სტრასბურგში ტელეკომპანია „იმედის“ ყოფილი ჟურნალისტების სარჩელი გაიგზავნება
არასამთავრობო ორგანიზაცია „ადამიანის უფლებათა პრიორიტეტი“ ევროპის ადამიანის უფლებათა დაცვის სასამართლოში მორიგ სარჩელს აგზავნის. როგორც „მედიანიუსს“ ორგანიზაციის ხელმძღვანელმა, ლია მუხაშავრიამ განუცხადა, საქმე ეხება 2007 წლის 7 ნოემბერს ტელეკომპანია „იმედის“ ყოფილი ჟურნალისტების ფუნდამენტური უფლებების დარღვევას, რა დროსაც სპეცრაზმმა ჟურნალისტური კორპუსის დევნა განახორციელა.
სტრასბურგისთვის მომზადებული სარჩელი ამჟამად 12 ჟურნალისტის მონაწილეობით შედგა, მათ შორისაა: თეა სიჭინავა, დიანა ტრაპაიძე, ჯონი კალანდაძე, გიორგი ახვლედიანი, ირაკლი მოსეშვილი, თენგიზ მეზურნიშვილი, ნინო საყვარელიძე, გიორგი რუხაძე, ანა გოჩაშვილი, ნათია მიქიაშვილი, ლევან ვეფხვაძე და მაგდალინა ანიკაშვილი. მოსარჩელე მხარე სტრასბურგში საქართველოს პროკურატურის არაეფექტურ გამოძიებას და ევროკონვენციის გარანტირებული უფლებების დარღვევას ასაჩივრებს.
ლია მუხაშავრიას განცხადებით, 2007 წლის 7 ნოემბერს, ტელეკომპანია „იმედის“ ყოფილი ჟურნალისტების შემთხვევაში დაირღვა მათი სიცოცხლის უფლება, წამებისა და არაადამიანური მოპყრობის აკრძალვის უფლება, პირადი ცხოვრებისა და საქმიანობის უფლება და ინფორმაციის თავისუფლების უფლება.
„ყველა გარემოება მიუთითებს, რომ ჟურნალისტებზე განხორციელდა მიზანმიმართული ზეწოლა სწორედ ჟურნალისტური - პროფესიული ნიშნით. ჩვენ კი არ გვინდა, რომ ამ კლიენტების საქმე უბრალოდ მოვიგოთ, გვსურს, მათი ნამდვილად დარღვეული უფლებები აღდგეს. მართალია, „იმედში“ სპეცრაზმის შესვლის საქმეზე გამოძიება დაწყებულია, მაგრამ დღემდე არავინ დაუკითხავთ და არც ეს გამოძიება დასრულებულა“, - განაცხადა მუხაშავრიამ.
შეგახსენებთ, რომ 2007 წლის ნოემბერში „იმედის“ ჟურნალისტებმა საქართველოს პროკურატურაში ერთობლივი საჩივარი შეიტანეს, სადაც ტელეკომპანიის 130-მდე თანამშრომელი საქმეზე გამოძიების დაწყებას ითხოვდა. მომჩივანმა მხარემ ორი შეხსენებითი განაცხადითაც მიმართა პროკურატურას. ტელეკომპანიის ყოფილი ჟურნალისტების სარჩელი გაეცნო ტელეკომპანიის იმჟამინდელი მეპატრონე ჯოზეფ ქეისაც, თუმცა სარჩელი სტრასბურგში აღარ გადაგზავნილა. ამ პერიოდში სახელმწიფომ მედიაჰოლდინგს, სასამართლოს ჩაურევლად, 3 500 000 ლარი გადაუხადა, რაც დაზიანებული ტექნიკური ზარალის ასანაზღაურებლად გაღებულ თანხა იყო.

Former Journalists of Imedi TV Will Appeal to Strasbourg Court
Non-governmental organization Human Rights Priority is sending next suit to the European Court of Human Rights. Head of news agency Medianews Lia Mukhashavria stated that their appeal is about the violation of fundamental rights of former journalists of the TV-Company “Imedi” on November 7, 2007 when special unit raided the office.
The suit to Strasbourg was prepared with participation of 12 journalists; they are: Tea Sichinava, Diana Trapaidze, Jony Kalandadze, Giorgi Akhvlediani, Irakli Moseshvili, Tengiz Mezurnishvili, Nino Sakvarelidze, Giorgi Rukhadze, Ana Gochashvili, Natia Mikiashvili, Levan Vepkhvadze and Magdalina Anikashvili. The suitor appeals against inefficient investigation of the incident by Georgian prosecutor’s office and violation of the rights guaranteed under European Convention.
Lia Mukhashavria stated that on November 7, 2007 the right to life, right protecting from torture and inhuman treatment, right to inviolable personal life and freedom of professional activities as well as right to freedom of spreading and receiving the information were breached in regard with the journalists of the TV-Company “Imedi”.
“All circumstances demonstrate that journalists were oppressed because of their professional activities. We are not interested only in winning this case but we want their rights to be rehabilitated. Although the investigation was launched on the raid in TV-Imedi, nobody was interrogated and the investigation has not finished yet,” said Mukhashavria.
In November of 2007 journalists of TV-Imedi filled joint appeal to prosecutor general’s office of Georgia; about 130 employees of the TV-Company requested to start investigation on the incident. The suitor also sent second appeal to remind the prosecutor’s office about the incident. Former owner of TV-Company Josef Key also studied their appeal but the suit was not sent to Strasbourg then. At that time, the state paid 3 500 000 GEL to the media-holding without participation of court for the reimbursement of the caused damage.