რადიო „ჰერეთი“ გურჯაანის გამგეობის თანამშრომელს ჟურნალისტისთვის მუშაობაში ხელის შეშლაში ადანაშაულებს
რადიო „ჰერეთი“ გურჯაანის გამგეობის თანამშრომელს, მაია ბიტარაშვილს ჟურნალისტისთვის მუშაობაში ხელის შეშლაში ადანაშაულებს. რადიოს ინფორმაციით, ჩინოვნიკი თოქ-შოუს „ხმა“ კორესპონდენტს მადონა ბატიაშვილს ჯერ პირდაპირ ეთერში ჩართვის საშუალებას არ აძლევდა, ხოლო შემდეგ მოსახლეობას მოუწოდებდა, სტუდიაში მყოფი რაიონის გამგებლისთვის მხოლოდ მადლობა ეთქვათ.
მადონა ბატიაშვილი ყოველ შაბათს რადიო „ჰერეთის“ პირდაპირ ეთერში სატელეფონო ჩართვებს კახეთის სხვადასხვა ადგილიდან ახორციელებს. 23 იანვარს თოქ-შოუს განსახილველი თემა გურჯაანის რაიონის ოსურ სოფელში, ყიტაანში არსებული პრობლემები იყო. როგორც მადონა ბატიაშვილმა განაცხადა, რაიონული გამგეობის თანამშრომელი მას სწორედ ყიტაანში, პროფესიული მოვალეობის შესრულების დროს დაემუქრა.
ჩინოვნიკმა ჟურნალისტს ჯერ სოფლის დატოვება მოსთხოვა, შემდეგ გააფრთხილა, რომ მეორედ იქ აღარ ჩასულიყო, წინააღმდეგ შემთხვევაში, პრობლემები შეექმნებოდა.
„ვიდრე პირდაპირი ეთერი დაიწყებოდა და ხალხთან ერთად სტუდიას ჩავერთვებოდი, ადგილობრივები ყვებოდნენ, რომ მათ ხელისუფლება ყურადღებას  არ აქცევს და დაპირებებს არ ასრულებს. ყიტაანის რწმუნებულის სპეციალისტის, მაია ბიტარაშვილის გაღიზიანება და მუქარებიც სწორედ ამის შემდეგ დაიწყო. იგი ჩემთან შეკრებილ ადგილობრივებს მოუწოდებდა, რაიონის გამგებლისთვის, გიორგი ჩივიაშვილისთვის მადლობა გადაეხადათ და მისი საწინააღმდეგო პირდაპირ ეთერში არაფერი ეთქვათ. მან ჩართვის ადგილზე საკუთარი მხარდამჭერებიც მოიყვანა და განაცხადა, რომ ყველას ჰქონდა მობილური ტელეფონი, სტუდიაში დარეკავდნენ და თუ მოსახლეობა ხელისუფლებას გააკრიტიკებდა, მისი მხარდამჭერები გამგებელს მადლობას გადაუხდიდნენ. ამ ყველაფრის გამო პირდაპირი ჩართვის განხორცილება დათქმულ დროს ვერ მოხერდა. თუმცა, ჩართვა მაინც შედგა. მოსახლეობამ საკუთარ პრობლემებზე საუბრისგან  ნაწილობრივ თავი შეიკავა“, - ამბობს მადონა ბატიაშვილი.
თოქ-შოუს წამყვანის ხათუნა გოგაშვილის განცხადებით, ბოლო ორი თვის განმავლობაში პირდაპირი ჩართვების ჩაშლის მცდელობის ფაქტებმა მასობრივი სახე მიიღო. მისი თქმით, პირდაპირი  ეთერის ჩაშლის მცდელობები დაფიქსირდა სიღნაღის რაიონის სოფელ ვაქირში, მანამდე კი დედოფლიწყაროში, ველისციხესა და  თელავში.
ბრალდებას უარყოფს გურჯაანის მუნიციპალიტეტის გამგებელი გიორგი ჩივიაშვილი. გამგებლის განცხადებით, ის ესაუბრა მაია ბიტარაშვილს, რომელმაც ჟურნალისტზე ზეწოლის ფაქტი უარყო. „ვისაც საუბარი უნდოდა, გადაცემაში ყველა ჩაერთო და სოფელში არსებულ პრობლემებზე ღიად ისაუბრეს“, - განმარტა ჩივიაშვილმა.

Radio Hereti Blames Employee of Gurjaani District Administration in Interference in Professional Activities of a Journalist
Radio Hereti blames employee of Gurjaani district administration Maia Bitarashvili in interference in professional activities of a journalist. According to the Radio-Station, the local official initially did not allow correspondent for the talk-show “Voice” Madona Batiashvili to speak on-live; then she called upon the population to thank to the district governor who was in the studio by that time.
Madona Batiashvili calls to Radio “Hereti” every Saturday from various parts of Kakheti region and makes on-live reportage from there. On January 23, she was in the Ossetian village of Kitaani in Gurjaani district and spoke about local problems. Madona Batiashvili said the employee of the local administration threatened her in the village.
The official demanded the journalist to leave the village and then warned against arriving there next time; otherwise she threatened with creating some problems.
“Before the on-live reportage started, locals told me that authority did not pay attention to them and did not keep their promises. Specialist of the district administration Maia Bitarashvili irritated by this fact and started to threaten the journalist. She called upon the people gathered around the journalist to express gratitude towards district governor Giorgi Chiviashvili and warned them not to say anything against him on-live. She brought supporters of the local government at the place and said everybody had mobile phones and could call the studio if local residents started criticizing the government. Consequently, the on-live reportage was delayed but when it started local residents avoided speaking about their problems openly,” said Madona Batiashvili.
According to the presenter of the talk-show Khatuna Gogashvili attempt of interference during on-live reportages has become common fact recently. She said similar incidents happened in the village of Vakiri in Sighnaghi district, in Dedoplistskaro district, in the village of Velistsikhe and Telavi district.
Gurjaani district governor Giorgi Chiviashvili denies the accusations. He said he had talked with Maia Bitarishvili about the incident but the latter denied the fact. “Everybody, who wanted to speak was allowed to give an interview; they spoke about problems openly,” said Chiviashvili.