სუბელიანის უწყებას დევნილი „ლტოლვილების გადაგდების სამინისტროს“ უწოდებს
გორის რაიონის სოფელ ქსუისიდან დევნილი მალხაზ შოშიტაშვილი კუთვნილ დახმარებას ითხოვს. მისი ექსვსსულიანი ოჯახი 2008 წლის ომის დროს, ქსუისიდან წამოვიდა და თავი სურამში ნათესავის სახლს შეაფარა.
დევნილთა განსახლებისას შოშიტაშვილებისთვის მთავრობას კოტეჯი უნდა მიეცა. კოტეჯი 3 ადამიანზე იყო გათვლილი და მრავალსულიანი ოჯახისთვის ცხოვრება იქ შეუძლებელი იქნებოდა. მეორე კოტეჯის მიცემაზე კი ოჯახს უარი უთხრეს. ამიტომ კოტეჯის ნაცვლად შოშიტაშვილმა მთავრობისაგან 10 000 დოლარი (ეკვივალენტით ლარში) აიღო. ამ ერთჯერადი დახმარების გარდა მათ მთავრობისგან აღარაფერი მიუღიათ. თუმცა, შოშიტაშვილის თქმით, იყო შემთხვევები, როცა 4 და 5- სულიანი ოჯახები 2 კოტეჯით დააკმაყოფილეს.
მალხაზ შოშიტაშვილის მეუღლე მძიმედ არის ავად. აღებული თანხის დიდი ნაწილი სწორედ მისი ოპერაციისა და მკურნალობისთვის დაიხარჯა და დარჩენილი თანხა თავშესაფრის შესაძენად საკმარისი არ აღმოჩნდა. ამის შემდეგ შოშიტაშვილმა დახმარების სათხოვნელად საქართველოს ლტოლვილთა და განსახლების მინისტრს კობა სუბელიანს, პრეზიდენტის ადმინისტრაციას და ერედვის მუნიციპალიტეტის გამგეობას მიმართა, რათა როგორც მრავალშვილიან ოჯახს, სულზე იმ 200-300 ლარით მაინც დახმარებოდნენ, რასაც სხვა დევნილებს აძლევდნენ.
შოშიტაშვილის თქმით, საცხოვრებელ ფართზე უარის თქმის მიუხედავად, მას დევნილის ყველა უფლება უნარჩუნდება და დახმარებაც ეკუთვნის. თუმცა, მინისტრისგან პასუხი აქამდე არ მიუღია. გამგეობამ კი მისი დახმარების რეკომენდაცია სამინისტროს გადაუგზავნა.
შოშიტაშვილის თქმით, არიან ოჯახები, რომლებიც მთავრობამ კოდადან საქაშეთში გადაასახლა და იგივე დახმარება გაუწია, რაც კოდაში ჩასახლებისას. სწორედ იმ უყურადღებობის გამო, რასაც ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტრო მისდამი იჩენს, მალხაზ შოშიტაშვილი მას „გადაგდების სამინისტროდ“ მოიხსენიებს.
ამჟამად ოჯახი სოფ. ჩუმათელეთში, 8 წლის წინ გარდაცვლილი ძმის სახლში ცხოვრობს, სადაც ელემენტარული პირობებიც კი არ არის შექმნილი, ფანჯრებზე ცელოფანია აკრული და წვიმის დროს სახლშიც წყალი ჩადის.
მალხაზ შოშიტაშვილს იურიდიულ დახმარებას „ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ უწევს. მისი სარჩელი სხვა დევნილების სარჩელებთან ერთად, რომლებიც რუსეთს უჩივიან, სტრასბურგის სასამართლოშია გაგზავნილი.

Malkhaz Shoshitashvili, an IDP from the village of Ksuisi in Gori District requests his allowance. His 6-member-family fled from Ksuisi village during the war in 2008 and sheltered the family of his relative in Surami.
The government had to give a cottage to the Shoshitashvilis during the settlement of IDPs. The cottage was for three people and it was impossible for the large family to live there. The government refused to give them the second cottage. Instead Shoshitashvili took 10 000 USD .Besides that the government did not pay anything to the IDP. However, according to Shoshitashvili, there were facts when the government gave two cottages to the families with 4 and 5 members.
The wife of Malkhaz Shoshitashvili is very ill. The most part of the money was spent on her operation and treatment and the other part of money was not enough to buy a house. After that, Shoshitashvili requested Koba Subeliani, the minister of Refugees and Accommodation, president’s administration and Eredvi village administration allowance of 200-300 GEL, which the authority had given to other IDPs.
According to Shoshitashvili, although they refused to get cottage, the family preserve all rights of IDPs and the government should give them the allowance. However, they did not get the answer from the minister yet. The district department sent a recommendation to the ministry to give allowance to the family.
Shoshitashvili states that, there are families which were re-settled from Koda to Sakasheti settlements by the government and who also received all kind of allowance. Because of the inattention of the ministry, Malkhaz Shoshitashvili called the institution “the ministry that deceives IDPs”.
Nowadays the family lives in the village of Chumateleti, in the house of his brother, who died 8 years ago. There are no elementary conditions to live there; polyethylene is stretched on windows and water licks in the house when it rains.
The Human Rights Centre provides Malkhaz Shoshitashvili with legal aid. His appeal was sent to Strasburg Court together with other appeals of IDPs, who appealed against Russia.