საქართველოს ხელისუფლებამ აფხაზეთში აფხაზურს მეორე სახელმწიფო ენის სტატუსი მიანიჭა
საქართველოს ხელისუფლებამ აფხაზეთში აფხაზურ ენას მეორე სახელმწიფო ენის სტატუსი მიანიჭა. ამის შესახებ ოკუპირებულ ტერიტორიებთან დაკავშირებით საქართველოს მთავრობის მიერ შემუშავებულ სახელმწიფო სტრატეგიაში „ჩართულობა თანამშრომლობის გზით“ არის ნათქვამი.
„აფხაზები საქართველოს მკვიდრ მოსახლეობას წარმოადგენენ. საქართველოს კონსტიტუციის თანახმად, აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის ტერიტორიაზე ქართულ ენასთან ერთად, აფხაზურს სახელმწიფო ენის სტატუსი მიენიჭა. აფხაზური ენის გამოყენების პირობების გაუმჯობესებისთვის აფხაზური ენის პატივისცემას, დაცვას, განვითარებასა და პოპულარიზაციას განსაკუთრებული ყურადღება მიექცევა“, - ნათქვამია დოკუმენტში.
საქართველოს მთავრობამ აღნიშნული სტრატეგია 27 იანვარს დაამტკიცა. სტრატეგიის განხორციელებისთვის სამოქმედო გეგმის შემუშავება ივნისში დასრულდება.

Georgian Authority Granted Status of Secondary State Language to Abkhazian Language
Georgian authority granted status of second state language to Abkhazian language in Abkhazia. It is written in the state strategy “Inclusion through Cooperation” which is worked out by the Georgian authority for occupied territories.
“Abkhazians are citizens of Georgia. According to the Constitution of Georgia, together with Georgian language Abkhazian is official language in autonomous Republic of Abkhazia. Special attention will be paid to the respect, protection, development and popularization of Abkhazian language to improve conditions for Abkhazian-speakers,” it is said in the document.
Georgian authority approved this strategy on January 27. Active plan for strategy implementation will be completed in June.