რუსთავში ოპოზიცია საარჩევნო უბნებზე ვიდეოთვალის განთავსებას ითხოვს
ცენტრალურმა საარჩევნო კომისიამ 3 აპრილის სხდომაზე მიიღო გადაწყვეტილება, რომ საარჩევნო უბნებზე ვიდეოთვალი მხოლოდ თბილისში, ქუთაისსა და ბათუმში განთავსდება. მსგავსი გადაწყვეტილების მიზეზად დასახელდა ეუთოსა და ვენეციის კომისიის ერთობლივი დასკვნა (2008წლის 11 სექტემბრის), რომ რეგიონებში ვიდეოთვალი შეიძლება გახდეს „ამომრჩეველთა შესაძლო დაშინების მიზეზი“.
შეგვიძლია ვთქვათ, რომ იმ უამრავი რეკომენდაციიდან, რომელიც ხსენებულმა საერთაშორისო ორგანიზაციებიდან მოგვაწოდეს, საარჩევნო კომისია უპირობოდ დაეთანხმა ამ უკანასკნელს.
3 აპრილის გადაწყვეტილება ვიდეოთვალთან დაკავშირებით, ასეთი დასკვნით სრულდება: „ვიმედოვნებთ, რომ ევროპული სტანდარტებისკენ გადადგმული ეს ნაბიჯი ადეკვატურად აღიქმება საზოგადოებისა და საარჩევნო პროცესში ჩართული ყველა მხარის მიერ“.
ცესკოს ასეთი იმედების მიუხედავად, ქვემო ქართლში ეს გადაწყვეტილება არჩევნების უკეთ გაყალბებისთვის გადადგმულ ნაბიჯად აღიქმება.
„მანახონ ერთი ამომრჩეველი, რომელიც უბანზე ვიდეოთვალის შიშით არ მიდის! ან ქალაქების ასეთი არჩევა რა ლოგიკაში ჯდება?! ე. ი რუსთავის ამომრჩეველი მშიშარაა და ქუთაისისა არა?! ჩვენ ვფიქრობთ, რომ ეს არჩევნების უკეთ გასაყალბებლადაა გაკეთებული. წინა არჩევნებზე უამრავი დარღვევა იყო იმ უბნებზეც, სადაც კამერები იყო, ახლა მათ გარეშე მოქმედების მეტი თავისუფლება ექნებათ. ეს გადაწყვეტილება საპრეზიდენტო არჩევნებზეცაა გათვლილი. ამიტომ ჩვენ მივმართეთ ცესკოს და ვითხოვეთ კამერებით რუსთავის 86 უბნის უზრუნველყოფა“, - აცხადებს რუსთავში „ქრისტიან-დემოკრატიული მოძრაობის“ ოფისის ხელმძღვანელი ალეკო ახვლედიანი.
იმ შემთხვევაში, თუ ცესკო რუსთაველი „ქრისტიან-დემოკრატების“ მითითებას არ გაითვალისწინებს, მოძრაობა ამომრჩევლებში ხელმოწერების შეგროვებას დაიწყებს.

Opposition Parties Request Installment of Video-Cameras in Polling Stations in Rustavi
On April 3, at the session, the Central Election Commission decided to install video-cameras in the polling stations only in Tbilisi, Kutaisi and Batumi. The reason of their decision was joint conclusion of the OSCE and Venice Commission (September 11, 2008) which stated that video-cameras in the regions might become “reason to threat voters.”
We can say that the CEC accepted only the last recommendation out of plenty of recommendations made by the abovementioned international organizations.
The decision of the April 3 about video-cameras ends as follows: “We hope, the step taken towards European Standards will be adequately accepted by the society and parties participating in the elections.”
Despite the hopes of the CEC, the decision is considered to be a step towards falsification of the elections in Kvemo Kartli region.
“Let them show me one voter who does not go to the polling station because he is afraid of the video-camera. And what is the logic of selecting those cities? That means, voters in Rustavi are coward and in Kutaisi they are brave?! We think, the purpose of their decision is fabrication of the elections. A lot of violations were detected during previous elections in the polling stations with cameras. Now, elections commissions will have more freedom. This decision is designed for the presidential elections. Thus, we appeal to the CEC to install video-cameras in 86 polling stations of Rustavi,” said the head of the Rustavi office of the Christian-Democratic Movement Aleko Akhvlediani.
IF the CEC does not envisage the request of the Rustavi Office of the Christian-Democratic Movement, the party will start to collect signatures among voters.