ალანა გაგლოევა ცხინვალიდან ბებიის ევაკუაციაზე მოლაპარაკებებს უარყოფს
პრეზიდენტის ადმინისტრაციის პრესსამსახურის უფროსი ალანა გაგლოევა აგვისტოს ომის დროს ცხინვალიდან ბებიის ევაკუაციაზე საქართველოს ხელისუფლებასა და ცხინვალის რეჟიმს შორის მოლაპარაკებებს უარყოფს.
„ინფორმაცია, რომ საქართველოს ხელისუფლების წარმომადგენლები ცხინვალის რეჟიმთან ჩემი ბებიის ევაკუაციის საკითხზე მოლაპარაკებას აწარმოებდნენ, სრული აბსურდია. ბებია ცხინვალიდან ტაქსით გამოვიდა და  ჩემი საკუთარი ავტომობილით სოფელ მეღვრეკისთან დავხვდი. ბებია და ჩემი ბიძაშვილი, რომელსაც ცეცხლის გახსნის შემდეგ ეპილეფსიის შეტევები დაეწყო, კონფლიქტის ზონიდან პირადად მე გამოვიყვანე“, - აღნიშნა ალანა გაგლოევამ.
ჟურნალისტ ვახტანგ კომახიძის ინფორმაციით, გასულ წელს, ცხინვალში ყოფნის დროს მისთვის ცნობილი გახდა, რომ 2008 წლის აგვისტოში ცეცხლის გახსნამდე საქართველოს ხელისუფლების წარმომადგენლები ცხინვალის რეჟიმთან მოლაპარაკებას აწარმოებდნენ ცხინვალიდან ალანა გაგლოევას ბებიის ევაკუაციასთან  დაკავშირებით. კომახიძის განცხადებით, აღნიშნული ისტორიისა და აგვისტოს ომთან დაკავშირებული სხვა მასალების მოპოვების გამო საქართველოს ხელისუფლებამ მისი დევნა დაიწყო. ამ მიზეზით, კომახიძემ შვეიცარიის ხელისუფლებას პოლიტიკური თავშესაფარი სთხოვა.

Alana Gagloeva Denies Negotiations about Evacuation of Her Grandmother from Tskhinvali
Alana Gagloeva, the head of press-service at the president’s administration denies to negotiations were carried out between Georgian government and Tskhinvali Regime about evacuation of her grandmother.
“The information that Georgian Government carried on negotiations with Tskhinvali Regime about the evacuation of my grandmother, is absolute absurd. Grandmother left Tskhinvali by taxi and I met her by my car near village Meghvrekisi. I took from the conflict territory my grandmother and my cousin, who had epilepsy attack after fire was opened,” stated Alana Gagloeva.
According to journalist Vakhtang Komakhidze, when he visited Tskhinvali last year, he learned that before August 2008, officials of Georgian government carried on negotiations with Tskhinvali Regime to evacuate the grandmother of Alana Gagloeva from Tskhinvali. Komakhidze stated the government began to persecute him, because he had some information about this story and August war. Consequently, Komakhidze requested political asylum to the government of Switzerland.