არასამთავრობო ორგანიზაციებმა მემორანდუმი გააფორმეს
ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების სამართლიანი ჩატარების მიზნით, 27-მა არასამთავრობო ორგანიზაციამ მემორანდუმი გააფორმა.
არასამთავრობო ორგანიზაციათა კოალიცია “სამოქალაქო განვითარების” წევრმა ორგანიზაციებმა დღეს კოალიციის ოფისში მემორანდუმის გაფორმების შესახებ განცხადება გააკეთეს.
მემორანდუმის თანახმად, 27 არასამთავრობო ორგანიზაცია შეთანხმდა, რომ იმოქმედებენ კოორდინირებულად; ითანამშრომლებენ უცხოურ და საერთაშორისო სადამკვირვებლო მისიებთან, რათა მიაწოდონ მათ ხელთ არსებული ინფორმაცია; გამოიყენებენ სამართლებრივ გზებს დარღვევების დასაფიქსირებლად და მათზე რეაგირებისთვის; ასევე, კონსტრუქციული ურთიერთობა ექნებათ საარჩევნო ადმინისტრაციასთან და საარჩევნო სუბიექტებთან.
მემორანდუმის ხელმომწერ ორგანიზაციათა შორის არიან ადვოკატები, მედიის წარმომადგენლები, არჩევნებზე დაკვირვების გამოცდილების მქონე ორგანიზაციები.
მემორანდუმს ხელს აწერენ: “ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია”, “კანონი ხალხისათვის”, “სამართლიანი არჩევნები”, “დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება”, “მრავალეროვანი საქართველო”, “ადამიანის უფლებათა ცენტრი”, “კონსტიტუციის 42-ე მუხლი”, “მედია-მონიტორინგის ცენტრი”, “საქართველოს რეგიონალური მედიის ასოციაცია”, “ახალი თაობა-ახალი ინიციატივა”, “საქართველოს ადვოკატთა პროფკავშირები” და სხვა ორგანიზაციები.
როგორც პრესკონფერენციაზე ადვოკატთა პროფკავშირის ხელმძღვანელმა ლალი აფციაურმა განაცხადა,  საარჩევნო სამართალში მომზადდება  100 ადვოკატი, რომლებიც რეაგირებას მოახდენენ არჩევნების დროს წამოჭრილ საჩივრებზე და თუ საჭირო გახდება სტრასბურგის სასამართლოსაც მიმართავენ.
“საქართველოს რეგიონალური მედია-ასოციაციიის” ხელმძღვანელის  ია მამალაძის განცხადებით, დღევანდელი პროცესების ფონზე ადგილობრივი არჩევნების სამართლიანად ჩატარებას განუზომელი მნიშვნელობა ენიჭება  და ამ საქმეში საზოგადოების, მედიის ჩართულობა აუცილებელია.

Non-governmental Organizations Signed Memorandum
Member organizations of the NGO coalition “Civil Development” made statement about the memorandum in the coalition office today.
According to memorandum, 27 NGOs agreed to act in coordination. They will cooperate with foreign and international observer missions whom they will inform about all details. They will use legal ways to observe and respond on violations during elections. They will also have constructive relationship with election administration and election entities.
Lawyers, media representatives and organizations, who participated in the monitoring of elections, have signed the memorandum.
They are: “Young Lawyers Association”, “Law for People”, “Fair Elections”, “International Society for Democracy”, “Multinational Georgia”, “Human Rights Centre”, “Article 42 of Constitution”, “Media Monitoring Centre”, “Georgian Regional Media Association”, “New Generation-New Initiative”, and “Trade Union of Georgian Lawyers” and other organizations.
Leader of the Trade Union of Lawyers Lali Aptsiauri stated at the press conference, hundred lawyers will be trained in election law, who will work on complaints filed during elections and if necessary they will appeal to Strasbourg Court.
According to the leader of “Regional Media Association of Georgia” Ia Mamaladze, it is very important to hold fair self-governmental elections and involvement of the society and media in this process is very important.