თემურ ბასილია აშშ-ში საემიგრაციო წესების დარღვევისთვის დააკავეს
თემურ ბასილია ამერიკის შეერთებულ შტატებში საემიგრაციო წესების დარღვევისთვის დააკავეს. ამის შესახებ „ინტერპრესნიუსს“ საქართველოს მთავარი პროკურატურიდან აცნობეს. მათივე ინფორმაციით, ბასილია აშშ-ის საემიგრაციო სამსახურმა დააკავა. მას ლტოლვილის სტატუსი არ ჰქონდა და აშშ-ში დარღვევით იმყოფებოდა. მართალია, ბასილია ინტერპოლის მიერ წითელი ცირკულარით იყო ძებნილი, მაგრამ აშშ-ში იგი ძებნილის სტატუსით არ დაუკავებიათ.
როგორც პროკურატურაში აცხადებენ, ყოფილი მაღალჩინოსანი სავარაუდოდ, საქართველოში იქნება დეპორტირებული. ბასილიას დაკავების შესახებ ჯერჯერობით ოფიციალური ინფორმაცია არ მიუღია მის ადვოკატს, შალვა შავგულიძეს, რომელმაც ეს ამბავი ტელევიზიით შეიტყო. მისი განმარტებით, ოჯახი ამ დრომდე არ დაკავშირებია და ოფიციალური კომენტარი არც პროკურატურისგან მოუსმენია.
თემურ ბასილიას თბილისის საქალაქო სასამართლოს მოსამართლე მაია ჯვარშეიშვილმა 2008 წლის ზაფხულში ცხრაწლიანი პატიმრობა დაუსწრებლად შეუფარდა. მას მსჯავრი დაედო ქრთამის აღებაში, უფლებამოსილების გადამეტების, თანამდებობის ბოროტად გამოყენებისა და სახელმწიფო ქონების გაფლანგვის ბრალდებებში კი, გამართლდა.
ბასილია ედუარდ შევარდნაძის პრეზიდენტობის დროს მისი ეკონომიკური მრჩეველი იყო. კურირებდა სიღარიბის დაძლევის პროგრამის შემუშავებას და მის განხორციელებას, რა დროსაც დიდძალი თანხა დაიხარჯა. 2006 წლიდან თემურ ბასილია ინტერპოლის მიერ წითელი ცირკულარით იძებნებოდა.
ცოტა ხნის წინ თემურ ბასილია აშშ-ში „რუსთავი 2“-ის ჟურნალისტებმა ერთ-ერთ შეხვედრაზე აღმოაჩინეს და კითხვები დაუსვეს. მან კითხვებს არ უპასუხა და აბეზარ ჟურნალისტებს პოლიციის გამოძახებით დაემუქრა. როგორც შემდგომმა მოვლენებმა გვიჩვენა, აშშ-ის სამართალდამცველები ბასილიას პერსონით იქით დაინტერესდნენ და ერთ მშვენიერ დღეს, დააკავეს კიდეც.

Temur Basilia Was Detained in USA for Breaching Immigration Rules
Temur Basilia was detained in the USA for having breached immigration rules. Chief-prosecutor’s office of Georgia reported “Interpressnews” about it. According to them, Basilia was detained by US Immigration Department. He did not have refugee status in the USA and he lived there illegally. Although Basilia was sought by Interpol through red circular, he was not detained in the USA as a sought person.
According to f the chief prosecutor’s office, former Georgian high-ranking official will supposedly be deported to Georgia. His attorney, Shalva Shavgulidze, was not officially informed about Basilia’s detention; he learned about the fact on TV. Shavgulidze clarified that the family has not got in touch with him yet and has not heard any official comment from the prosecutor’s office either.
In summer of 2008 Judge Maia Jvarsheishvili at Tbilisi City Court sentenced Temur Basilia to 9-year-imprisonment though the accused did not attend the trial. He was charged for bribery; however, he was discharged from the accusations in abusing his power and unreasonable wasting of state property.
During Eduard Shevardnadze’s governance, Basilia was his economical advisor. He coordinated working process on Poverty Reduction Program and then its implementation; meanwhile he wasted large amount of money. Since 2006, Temur Basilia was sought by Interpol through red circular.
Short time ago, journalists of TV-Company “Rustavi 2” met Temur Basilia at one of the meetings in the USA. They asked him several questions but he did not answer them and threatened journalists with police. Later, American law enforcement bodies got interested in Basilia himself and detained soon.