ეუთო 30 მაისის თვითმმართველობის არჩევნებს დააკვირდება
ეუთო 30 მაისის თვითმმართველობის არჩევნებს დააკვირდება - ამის შესახებ 17 თებერვალს, ეუთოს მოქმედ თავმჯდომარესთან, კანატ  საუდაბაევთან შეხვედრის შემდეგ ოპოზიციის წარმომადგენლებმა განაცხადეს.
„ქრისტიან-დემოკრატიული მოძრაობის“ წარმომადგენლის, ნიკა ლალიაშვილის თქმით, დაახლოებით ერთ კვირაში გახდება ცნობილი დეტალები, კონკრეტულად რა მასშტაბის იქნება სადამკვირვებლო მისია. „შეხვედრაზე განვიხილეთ ორი ძირითადი თემა - უსაფრთხოება და დემოკრატია. საუბარი გვქონდა მოახლოებულ თვითმმართველობის არჩევნებზე. მივიღეთ პირობა, რომ ეუთო გააძლიერებს მუშაობას“, - განაცხადა ნიკა ლალიაშვილმა.
„დემოკრატიული მოძრაობა - ერთიანი საქართველოს“ ლიდერის, ნინო ბურჯანაძის ინფორმაციით, შეხვედრაზე ხაზგასმით აღნიშნა, რომ არსებული ხელისუფლების პირობებში ქვეყანაში დემოკრატია და უსაფრთხოება ეჭვქვეშ დგება.
„ხაზი გავუსვით იმ რეალობას, რაც ქვეყანაში არსებობს. ვისაუბრეთ უსაფრთხოების და დემოკრატიის საკითხებზე. კერძოდ ვთქვით, რონ უსაფრთხოებას და დემოკრატიას ამ ხელისუფლების პირობებში დიდი პრობლემები აქვს. ყველა ოპოზიციონერმა ერთხმად დააფიქსირა, რომ ქვეყანაში დემოკრატია არ არსებობს და ირღვევა ადამიანის უფლებები“, - განაცხადა ნინო ბურჯანაძემ.
ეუთოს მოქმედ თავმჯდომარეს, ყაზახეთის საგარეო საქმეთა მინისტრ კანატ საუდაბაევს ოპოზიცია სასტუმრო „თბილისი-მარიოტში“ შეხვდა. შეხვედრას ესწრებოდნენ „ალიანსი საქართველოსთვის“ წარმომადგენელი ვიქტორ დოლიძე; „დემოკრატიული მოძრაობა - ერთიანი საქართველოს“ ლიდერი ნინო ბურჯანაძე, „ეროვნულ–დემოკრატიული პარტიიდან“ გურამ ჩახვაძე, „ლეიბორისტული პარტიის“ საერთაშორისო მდივანი ნესტან კირთაძე, „კონსერვატიული პარტიის“ ერთ-ერთი ლიდერი კახა კუკავა და „ახალი მემარჯვენეებიდან“ მანანა ნაჭყებია.

OSCE Will Observe Elections of Local Self-Government on May 30
OSCE will observe elections of the local self-government on May 30, 2010. On February 17 representatives of the opposition parties stated about it after their meeting with the chairperson of the OSCE Kanat Saudabayev.
Representative of the Christian-Democrat Party Nika Laliashvili said the details will be reported within a week. More precisely, they will announce the number of observer mission members. “We discussed two main topics during meeting – security and democracy. We spoke about upcoming elections. They promised OSCE will reinforce observing activities during the elections,” said Nika Laliashvili.
According to the leader of the Democratic Movement –United Georgia Nino Burjanadze they underlined that under current government the democracy and security is under question in Georgia.
“We spoke about the reality we have in our country. We spoke about security and democracy issues. More precisely, we stated that security and democracy face serious problems during current government. Every opposition leader agreed that there is no democracy in the state and human rights are breached,” said Nino Burjanadze.
Current chairman of the OSCE, foreign minister of Kazakhstan Kanat Saudabayev met opposition leaders in the Hotel Tbilisi Marriot. Representative of the Alliance for Georgia Victor Dolidze, leader of the Democratic Movement – United Georgia Nino Burjanadze, Guram Chakhvadze from National Democratic Party, Nestan Kirtadze – international secretary of the Labor Party, Kakha Kukava from Conservative Party and Manana Nachkebia from the New Rights attended the meeting.