IRI-ის გამოკითხვის მონაწილეთა 49% ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებში მონაწილეობას მიიღებს
ამერიკის რესპუბლიკური ინსტიტუტის (IRI) კვლევის მიხედვით, ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებში გამოკითხულთა 49% აუცილებლად მიიღებს მონაწილეობას.
ასეთი შედეგები აჩვენა კითხვამ: „მომდევნო კვირას რომ ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნები იყოს, მისცემიდით თუ არა ხმას“.
გამოკითხულთა 49%-მა თქვა, რომ არჩევნებში აუცილებლად მიიღებს მონაწილეობას, სავარაუდოდ დიახ – 29%, ნამდვილად არა – 7%, სავარაუდოდ არა – 5%, არ ვიცი, არ მაქვს პასუხი  – 10%.
კვლევისას რესპონდენტებს დაუსვეს კითხვა, ეთანხმებიან თუ არა ისინი ზოგიერთი პოლიტიკური პარტიის გადაწყვეტილებას, არ მიიღონ მონაწილეობა ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებში. პასუხები ასე განაწილდა: კატეგორიული წინააღმდეგი ვარ – 35%, ნაწილობრივ ვეწინააღმდეგები – 14%, სრულად ვეთანხმები – 8%, ნაწილობრივ ვეთანხმები – 17%, არ ვიცი, არ მაქვს პასუხი – 26%.
კვლევა სამარკეტინგო - საკონსულტაციო კომპანია IPM-მა IRI-სა და USAID-ის დაფინანსებით ჩატაარა. სულ  გამოიკითხა 18 წელს გადაცილებული საქართველოს 1 800 მოქალაქე; აქედან -  1000 საქართველოს რეგიონებში, ხოლო 800  - დედაქალქში.

49 % of the Interviewed People Will Take Part in the Local Self-Governmental Elections
According to the survey of the Republic Institute of America (IRI), 49 % of the interviewed people will take part in the elections of the self-government.
People were asked: “If the elections of the local self-government are next week, will you take part in it?”
49 % of the interviewed people said they will take part in the elections for sure; 29 % of people intend to take part in it; 7% is determined to take part in the elections; 5 % thinks they will not vote and 10 % did not answer the question at all.
Respondents were asked whether they agree with the decision of several political parties not to take part in the elections. 35 % of the people categorically condemned it; 14 % partly condemned it; 8 % was agree with the parties; 17 % was partly agree with them; 26 % could not answer the question.
The survey was carried out by the consulting companies IPM with the financial support of the IRI and the USAID. In total 1 800 citizens of Georgia over 18 were interviewed; among them 1000 people were interviewed in the regions of Georgia and 800 in the capital.