დევნილმა აფხაზებმა სოხუმის რეჟიმის ლიდერებს მიმართვა გაუგზავნეს
აფხაზეთიდან დევნილმა აფხაზებმა სოხუმის რეჟიმის ლიდერებს საგანგებო მიმართვა გაუგზავნეს. მიმართვა აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარემ გია ბარამიამ სოხუმის რეჟიმის წარმომადგენლებს 28 იანვარს ჟენევაში, საერთაშორისო კონსულტაციების მეცხრე რაუნდზე გადასცა.
მიმართვაში აღნიშნულია, რომ აფხაზეთი ე.წ. საპრეზიდენტო არჩევნების წინ დატოვეს და თბილისში ჩამოვიდნენ. ისინი აცხადებენ, რომ ადგილობრივი მოსახლეობის მიმართ აფხაზეთში გამეფებული რუსული საოკუპაციო რეჟიმის განუკითხაობას გულგრულად ვერ უყურებენ. აფხაზ დევნილებს მიაჩნიათ, რომ რუსებმა წინასწარ მომზადებული გეგმით დაიპყრეს აფხაზეთის ტერიტორია და ახლა ცდილობენ, „თავისი ბინძური ხელებით“ საბოლოოდ გაანადგურონ აფხაზები.
„ჩვენმა წინაპრებმა მშვენიერი ენა და ტრადიციები დაგვიტოვეს, რომლებიც უნდა გადავცეთ ჩვენს მომავალს. თუმცა, ნათელია, რომ ჩვენ და თქვენ ამ ოცნებას ვერ განვახორციელებთ, თუ ჩვენს ქართველ ძმებთან არ გავერთიანდებით, რომელთა წინაპრები მოჰაჯირობას აქტიურად ეწინააღმდეგებოდნენ“, - ნათქვამია მიმართვაში.
აქვე აღნიშნულია, რომ 1992-1993 წლების კონფლიქტი საერთოდ მტრის მიერ იყო ინსპირირებული და დღეს ნებისმიერმა გლეხმა იცის, რომ ისეთი მასშტაბის სამხედრო არსენალი, არც აფხაზებს ჰქონდათ და არც ქართველებს. მიმართვის ავტორები აცხადებენ, რომ ერთმანეთის გადასადგურებლად ორივე მხარეს იარაღით სწორედ რუსეთი ამარაგებდა.
„დღეს აფხაზეთი ოკუპირებული, მილიტარიზებულია და მას მთლიანად კრემლის ემისრები აკონტროლებენ. ამიტომ ჩვენ, აფხაზები, მხოლოდ ცალმხრივ ინფორმაციას ვიღებთ, რომელსაც რუსული სპეცსამსახურებისთვის მომუშავე რუსული მედია ამზადებს. დღეს ჩვენ თბილისში ვცხოვრობთ, სადაც გავიგეთ და ვიგრძენით, რა არის დემოკრატია. აქ არ არის კორუფცია, კრიმინალური სამყარო სრულად დამარცხებულია, დაცულია ადამიანის უფლებები. რაც ყველაზე მთავარია, ქართველები აფხაზების მიმართ არ არიან მტრულად განწყობილნი, პირიქით – ყველგან მშვიდობისმოყვარეობა და შერიგებისკენ სწრაფვა იგრძნობა, რაც საქართველოს ხელისუფლების ოფიციალური პოზიციით არის გამყარებული“, - აცხადებენ აფხაზეთიდან დევნილი აფხაზები.
ისინი გამოთქვამენ სურვილს, რომ აფხაზეთში მცხოვრებმა მათმა თანამემამულეებმაც „შვებით ამოისუნთქონ და არ ეშინოდეთ ხვალინდელი დღის“. მიმართვის ავტორებს მიაჩნიათ, რომ ეს მხოლოდ ქართველი და აფხაზი ხალხების შერიგებით, გაერთიანებით და ერთიან სახელმწიფოში ცხოვრებით არის შესაძლებელი. მიმართვას 11 ადამიანი აწერს ხელს.

Abkhazian IDPs Sent Appeal to the Leaders of Sokhumi Regime
The IDPs from Abkhazia sent a special appeal to the regime of Sokhumi de- facto government. Gia Baramia, the head of Abkhazia Autonomous Republic handed the appeal to the officials of Sokhuni de-facto regime on January 28 in Geneva, on the 9th round of international negotiations.
The appeal stated that IDPs left Abkhazia before the so-called presidential elections in Sokhumi and arrived in Tbilisi. The IDPs state they cannot be indifferent to the Russian occupation regime towards in Abkhazia. They think Russia occupied the territory in accordance to the previously worked out plan and now they try with “their dirty hands” to destroy Abkhazian people finally.
“Our ancestors left wonderful language and traditions to us, which we have to pass to our descendents. However, it is clear that we cannot realize our dream alone, if we do not unify with our Georgian brothers, whose ancestors were against the deportation of Muhajirs”, it is said in the appeal.
It is also mentioned in the appeal that common enemy inspired the conflict in 1992-1993 and today anybody knows that neither Abkhazia and nor Georgia had similar military armament to launch the war. The authors of the appeal state that Russia supplied both sides of the conflict with weapons.
“Today Abkhazia is occupied, militarized and entirely controlled by Russia. That is why we Abkhazians receive only one-sided information which is prepared by Russian media subordinated to Special Forces of Russia. Today we live in Tbilisi, where we heard and felt what the democracy is. There is no corruption here; the criminal world is entirely destroyed, the rights of people are defended. What is the most important, Georgians are not against Abkhazian people, on the contrary the situations is very peaceful and they want to reach agreement, which is steadied by the official position of Georgian government”, stated Abkhaz IDP s from Abkhazia.
They want other Abkhazians living in Abkhazia “to relieve and not to be afraid of future”. The authors of appeal think agreement, unification and coexistence of Georgian and Abkhaz peoples is possible. 11 people signed the appeal.