დავით გამყრელიძე: „ხელისუფლება სტამბების დახურვით პრესის განადგურებას იწყებს“
„საუბარია იმაზე, რომ ამ ჯგუფმა თავისი გავლენის ქვეშ მოაქცია ყველა სახის ბიზნესი, დააწესა სრული კონტროლი გარე რეკლამაზე, სატელევიზიო რეკლამაზე, საყოფაცხოვრებო საქონელზე, საკვებ პროდუქტებზე და ა.შ. ამჯერად უგულავა და კეზერაშვილი საგამომცემლო საქმიანობას მიადგნენ. საკუთარი სტამბა გააკეთეს, როგორც კი ის გაუშვეს, ამის პარალელურად, სხვადასხვა მიზეზით, ძირითადად ფინანსური კონტროლის მიზეზით, დაიწყეს სტამბების გაჩერება“, - აცხადებს „ახალი მემარჯვენეების“ ლიდერი დავით გამყრელიძე გაზეთ „ალიასთვის“ მიცემულ ინტერვიუში, სათაურით - „ხელისუფლება სტამბების დახურვით პრესის განადგურებას იწყებს?!“
„გაჩერდა „სეზანი“, გაჩერდა, მე როგორც ვიცი, კიდევ რამდენიმე სტამბა და მათი გეგმა არის, რომ ყველა გააჩერონ, მოკლან, დახურონ, მეპატრონეებს გააყიდინონ და ამ საქმეშიც მონოპოლიას მიაღწიონ. ამით ისინი, ერთი მხრივ, მომგებიან ბიზნესს ჩაიგდებენ ხელში და მეორე მხრივ, დააწესებენ კონტროლს ბეჭდვით მედიაზე, ასევე ეცდებიან, გააკონტროლონ სარედაქციო პოლიტიკაც“, - აღნიშნავს გამოცემის კორესპონდენტთან საუბრისას დავით გამყრელიძე და კითხვას - „გამოსავალი რა არის?“ პასუხობს: „გამოსავალი ის არის, რომ უნდა წავიდეთ არჩევნებზე, არც ერთი ხმა არ უნდა დავკარგოთ და ეს ხელისუფლება შევცვალოთ - ჯერ უგულავა მოვაცილოთ თბილისის ბიუჯეტს და თავისი გავლენის სფეროებს, შემდეგ კი სააკაშვილი გავუშვათ თავის გუნდიანად. ეს არის გამოსავალი“.
„კიდევ ერთ რამეზე გავამახვილებ ყურადღებას“, - განაგრძობს გამყრელიძე - „უკვე იკვეთება, რომ ხელისუფლებაში განსაზღვრული გუნდი იწყებს ბრძოლას ხელისუფლების აღებისთვის. ისინი უყურებენ, რომ 2012 წელს კი არა, არამედ უფრო ადრეც შეიძლება დადგეს სააკაშვილის წასვლის საკითხი და ახლა ცდილობენ, ფინანსები და მედია იყოს მათი კონტროლის ქვეშ. არჩევნებში წარმატების საფუძველს სწორედ ფული და მედია წარმოადგენს. ახლა უგულავა-კეზერაშვილი-კოდუას ჯგუფი ძალიან გამოიკვეთა ამ მიმართულებით. ისინი ძალიან სერიოზულ ფინანსებს აკონტროლებენ და ცდილობენ, გააკონტროლონ ბეჭდვითი მედიაც, აღარაფერს ვამბობ ელექტრონულ მედიაზე. „რუსთავი 2“ სწორედ ამ ჯგუფის მიერ კონტროლდება. მეტსაც გეტყვით - ახალ სტამბაში იბეჭდება ჟურნალი „ტაბულა“, რომლის სარედაქციო კოლეგია ძალიან საინტერესოა - „თავისუფლების ინსტიტუტის“ წარმომადგენლები სულ იქ არიან. ამ ჟურნალის დამფუძნებელი და მთავარი რედაქტორია გიგა ბოკერიას მეუღლე. ამ ჯგუფმა ჯერ პრესის გავრცელებას დაადო ხელი. ვისია ეს ახალი ჯიხურები, რომლებიც ქალაქში დაიდგა? კეზერაშვილის! ასევე მიისაკუთრეს ლატარია. მე არ ვიცი, რომელი ქვეყანაშია ლატარია კერძო მესაკუთრეების ხელში. ყველა ქვეყანაში ლატარია არის ნაციონალური კომპანიების ანუ სახელმწიფოს საკუთრებაში სრულად. აქ არის უპრეცედენტო შემთხვევა, როცა ესეც კეზერაშვილის ხელშია. გარწმუნებთ, როგორც კი არჩევნები ჩაივლის, თუკი ამათ გაიმარჯვეს, კიდევ უფრო გართულდება საქმე ყველა მიმართულებით“.

Davit Gamkrelidze: “The Government Starts to Destroy Printed Media By Closing Printing Houses”
“This group has subordinated all kind of business, they control the outdoor advertising business as well as TV-advertisements; they also control household goods, food products, etc. This time, Ugulava (City Mayor) and Kezerashvili (former defense minister) started to oppress printing houses. They established their own printing house and in parallel to it, for various grounds they started financial control on their rivals,” said leader of the New Rights Davit Gamkrelidze in his interview with the newspaper Alia in the article with title “Is Government Starting to Destroy Printed Media by Closing Printing Houses?!”
“Sezan” has stopped working. As far as I know several other printing houses also stopped working and they intend to stop everybody to make the owners to sell their businesses in order to achieve monopoly in it. On the one hand, they will get hold of profitable business, and on the other hand they will control the printed media too. Besides that, they will try to control editorial policy too,” said Davit Gamkrelidze in his interview and replied to the question - “What is the way out?” “The way out is to take part in the elections and to protect every vote to change the current government – first of all we should remove Ugulava from the Tbilisi budget and then from the fields he controls. After that, we will send Saakashvili away together with his supporters. It is the way out.”
“I will draw my attention to one more issue; it is already clear that one group of the government has started to fight for the power; they expect Saakashvili to resign not only in 2010 but earlier; now they try to control finances and media because money and media are key sources to win elections. Nowadays group of Ugulava-Kezerashvili-Kodua is very active in this direction. They control serious funds and try to control printed media too. I do not say anything about electronic media. Rustavi 2 is controlled by this group. Furthermore, the new magazine “Tabula” also has very interesting editorial board – representatives of the Liberty Institute are all there. The founder and editor-in-chief of this magazine is Giga Bokeria’s wife, the deputy foreign minister. This group initially targeted the business of distributing newspapers; who is the owner of the new booths in the city? Kezerashvili is. Now they have got hold of Lottery business too. I wonder where else a private person owns lottery in the country. The lottery belongs to national companies or to the state in every country. Here we have unprecedented case because Kezerashvili owns it. I assure you, as soon as elections finish, if they win, the situation will get even more complicated in every direction.”