of hectares of wood and polluted the water and soil.