გირგვლიანის საქმეს ევროსასამართლოში სავარაუდოდ მოსამართლე გიორგი ადეიშვილი განიხილავს
ევროპის ადამიანის უფლებათა სასამართლოში საქართველოს სახელმწიფოს 12 თებერვლამდე უნდა წარედგინა სპეციალურად სანდრო გირგვლიანის საქმისთვის შერჩეული მოსამართლე. იუსტიციის სამინისტრო ამ მოსამართლის ვინაობას არ ამხელს, მაგრამ როგორც „ადამიანის უუფლებათა ცენტრისთვის“ გახდა ცნობილი, გირგვლიანის საქმის განხილვაში, სავარაუდოდ სააპელაციო სასამართლოს მოსამართლე გიორგი ადეიშვილი მიიღებს მონაწილეობას.
„ვიდრე ევროსასამართლო არ დაამტკიცებს წარდგენილ კანდიდატურას, ჩვენ ვერ გავამხელთ მის ვინაობას“, - აცხადებენ იუსტიციის სამინისტროს პრესცენტრში.
შეგახსენებთ, რომ სტრასბურგში სანდრო გირგვლიანის საქმის განხილვა უკვე მეორედ გადაიდო. პროცესი პირველად გასული წლის ნოემბერში საქართველოს მთავრობის მოთხოვნით გადაიდო. 2010 წლის 2 თებერვლისთვის დანიშნული პროცესი კი საქართველოდან არჩეული მოსამართლის, ნონა წოწორიას თვითაცილებამ შეაფრეხა.
2007 წლის ზაფხულში, ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოში სანდრო გირგვლიანის ოჯახმა საქმე 4 მუხლით გაასაჩივრა. ევროსასამართლოში გირგვლიანის საქმის მოსმენა მარტის ბოლოსთვისაა დაგეგმილი.

Georgia had to introduce a specially selected judge for Sandro Girgvliani’s case in Human Rights European Court before February 12. The Ministry of Justice does not publish the name of the judge but the Human Rights Center was informed that supposedly, judge of the Appeal Court Giorgi Adeishvili will participate in the case discussion.
“Before the court approves the introduced candidate, we cannot publish his name,” said representatives of the press-center of the Ministry of Justice.
Discussion of Sandro Girgvliani’s case was postponed in Strasbourg Court for two times. Initially it was postponed in November 2010 based on the request of the government of Georgia. The trial scheduled for February 2, 2010 was postponed by the judge Nona Tsotsoria, who was appointed by Georgian government for case discussion, but she refused to participate in case discussion.
In summer of 2007, the family of Sandro Girgvliani appealed to the European Court of Human Rights under four articles. The case discussion at the European Court is scheduled by the end of March.