ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის შეფასებით, „მოდელირებულ ქრონიკას” ვითარების დესტაბილიზება შეეძლო
ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის შეფასებით, „მოდელირებულ  ქრონიკას“ სიტუაციის დესტაბილიზება შეეძლო. ამის შესახებ სადამკვირვებლო მისიის განცხადებაშია ნათქვამი, რომელიც მისიის ოფიციალურ ვებგევრდზე გამოქვეყნდა.
მისია შეახსენებს დაინტერესებულ მხარეებს, რომ “მსგავსი ტიპის უპასუხისმგებლო გადაცემებს ადმინისტრაციულ საზღვრებთან სიტუაციის სერიოზული დესტაბილიზაციის პოტენციალი აქვს და შესაძლებელი იყო, სახიფათო და არსებითი ინციდენტები მომხდარიყო”.
„მივმართავთ პასუხისმგებელ პირებს, მომავალში მთლიანად გაიაზრონ მათი ქმედებების მნიშვნელობა. ეს უნდა პასუხობდეს ყველას ინტერესს, უზრუნველყოფილი იყოს უსაფრთხოება და სტაბილურობა“, - ნათქვამია მისიის განცხადებაში.
აქვე აღნიშნულია, რომ „მოდელირებული ქრონიკის“ შემდეგ ევროპელი დამკვირვებლები მუდმივად სწავლობენ ადმინისტრაციულ საზღვრებთან არსებულ მდგომარეობას. მონიტორების შეფასებით, აღნიშნულ ტერიტორიებზე მდგომარეობა „იმედის“ გადაცემის შემდეგ მშვიდია, თუმცა დაფიქსირდა მოსახლეობის შეშფოთება.
„გადაცემის მსვლელობისას ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის ფარგლებში რუს მესაზღვრეებთან და დე ფაქტო ხელისუფლებასთან „ცხელი ხაზის“ საშუალებით მუდმივ კონტაქტში ვიყავით. შევძელით, დაგვერწმუნებინა ისინი, რომ გადაცემა მოდელირებული იყო და გადავამოწმეთ, რომ მათი მზადყოფნის დონე უცვლელი რჩებოდა“, - აცხადებს ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისია.

EU Monitoring Mission stated that simulated Chronicle could destabilize the situation. It is said in the statement of the EUMM on their official website.
“EUMM would like to remind all parties concerned, that this type of irresponsible programming has the potential to seriously destabilize the situation close to the boundary lines. Dangerous and significant incidents could have occurred.”
“We call on all those with positions of responsibility to fully consider the implications of their actions in future. It must be in everyone’s interest to ensure that security and stability are maintained.”
It is also pointed out that after the simulated Chronicle was aired European monitors permanently study the situation close to administrative borders. Monitors assess that that situation in the conflict areas are calm after the reportage was aired; but people were seriously concerned.
During the event, EUMM was in contact with the Russian Border Guards and South Ossetian de facto authorities through the Incident Prevention and Response Mechanism “hotline”. We were able to reassure them of the “simulated“ nature of the Imedi TV program and to verify that their level of alert had remained unchanged,” stated the EUMM.