ბესო კურტანიძე: „ვახო კომახიძის პრობლემა ქართული მხარის მიერ დაკავებული სამი ახალგაზრდა ოსის ბედ-იღბლით დაინტერესებას უკავშირდება“
ბესო კურტანიძის განცხადებით, ვახო კომახიძის პრობლემა იმ სამი ახალგაზრდა ოსის  ბედ-იღბლით დაინტერესებას უკავშირდება, რომლებიც 2008 წლის ოქტომბერში გაუჩინარდნენ.
ამის შესახებ ჟურნალისტ ვახო კომახიძის მეგობარმა და კოლეგამ ბესო კურტანიძემ რადიო „პალიტრის“ ეთერში სატელეფონო ჩართვისას განაცხადა.  მისი თქმით, მან ერგნეთამდე მიაცილა და შემდეგ თბილისში ჩამოიყვანა ვახო კომახიძე,  როცა ის პაატა ზაქარეიშვილთან და მანანა მებუკესთან ერთად ცხინვალში იმყოფებოდა.
„ჩემდა გასაკვირად, კუდ-ისა და სოდ-ის ნაცვლად, ცხინვალიდან გამოსულ კომახიძეს ერგნეთთან დახვდა დეპუტატი გია თორთლაძე, რომელმაც დაახვედრა ერთ-ერთი გატაცებული ტირძნისელი ბავშვის მამა. სანამ ვახოს ველოდებოდი, ამ ბავშვის მამას გავესაუბრე. მე მას ვუთხარი, რომ ცხინვალიდან გადმოვა ჩემი მეგობარი ვახო კომახიძე, რომელიც გადმოიტანს კასეტას, სადაც თქვენი შვილია ჩაწერილი. ჩვენ ამ კასეტას გაჩვენებთ და ნახავთ, როგორ არის თქვენი შვილი ცხინვალის ციხეში-მეთქი. ამაზე ამ კაცმა უარი თქვა და ისევ თორთლაძესთან მიბრუნდა“, - განაცხადა კურტანიძემ.
მისივე თქმით, როცა ვახო კომახიძე ცხინვალიდან გადმოვიდა, მან კასეტები ჩუმად გამოართვა. თავად კომახიძე კი სადღაც, პოლიციის განყოფილებაში წაიყვანეს, სადაც გაესაუბრნენ და გამოკითხეს, ვის შეხვდნენ, ვის ესაუბრნენ და ა.შ.
„ეს კასეტები მე თბილისში წამოვიღე. არ ვიცი, რა იყო ამ კასეტებზე. ეს იყო ვახოს მასალა. ერთადერთი, რაც ვახომ მითხრა, იყო ის, რომ ჩაწერა კოკოითი. თუმცა, ვფიქრობ, ყველაზე დიდი მიზეზი, რის გამოც ვახოს პრობლემა შეექმნა, არის ის, რომ დღემდე გაურკვეველია სამი ახალგაზრდა ოსის  ბედ-იღბალი, რომელიც ქართველებმა 2008 წლის ოქტომბერში მოვიტაცეთ. დღემდე ამ ბავშვების ბედის შესახებ არავინ არაფერი იცის. ვახო იყო ცხინვალში და, სავარაუდოდ, ნახა და გაიგონა იმაზე მეტი, ვიდრე ჩვენ ვიცით. როცა დასვა ეს საკითხი, გვითხრეს, რომ წარმოდგენა არა აქვთ, ვინ არის საერთოდ ის სამი ადამიანი“, - განაცხადა კურტანიძემ.
მან ასევე კომენტარი გააკეთა ტელეკომპანია „რეალ TV“-ს სიუჟეტზე, რომელიც ვახო კომახიძეს მიეძღვნა და აღნიშნა, რომ მსგავსი სიბინძურე და ტყუილი არ უნახავს.
9 თებერვალს გავრცელდა ინფორმაცია, რომ ჟურნალისტმა ვახო კომახიძემ შვეიცარიის ხელისუფლებას პოლიტიკური თავშესაფარი სთხოვა. მიზეზად კი, მისი ოჯახის წევრების მისამართით განხორციელებული მუქარის ზარები დაასახელა.

Beso Kurtanidze: the Problem of Vakho Komakhidze Is Related with the Fate of Three Ossetians Arrested by Georgia
According to Beso Kurtanidze, problem of Vakho Komakhidze is related with the fate of three Ossetians, who disappeared in October 2008.
Beso Kurtanidze, friend and colleague of journalist Vakho Komakhidze, stated about it in phone conversation with radio “Palitra”. According to him, he accompanied Vakho Komakhidze till Ergneti and took him to Tbilisi after his visit in Tskhinvali together with Paata Zakareishvili and Manana Mebuke.
“To my surprise, instead Criminal Security Department and Special Operative Department MP Gia Tortladze met Komakhidze together with the father of one of the kidnapped children in Ergneti village. While we were waiting for Vakho I talked with the father of the kidnapped child. I told him my friend Vakho Komakhidze would come from Tskhinvali and he would bring video recording of his son. We could show him the recording to find out what conditions his son was in Tskhinvali prison. But the man refused and went back to Tortladze,” said Kurtanidze.
According to Kurtanidze, Vakho Komakhidze secretly handed the cassettes to the father when he returned from Tskhinvali. Komakhidze was taken to the police station where he was interrogated about the people who he had met in Tskhinvali and etc.
“I brought the cassettes in Tbilisi. I do not know what was recorded on them. It was Vakho Komakhidze’s property. Vakho told me only one thing – he had recorded Kokoity. Though, I think the main reason for which Vakho has now problem is that the fate of three young Ossetians kidnapped by Georgians in October 2008 is unknown so far. Nobody knows anything about them yet. Vakho was in Tskhinvali and probably saw and learned more than we know. When this question was arisen, we were told that they had no idea about these three persons” said Kurtanidze.
He also commented on the reportage of TV-company “Real TV”, which discredited Vakho Komakhidze and pointed out that he had never watched such impurity and lie in his life before.
On February 9, it was reported that journalist Vakho Komakhidze requested political asylum to the government of Switzerland. The motive is threatening phone calls about his family members.