„საერთაშორისო გამჭვირვალობა“ ბახუტოვის საქმეს მძიმე შემთხვევად აფასებს
ალექსი ბახუტოვის საქმე გავლენიანი ორგანიზაცია „საერთაშორისო გამჭვირვალობის“ ანგარიშში მოხვდა და მძიმე შემთხვევად არის შეფასებული.
„კიდევ უფრო მძიმე შემთხვევა ალექსეი ბახუტოვის საქმეა. მას
ლაშა ჩოფიკაშვილის მკვლელობა ძალდატანებით აღიარებინეს. საპროცესო შეთანხმების გაფორმების მიზნით, მან დანაშაულის ორი თანამონაწილეც დაასახელა. ბახუტოვს რვა წლით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯეს, მოგვიანებით კი აღმოჩნდა, რომ „მოკლული“ ცოცხალი იყო. ამის მიუხედავად, ბახუტოვი ციხიდან არ გაუთავისუფლებიათ. მას ამჯერად მკვლელობის მცდელობაში დასდეს ბრალი და ერთი წლის შემდეგ გამოუშვეს“, - ნათქვამია ანგარიშში.
თელავის პოლიციის თანამშრომლებმა ბახუტოვი ლაშა ჩოფიკაშვილის მკვლელობის ბრალდებით 2007 წლის 27 ივნისს დააკავეს. სამართალდამცავებმა მისგან აღიარებითი ჩვენება წამების შედეგად მიიღეს. წამების ფაქტზე სს საქმე აღძრული არ არის.

The case of Aleks Bakhutov was included in the report of influential organization Transparency International and it is considered as a hard occasion.
“Case of Alecks Bakhutov is more complicated case. He was compelled to plead guilty in the murder of Lasha Chopikashvili. He named two more people who took part in the murder to form plea-bargain. Bakhutov was sent to prison for 8 years, but later it turned out that the killed person was alive. Despite the fact, they did not discharge Bakhutov. He was accused in attempted murder and was discharged a year later”, it is said in the report.
The officials of Telavi Police detained Bakhutov on January 27, 2007, who was accused in murder. The law enforcement officers got his testimony after his torturing. They did not launch the case on the fact of torture.