ადლიის მაცხოვრებლები ექსპროპრიაციას ეწინააღმდეგებიან
15 თებერვალს ადლიის დასახლების მცხოვრებლებმა აქცია გამართეს. ისინი აპროტესტებდნენ საქართველოს პრეზიდენტის ბრძანებულებას, რომლითაც მათი საცხოვრებელი ტერიტორიის ექსპროპრიაცია უნდა მოხდეს.
ექსპროპრიაციის სანაცვლოდ სახელმწიფო მოქალაქეებზე ნაკვეთების რეალურ ღირებულებაზე ნაკლები თანხის გადაცემას აპირებს. ბათუმის მერიის მიერ დაქირავებული ექსპერტთა ჯგუფის, შპს „ახვლედიანი აუდიტ კონსალტინგის“ მიერ მომზადებული აუდიტორული დასკვნით, ზღვისპირა ზოლში 1 კვ.მ მიწის ნაკვეთი 67 ლარად არის შეფასებული, მაშინ როდესაც  კერძო აუდიტმა, კვ. მეტრის ფასად _ 1 500 ლარი დაასახელა.
გულიკო ვარდმანიძე, ადგილობრივი მცხოვრები: „აქედან არაფრით არ წავალ, თუნდაც ტრაქტორით გადამიარონ. ჩაგვაბარონ გასაღებები ისეთივე გარემონტებული ბინებისა, როგორსაც ჩვენ გვინგრევენ ან მიწა შეგვიფასონ რეალურ ფასად!“
აქციას ოპოზიციური პარტიის წარმომადგენლებიც ესწრებოდნენ. მოსახლეობა აქციების გამართვას ბათუმის მერიის შენობასთანაც გეგმავს.
აღსანიშნავია, რომ პრეზიდენტის ბრძანებულება ტერიტორიის ექსპროპრიაციის შესახებ შესაძლოა, იმ შემთხვევაშიც შესრულდეს, თუკი მოსახლეობა შეთავაზებულ პირობებს არ დაეთანხმება. ადლიის ტერიტორიაზე ბათუმის აეროპორტთან მისასვლელი ავტობანის გაკეთებაა დაგეგმილი.

Local Residents VS Expropriation
On February 15, residents of Adlia held protest demonstration. They protested the resolution of the president of Georgia based on which their residential area shall be expropriated.
Instead expropriation the state intends to pay less than real price to the citizens. Group of experts hired by the Batumi City Hall, who are trained based on the audit report of the “Akhvlediani Audit Consulting” Ltd, evaluated 1 sq. meter of land on the seaside for 67 GEL while private audit evaluated it for 1 500 GEL.
Guliko Vardmanidze, local resident: “We will not leave the area even if the drive tractors over us. Let them give us keys of renovated flats similar to our houses they are going to destroy or let them estimate real price of our land.”
Representatives of the opposition parties also attended the demonstration. Locals intend to hold protest rallies in front of the Batumi City Hall.
It is noteworthy that the resolution of the president on the expropriation of the territory shall be executed even if the local residents do not accept the offered conditions. The authority is going to build the auto-ban leading to the Batumi Airport in Adlia.