სამხედრო პოლიგონზე შემორჩენილმა ნაღმმა კიდევ სამი ადამიანის სიცოცხლე შეიწირა
ბილვანიძეების ოჯახის სამი წევრი, გონიოს პოლიგონზე შემთხვევით ნახულმა ნაღმა იმსხვერპლა. შემთხვევა 14 იანვარს მათ საცხოვრებელ ეზოში მოხდა. ნაღმი იმ ჯართში აღმოჩნდა, რომელიც ნუგზარ ბილვანიძემ წინა დღით პოლიგონზე შეაგროვა. ის მაშინ ამოქმედდა, როცა ბილვანიძემ მისი დაშლა დაიწყო. იმ დროს ეზოში იმყოფებოდა გარდაცვლილის მეუღლე, ქეთევან ბილვანიძე და 5 წლის ძმისშვილი - ანრი. სამივე მათგანი ადგილზევე დაიღუპა.
ჯამბულ ბასილაძე, მეზობელი: „ხმაური გავიგონეთ და როცა გამოვიხედეთ, უკვე ხალხი კიოდა... აგერ, ეზოში არის მათი გვამები დაწყობილი. ოჯახის უფროსი ჯართს, ძირითადად, ზღვის სანაპიროზე და პოლიგონზე აგროვებდა. შემდეგ აბარებდა და თავს ასე ირჩენდნენ“.
ბილვანიძეების ოჯახი სოციალურად გაჭირვებულთა სიაშია. ერთ ჭერქვეშ სამი ოჯახი ცხოვრობს. ოჯახის ძირითადი შემოსავალი შეგროვებული ჯართის ჩაბარებიდან მიღებული თანხა იყო.
ოფიციალური ინფორმაციით, გონიოს პოლიგონზე რუსული სამხედრო ბაზის გასვლის შემდეგ განაღმვითი სამუშაოები ჩატარდა. ადგილობრივების თქმით, რამდენიმე დღის წინ პოლიგონზე სამხედრო წვრთნებიც მიმდინარეობდა.
„წვრთნები იქ ხშირად ტარდება. წვრთნა როცა არ არის, პოლიგონს ადგილობრივები ძროხების საძოვრად ვიყენებთ. უკვე ძალიან გვეშინია. გამოდის, პოლიგონის ტერიტორიაზე რომ დავდივართ, სიცოცხლეს საფრთხეში ვიგდებთ“, - აცხადებენ პოლიგონის მიმდებარედ მცხოვრებლები.
ბილვანიძეების გარდა, 2008 წლის 11 ნოემბერს, ურეხის სამხედრო პოლიგონმა ორი არასრულწლოვნის - რიჩარდ ვირუბოვისა და ლევან ლეონიძის სიცოცხლე შეიწირა. ისინი პოლიგონის ტერიტორიაზე თამაშობდნენ, როცა ასაფეთქებელი მოწყობილობა ამოქმედდა.

Mines on the Military Shooting-Range endowed Three People Lives
The three members of Bilvanidzes family were endowed with the mines, which they found occasionally. The incident occurred in the yard of their house on January 14. The mines turned up in the scrap-iron, which Nugzar Bilvanidze gathered on the previous day at the shooting-range. He began to act when Bilvanidze started to dismiss them. Ketevan Bilvanidze, his wife, and his 5-year-old niece were in the yard at the time. They died on the spot.
Jambul Basiladze, the neighbor: “We heard the noise and when we looked out, the people were shouting…Their bodies are still in the yard. The head of the family gathered scrap-iron on the beach or on the shooting-range. He earned money by gathering the scrap-iron.”
The family of Blanchivadzes is in the list of socially disabled people. Three families live in one house. The income of the family is the money which they get by gathering the scrap-irons.
According to the official information, they began the works to clear Gonio shooting-range from the torpedo mines after Russian military base left Georgia. The inhabitants stated that, several days before, the military trainings were carried out on the territory.
“The trainings are carried out very often there. When there is no training, we use the territory to take cows for pasture. We are afraid. The truth is that when we are on the territory our life is in danger”, state the inhabitants of Gonio.
Besides Bilvanidzesm, Urekhi military shooting-range sacrificed the lives of two juveniles - Richard Virubov and Levan Leonidze. They were playing on the territory when the dynamites began to explode.