ფონდი „ღია საზოგადოება - საქართველო“ ვახტანგ კომახიძის განცხადებას ეხმაურება
ფონდმა „ღია საზოგადოება - საქართველო“ ჟურნალისტ ვახტანგ კომახიძის მიერ შვეიცარიის ხელისუფლებისთვის პოლიტიკური თავშესაფრის მოთხოვნასთან დაკავშირებით სპეციალური განცხადება გაავრცელა.
„ფონდი „ღია საზოგადოება - საქართველო“ შეშფოთებულია იმ ფაქტით, რომ სტუდია „რეპორტიორის“ ჟურნალისტმა ვახტანგ კომახიძემ სამშობლო დატოვა და შვეიცარიაში თავშესაფარი მოითხოვა. ფონდი იმედს გამოთქვამს, რომ აღნიშნულ ფაქტთან დაკავშირებით გამოძიება სამართლიანად ჩატარდება და მას  სამშობლოში ჟურნალისტური საქმიანობის გაგრძელების შესაძლებლობა ექნება“, - ნათქვამია ფონდის განცხადებაში.
კომახიძემ შვეიცარიის ხელისუფლებას პოლიტიკური თავშესაფარი რამდენიმე  დღის წინ სთხოვა. ჟურნალისტის  თქმით, საქართველოში მისი პროფესიული საქმიანობა იზღუდება და საფრთხე  ექმნება მისი და მისი ოჯახის წევრების თავისუფლებას, ჯანმრთელობას და სიცოცხლეს. ვახო კომახიძე ამჟამად ჟენევაში, ლტოლვილთა თავშესაფარში იმყოფება.

Foundation “Open Society – Georgia” released special statement about Vakhtang Komakhidze’s request for political asylum to the government of Switzerland.
Foundation “Open Society-Georgia” is concerned about the fact that the journalist of studio “Reporter” Vakhtang Komakhidze left his country and requested political asylum in Switzerland. Foundation hopes that fair investigation will be carried out and he will be able to continue his journalistic activities in his homeland,” it is mentioned in the statement.
Komakhidze requested political asylum from the government of Switzerland several days ago. According to the journalist, his professional activities in Georgia are restricted and freedom, health and life of his family members are in danger. Vakho Komakhidze is in refugee shelter in Geneva at the moment.
Ministry of Internal affairs has not started investigation about Vakho Komakhidze’s statement so far.