სოფლის დახმარების პროგრამის პრიორიტეტებს გამგებლები არჩევენ
კახეთის საინფორმაციო ცენტრის ინფორმაციით, სოფლის დახმარების პროგრამის პრიორიტეტებს მუნიციპალიტეტების გამგებლები არჩევენ.
ცენტრის კორესპონდენტებმა გურჯაანის 5, ყვარლის 3, ლაგოდეხის 3, თელავის 6, დედოფლისწყაროს 4  და ახმეტის 3 სოფელში სულ 420 რესპონდენტი გამოკითხეს. გამოკითხვა 11, 12, 13, 15 თებერვალს კარდაკარის და შემთხვევითი შერჩევის პრინციპით ჩატარდა. დასმული იყო ორი შეკითხვა: იცით თუ არა რომ სოფლის დახმარების პროგრამა ხორციელდება? მიიღეთ თუ არა მონაწილეობა იმ პრობლემების გამოკვეთაში, რისი მოგვარებაც პროგრამის ფარგლებში გსურთ?
გამოკითხულთაგან 287 რესპონდენტს სოფლის დახმარების პროგრამის შესახებ ინფორმაცია საერთოდ არა აქვს. 64-მა რესპონდენტმა განაცხადა, რომ სოფლის დახმარების პროგრამის შესახებ ინფორმაცია აქვს, ოღონდ მის განხორციელებაში მონაწილეობა არ მიუღია. 11-მა რესპონდენტმა აღნიშნა, რომ სოფელში გამგეობის წარმომადგენლებმა შეხვედრა ჩაატარეს, თუმცა ხალხი წინასწარ არ ყოფილა გაფრთხილებული. 58-მა რესპონდენტმა კითხვებზე პასუხის გაცემისგან თავი შეიკავა.
ოფიციალური ინფორმაციით, პრობლემები, რაზეც სოფლის დახმარების პროგრამით გამოყოფილი თანხები უნდა დაიხარჯოს, კახეთის ყველა მუნიციპალიტეტში უკვე გამოკვეთილია.
კახეთის რვა რაიონს სოფლის დახმარების პროგრამით 5 014 996 ლარი გამოეყო. გურჯაანის მუნიციპალიტეტის 31 სოფელს 830 257 ლარი ერგო; ყვარლის რაიონის 22 სოფელს 437 185 ლარი; ლაგოდეხის რაიონის 39 სოფელს 886 593 ლარი; საგარეჯოს რაიონის 43 სოფელს 744 653 ლარი; სიღნაღის რაიონის 23 სოფელს 521 640 ლარი; თელავის რაიონის 28 სოფელს 668 884 ლარი; ახმეტის რაიონის 38 სოფელს 568 508 ლარი; დედოფლისწყაროს რაიონის 16 სოფელს 357 277 ლარი.

According to Kakheti News Centre, district governors choose priorities for village aid program
Correspondents of the Centre interviewed 5 people in Gurjaani District, 3 in Kvareli District, 3 in Lagodekhi District, 6 in Telavi, 4 in Dedoplistskaro and 3 in Akhmeta District, in total 420 people. Correspondents knocked on the doors of the families and asked them questions on February 11,12,13,15. They asked two questions: Do you know that village aid program is launched? Did you take part in the selection most problematic issues of village that you want to solve with the program?
287 people out of 420 did not have any information about the program. 64 persons stated that they have information but did not take part in it.11 persons stated that officials of the district administration held meeting there, but people was not informed.58 persons refused to answer.
According to the official information, the problems, for what they should spend the sums for the village aid program are already allocated in all district budgets of Kakheti Region.
5 014 996 GEL was envisaged for eight villages in Kakheti region. 830 257 GEL is envisaged for 31 Villages of Gurjaani district; 437 185 GEL for 22 villages in Kvareli District; 886 539 GEL – for 39 villages in Lagodekhi District; 744 653 GEL for 43 villages in Sagarejo District. 521 640 GEL for 23 villages in Sighnaghi District; 668 884 GEL for 28 villages of Telavi District; 568 508 GEL for 38 villages in Akhmeta District; 357 277 GEL for 16 villages in Dedoplistskaro District.