07:45, Wednesday, 22.05.2013
საქართველოს ხელისუფლება რუსეთის წინააღმდეგ საერთაშორისო სასამართლოში სარჩელის შეტანას აპირებს. რუსული მედიის ცნობით, 1990-იანი წლების შემდეგ აფხაზეთსა და ე.წ. სამხრეთ ოსეთში რუსეთის ქმედებებით მიყენებული ზარალის კომპენსაციის სახით თბილისი რუსეთისგან ათობით მილიარდი დოლარის ოდენობის კომპენსაციას ითხოვს. კონკრეტული დანაკარგის გარდა, საქართველო ქვეყნის ეკონომიკის განვითარების შემაფერხებელ ირიბ დანაკარგზეც მიანიშნებს.
როგორც Времени новостей-ს საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენის დროებითი საპარლამენტო კომისიის თავმჯდომარემ, შოთა მალაშხიამ განუცხადა, მიყენებული ზარალის დათვლა კომისიას დაევალა. აღნიშნულ საკითხს პარლამენტი განიხილავს, რის შემდეგაც შესაძლოა, შეიქმნას სახელმწიფო კომისია, რომელიც დეტალურად გადაამოწმებს მიყენებული ზარალის ოდენობას და მოამზადებს სარჩელებს.
მისივე თქმით, 1998 წლის შემდეგ საქართველოს დაახლოებით 20 მილიარდი დოლარის ოდენობის ზარალი მიადგა. თითქმის ამდენივეა შემდგომი პერიოდის დანაკარგი. კომპენსაციის თანხაში შედის აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის ტერიტორიაზე რუსული კომპანიების საქმიანობით მიყენებული ზარალი. სტრასბურგის სასამართლოში შევა ასევე  სარჩელები ქართველი დევნილების საკუთრების დაკარგვით მიყენებული ზარალის ანაზღაურების მოთხოვნით.
საპარლამენტო ოპოზიცია სარჩელის შეტანას რუსეთის მიმართ პოლიტიკურ მოტივაციით ხსნის. ქრისტიან-დემოკრატების წევრი ნიკა ლალიაშვილი მიიჩნევს, რომ „საქართველოს მხრიდან კომპენსაციის გადახდის მოთხოვნა წმინდა პოლიტიკური ჟესტია და გამორიცხულია, რუსეთმა რამე გადაიხადოს“.
კონსტიტუციონალისტი ვახტანგ ხმალაძე მიიჩნევს, რომ თბილისს გაუჭირდება საერთაშორისო სასამართლოებში სარჩელის დასაბუთება: „საქართველოს შეუძლია იჩივლოს საერთაშორისო სასამართლოში, მაგრამ რამდენად იქნება ეს სარჩელი დასაბუთებული. ვფიქრობ, ამას მხოლოდ პოლიტიკური დატვირთვა ექნება. რუსეთი არ დაეთანხმება სარჩელს, რადგან ასეთ შემთხვევაში ირიბად აღიარებს, რომ არღვევდა კანონს. შესაძლებელია, საქართველომ რუსეთს შეუქმნას პრობლემები საერთაშორისო ინსტანციებში“.

Georgia Sues Russia at International Court
Government of Georgia is going to sue Russia at International Court. According to Russian media, Tbilisi requests tens billion of dollars from Russia as a compensation for damage caused by Russian activities in Abkhazia and in so called South Ossetia after 1990s. Besides concrete loss Georgia points out lateral losses which delays development of economic.
As the head of temporary parliamentary commission of territorial integrity Shota Malashkhia reported to “Vremenni Novosti”, commission is responsible to calculate the losses. Parliament will discuss the issue; and after it a state commission might be set up to study the amount of damage in details and prepare suit.
According to him, after 1998 Georgia lost about 20 billion dollars. Damage caused by Russian companies on the territories of Abkhazia and South Ossetia will be envisaged in the compensation.  Suits on lost properties of Georgian IDPs will be sent to Strasbourg Court.
Parliamentary opposition states suing Russia is a politically motivated decision. Member of the Christian-Democrat Party Nika Laliashvili thinks that request of compensation is political decision and Russia will not pay.
According to the constitutionalist Vakhtang Khmaladze, it will be difficult for Georgia to provide good evidence at international courts. “Georgia can appeal to International Court, but how it will be proved. I think it will have only political importance, Russia will not approve, because in such case Russia recognizes its illegal activities. Georgia might make problems for Russia at International Instances.