სახალხო დამცველი ჟურნალისტებისთვის კონკურსს აცხადებს
სახალხო დამცველი ტოლერანტობისა და მრავალფეროვნების თემაზე ჟურნალისტებისთვის კონკურსს აცხადებს. კონკურსს სახალხო დამცველთან არსებული ტოლერანტობის ცენტრი გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) მხარდაჭერით ჩაატარებს.
კონკურსის მონაწილეებმა 2010 წლის 18 თებერვლიდან 15 ოქტომბრამდე საქართველოს ტერიტორიაზე გარკვეული პერიოდულობის (ყოველდღიური, ყოველკვირეული, ყოველთვიური) გაზეთში გამოქვეყნებული სტატია უნდა წარმოადგინონ. იგი უნდა უკავშირდებოდეს შემდეგ თემატიკას: საქართველოს ეთნოსთაშორის და/ან რელიგიათშორის ურთიერთობებს; საქართველოს ეთნოსებისა და/ან მოქმედი რელიგიების ყოველდღიურობას, კულტურასა და თავისებურებებს; ქვეყანაში ტოლერანტული გარემოს განვითარების პოტენციალს; უმცირესობების მდგომარეობას საქართველოში; საზოგადოებაში შეუწყნარებლობის, ქსენოფობიის, დისკრიმინაციის პრობლემას; საზოგადოებაში რელიგიური და ეთნიკური ნიშნით არსებული სტერეოტიპების ანალიზს; შეუწყნარებლობასთან, დისკრიმინაციასთან, ქსენოფობიასთან და ექსტრემიზმთან ბრძოლის საერთაშორისო გამოცდილებასა და მის ასახვას საქართველოში; სახელმწიფოსა და რელიგიური გაერთიანებების ურთიერთობათა სხვადასხვა ასპექტებს.
გამოქვეყნებული პუბლიკაცია საზოგადოებაში ტოლერანტული გარემოს დამკვიდრებას, მრავალფეროვნების კულტურის პატივისცემასა და ზემოჩამოთვლილ საკითხებზე დისკუსიის ინიცირებას უნდა უწყობდეს ხელს.
კონკურსში გამარჯვებულებს სახალხო დამცველის მიერ მოწვეული სპეციალური კომისია გამოავლენს. გამარჯვებულები დაჯილდოვდებიან სპეციალური სიგელებითა და პრიზებით. სტატიების შემოტანის ბოლო ვადაა 2010 წლის 15 ოქტომბერი.

Public Defender Announced Competition for Journalists
Public Defender announced competition for journalists on tolerance and diversity. Tolerance Centre at the Public Defender’s Office will hold competition with the support of UNDP.
Applicants should submit article published in periodical (daily, weekly, monthly) edition throughout Georgia from February 18 to October 15, 2010. The article should be related with following topics: Inter-ethnic and inter-religion relationships in Georgia; Daily life, culture and traditions of various ethnicity and active religions in Georgia; potential of tolerant development in the country; Conditions of ethnic minorities in Georgia; problem of intolerance, discrimination and xenophobia in society; analysis of religious and ethnic stereotypes in society; international experience in the fight against intolerance, discrimination, xenophobia and extremism and their reflection in Georgia; different aspects of relationships between state and religious unions.
Released publication should maintain the development of tolerant environment in society, respect of cultural diversity and initiative of discussion about above-mentioned questions.
Winners of the competition will be nominated by special commission invited by the Public Defender. Winners will receive special awards and prizes. Deadline for submission is October 15, 2010.