მადლენ ოლბრაიტი: „რუსეთი არ უნდა იყოს კვერცხი, რომელიც ქათამს ჭკუას ასწავლის“
„რუსეთი ნატო-ს მხოლოდ ერთ-ერთი პარტნიორია და არა აქვს უფლება, ჩრდილოატლანტიკურ ალიანსს მითითებები მისცეს“, - განაცხადა ნატო-ს ექსპერტთა ჯგუფის ხელმძღვანელმა, აშშ-ის ყოფილმა სახელმწიფომდივანმა მადლენ ოლბრაიტმა, რომელსაც ალიანსის ახალი სტრატეგიული კონცეფციის შემუშავება აქვს დავალებული.
„რუსეთი ალიანსის ერთ-ერთი პარტნიორია. იგი არ უნდა იყოს კვერცხი, რომელიც ქათამს ასწავლის ჭკუას“, - აღნიშნა ოლბრაიტმა.
აშშ-ს ყოფილმა სახელმწიფო მდივანმა ნატო-ს ურთიერთობებს რუსეთთან „ფუნქციონალური“ უწოდა. ალიანსის შემდგომ გაფართოებასთან დაკავშირებთ კი, მან განაცხადა, რომ ნატო ღიაა დემოკრატიული ქვეყნებისთვის, რომლებიც ალიანსის ვალდებულებებს ასრულებენ.
ამავე დროს ოლბრაიტმა განაცხადა: „ეს ბლოკი ფილანთროპული ორგანიზაცია არ არის, რომელიც ვინმეს უსაფრთხოების უზრუნველყოფით იქნება დაკავებული“.

Madeleine Albright: “Russia Should not Be an Egg Which Gives Advice to a Hen”
“Russia is one of the NATO partner states and does not have right to give advice to North Atlantic Alliance”, stated Madeleine Albright, the head of NATO experts, the former State Secretary of the USA, who is entitled to work on new strategic conception of the Alliance.
“Russia is one of the NATO partner states; and it should not be an egg who gives advice to a hen”, said Albright.
The former state secretary of the USA assessed the relations with Russia as “Functional”. As for next widening of NATO, she said the NATO is opened for democratic countries, which implement Alliance obligations.
At the same time, Albright stated: “The block is not philanthropic organization, which will be busy by security of somebody”.