გურულ ჩინოვნიკებს იმედი აქვთ, რომ უკრაინაში არჩევნების მეორე ტურს მაინც დააკვირდებიან
მიუხედავად იმისა, რომ გურულების 10-კაციან დელეგაციას უკრაინაში დამკვირვებლის სტატუსის მინიჭებაზე უარი ეთქვა, „სამართლიანი არჩევნების“ ოზურგეთის კოორდინატორი თამარ კუპრაძე წინასაარჩევნო პერიოდშიც და ახლაც უკრაინაში იმყოფება. იგი უკრაინაში ევროკავშირის დამკვირვებლის სტატუსით ჩავიდა და რეგისტრაციისას არანაირი პრობლემა არ ჰქონია.
უკრაინაში 17 იანვარს გამართულ საპრეზიდენტო არჩევნებს გურიის მაღალჩინოსნებიც უნდა დაკვირვებოდნენ. თუმცა, ისევე, როგორც სხვა დანარჩენ დამკვირვებლობის მსურველ ქართველებს, უკრაინის ცენტრალურმა საარჩევნო კომისიამ გურულებსაც არ მისცა აკრედიტაცია.
როგორც ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის ერთ-ერთი მაღალჩინოსანი ამბობს, მართალია, საკრებულოებისა და გამგეობების თანამშრომლებმა ვერ მიიღეს აკრედიტაცია, მაგრამ გურიიდან უკრაინაში არჩევნებამდე ორი დღით ადრე სამართალდამცავები მაინც გაემგზავრნენ.
კომენტარის გაკეთებისაგან თავს იკავებენ გურიის სამხარეო ადმინისტრაციაში. თუმცა, ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის გამგეობაში ადასტურებენ, რომ 14 იანვარს, სადამკვირვებლო მისიით ლანჩხუთიდან საკრებულოს თავმჯდომარე დავით პეტრიაშვილი, საკრებულოს ექსპერტ-კონსულტანტი დავით ჯანელიძე, საკრებულოს „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ ფრაქციის თავმჯდომარე შოთა ჩაგუნავა, ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის გამგებლის მოადგილე დავით ჩხაიძე და  შპს „ლანჩხუთი-გზის“ დირექტორი მერაბ წილოსანი უნდა წასულიყვნენ.
უკრაინაში არჩევნებს ჩოხატაურის მუნიციპალიტეტიდან მმართველი ფრაქციის თავმჯდომარე შოთა სირაძე და გამგებლის მოადგილე დიმიტრი კორიფაძე უნდა დაკვირვებოდნენ.  ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის საკრებულოდან და გამგეობიდან წამსვლელთა ვინაობა კი რატომღაც გასაიდუმლოებული დარჩა. ჩვენი ინფორმაციით, დელეგაციისთვის ვიცე-გუბერნატორს კახა ასკურავას უნდა ეხელმძღვანელა. თუმცა, უკრაინის ცესკომ საპრეზიდენტო არჩევნებზე ქართველი დამკვირვებლების რეგისტრაციას მხარი არ დაუჭირა.
უკრაინულ ინტერნეტ საიტებზე გავრცელდა იმ პირთა სია, ვისაც აკრედიტაციის მიღების სურვილი ჰქონდათ. 1 076 ადამიანის სახელობით სიაში გურული მაღალჩინოსნების გვარებიც ფიგურირებს. დაწყებული გურიის ვიცე-გუბერნატორიდან დამთავრებული  ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის ახალგაზრდულ საქმეთა სამსახურის მთავარი სპეციალისტით.

Officials from Guria Hope They Will Monitor At Least Second Round of the Elections in Ukraine
Although delegation of 10 persons from Guria was not recognized as observers in Ukraine, coordinator of “Fair Elections” in Ozurgeti district Tamar Kupradze does not leave Ukraine. She went to Ukraine as an EU observer and had no difficulty with registration.
High-ranking officials from Guria region went to observe presidential elections of Ukraine on January 17. Though like other Georgians who wanted to be observers, Central Election Commission of Ukraine did not accredit representatives from Guria.
According to one of the high-ranking officials of Ozurgeti district administration, despite that, officials of district administration and municipality boards were not accredited; law enforcers from Guria went to Ukraine two days before elections.
Representatives of Guria Regional administration do not make comments. Though Lanchkhuti district administration board confirms that on January 14, chairman of municipality board Davit Petriashvili, expert-consultant of municipality board Davit Janelidze, chairman of the fraction “United National Movement” Shota Chagunava, Lanchkhuti district deputy governor Davit Chkhaidze and director of LTD “Lanchkhuti Road” Merab Tsilosani had to go to Ukraine as observers.
Shota Siradze chairman of the ruling party fraction at the municipality board and district deputy governor Dimitri Koripadze from Chokhatauri district had to observe elections in Ukraine. Names of officials from Ozurgeti district administration and municipality board are secret. According to our information, Vice-governor Kakha Askurava had to lead the delegation. However, Central Election Commission of Ukraine did not register Georgian observers.
Ukrainian web-sites published the list of people who wanted to get accreditation. The names of high-ranking officials from Guria are on the list of 1076 people. Everybody was on the list - from Guria region deputy governor to the chief specialist of Youth Department of Ozurgeti district administration