ახმეტის გამგებელს თავი ბაყბაყდევი ჰგონია
ახმეტის მუნიციპალიტეტის გამგებელი კობა მაისურაძე კახეთის საინფორმაციო ცენტრის ჟურნალისტებს მის დაუკითხავად რაიონში პროფესიული მოვალეობის შესასრულებლად შესვლას არ ურჩევს. „ჩემი ნებართვის გარეშე რომ დადიხართ, ეგრე სად არის?! ან გამგეობაში რომ შემოდიხართ და ინფორმაციას ითხოვთ, არ უნდა მოხვიდეთ და არ უნდა მკითხოთ, რა გინდათ?! ან გამაფრთხილებთ ხოლმე წინასწარ, როცა ახმეტაში მოდიხართ რაიმე საქმეზე, ან რაც დაგემართებათ, მე პასუხისმგებლობას ვიხსნი“, - განაცხადა ახმეტის გამგებელმა კახეთის საინფორმაციო ცენტრის კორესპონდენტთან სატელეფონო საუბრისას.
ამასთან, ახმეტის მუნიციპალიტეტის გამგეობის კანცელარიაში არ დაიტოვეს კახეთის საინფორმაციო ცენტრის ჟურნალისტის განცხადება, საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნის შესახებ. აპარატის უფროსმა, ივერი წითელაურმა ჟურნალისტს განუცხადა, რომ გამგებელმა განცხადებაზე რეზოლუციის დადებაზე უარი თქვა, რის გამოც წერილს ვერ დაიტოვებს.
ეს არ არის პირველი შემთხვევა, როცა მუნიციპალიტეტის გამგებელი დამოუკიდებელი ჟურნალისტისგან მოითხოვს, „მის სამოქმედო ტერიტორიაზე“ შესვლამდე გამგებელი გააფრთხილოს, სად მიდის და რა საკითხზე.
„ყვარელში, სოფელ ახალსოფელში მოსახლეობას უნდა შევხვედროდი. ადგილობრივებმა წინასწარ მაცნობეს, რომ გამგეობას ერთჯერადი ფინანსური დახმარების გასაწევად არაერთხელ მიმართეს, მაგრამ უშედეგოდ. ყვარლის მუნიციპალიტეტის გამგებელს ლევან გამსახურდიას ტელეფონით დავუკავშირდი, მდგომარეობა ავუხსენი და ამ საკითხზე კომენტარის ჩასაწერად შეხვედრა ვთხოვე. ამან გამგებლის გაღიზიანება გამოიწვია. მან საყვედური გამოთქვა იმის გამო, მე მასთან შეუთანხმებლად ვმართავდი მოქალაქეებთან შეხვედრას და ხალხის პრობლემებს ვისმენდი. მისი აზრით, მე მოსახლეობის პროვოცირებას ვახდენდი და გამგებლის მიმართ ხალხში უარყოფით განწყობას ვქმნიდი. შევეცადე გამგებლისთვის ამეხსნა, რომ არ ვარ ვალდებული სად, ვისთან და რა საკითხზე ვმართავ შეხვედრებს, მასთან შევათანხმო. ამის შემდეგ გამგებელმა შეხვედრაზე უარი განაცხადა და პირველ მოადგილესთან გადამამისამართა“, - აღნიშნავს რადიო „ჰერეთის“ ჟურნალისტი ხათუნა გოგაშვილი.
კახეთის გუბერნატორის პირველი მოადგილის გიორგი სიბაშვილის განცხადებით, მისთვის მისაღებია, თუ მუნიციპალიტეტის გამგებელი ჟურნალისტს საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნის შემთხვევაში პირადად გაესაუბრება. „რაც შეეხება გამგებლების მხრიდან იმ ტიპის მოთხოვნებს, რაც თქვენ თქვით, მე ვერ ვიტყვი, რომ ტყუილს ამბობთ, მაგრამ უნდა გავარკვიო. გუბერნატორის ადმინისტრაცია მუნიციპალიტეტების გამგებლების საქმიანობაში ვერ ჩაერევა“, - განაცხადა სიბაშვილმა.

Akhmeta District Thinks He Is Giant
Akhmeta district governor Koba Maisuradze suggests journalists of Kakheti News Centre not to arrive in his district for their professional activities without his permission. “Why do you come without my permission? Should not you first ask permission from me before entering the district administration and request information from officials? You will inform me beforehand about your visit in Akhmeta or I will not be responsible for the problems you might face here,” said Akhmeta district governor in the phone conversation with the correspondent of Kakheti News Centre.
Besides that, chancellery of the Akhmeta district administration did not accept the request of the journalist from Kakheti News Centre on public information. Head of the department Iveri Tsitelauri told the journalist he could not accept the letter because the district governor refused to resolute the application.
This is not first fact when the district governor requests independent journalists to inform him about their activities in the district.
“I had to meet residents of the village of Akhalsopeli in Kvareli district. Locals informed me that they had appealed to the local government for single financial aid several times but in vain. I got in touch with Kvareli district governor Levan Gamsakhurdia and explained the situation to him; I requested him to meet us to make comments on this issue. My words irritated him. He rebuked me for having arranged meeting with locals without his permission. He claimed I had provoked people and made them angry with the governor. I tried to explain to the governor that I am not responsible to inform him about my meetings. Consequently, the governor refused to meet me and redirected me to his deputy” said journalist of the radio “Hereti” Khatuna Gogashvili.
According to the Kakheti deputy regional governor Giorgi Sibashvili, he will welcome the initiative of the district governor to meet the journalist before requesting public information. “As for the demands of the district governor you have mentioned, I cannot say that you are lying; but I should check it. Administration of the regional governor cannot interfere in the activities of the district administrations,” stated Sibashvili.