სახალხო დამცველის ანგარიშს ადამიანის უფლებათა დაცვის კომიტეტის სხდომაზე მხოლოდ ხუთი დეპუტატი ისმენდა
21 აპრილს ადამიანის უფლებათა დაცვის საპარლამენტო კომიტეტის სხდომაზე სახალხო დამცველის 2009 წლის მეორე ნახევრის ანგარიშს მხოლოდ  ხუთი დეპუტატი ისმენდა. კომიტეტის სხდომას ესწრებოდნენ კომიტეტის თავმჯდომარე გია არსენიშვილი, მისი მოადგილეები, ეკა ხერხეულიძე,  ოპოზიციონერი დეპუტატი დიმიტრი ლორთქიფანიძე და კიდევ ორი ეთნიკური უმცირესობის წარმომადგენელი დეპუტატი.
რაც შეეხება თავად სახალხო დამცველის ანგარიშს, კომიტეტის თავმჯდომარე გია არსენიშვილი მას „საკმაოდ მწვავეს“ უწოდებს და მიაჩნია, რომ სასჯელაღსრულების სისტემასა თუ ბავშვთა სახლებში ასეთი სერიოზული მონიტორინგის შედეგები ბოლო ორი წლის განმავლობაში არ ყოფილა. თუმცა, გია არსენიშვილს მიაჩნია, რომ რეალური სურათის შესაქმნელად აუცილებელია აღმასრულებელი ხელისუფლების წარმომადგენლების მოსმენაც. არსენიშვილმა ისიც აღნიშნა, რომ შენიშვნებია სახალხო დამცველის აპარატის მიმართაც, თუმცა მას ეს შენიშვნები ჯერჯერობით არ დაუკონკრეტებია.
სახალხო დამცველი გიორგი ტუღუში ჯერ საუბრობს სასჯელაღსრულების სისტემაში, ბავშვთა სახლებში, სასამართლო სისტემასა და შინაგან საქმეთა სამინისტროს სტრუქტურებში არსებულ პრობლემებზე. სახალხო  დამცველის მონაცემებით, საკმაოდ ცუდი ვითარებაა სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში ჯანდაცვის მხრივ; ასევე პატიმრების პრესით მომარაგების საკითხში; იკვეთება  არაკვალიფიკაციური კადრების პრობლემაც.
რაც შეეხება ბავშვთა სახლებს, სახალხო დამცველი გიორგი ტუღუში საკმაოდ კრიტიკულია ბავშვთა სახლებში არსებული მდგომარეობის მიმართ და   აცხადებს, რომ ბავშვთა სახლებში ადგილი აქვს ძალადობის ფაქტებს; თუმცა, გიორგი ტუღუში იმ პრობლემას უსვამს ხაზს, რომ ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის მიერ დადგენილი კრიტერიუმები ძალადობისა – ყვირილი, დამცირება და ა.შ. - ბავშვთა სახლების თანამშრომლებს ძალადობად არ მიაჩნიათ და მათ ჩვეულებრივ სააღმზრდელო სატნდარტებად აფასებენ.
რაც შეეხება შინაგან საქმეთა სამინისტროს სტრუქტურებს, გიორგი ტუღუში   აცხადებს, რომ იკვეთება გამოძიების გაჭიანურების, არაადეკვატური რეაგირებისა და არაადეკვატური მოპყრობის პრობლემები.

Only Five MPs Attended Discussion of the Public Defender’s Report At the Session of the Human Rights Parliamentary Committee
On April 21, only five MPs attended the discussion of the Public Defender’s Report of the second half of 2009 at the session of the human rights parliamentary committee. The chairman of the committee Gia Arsenishvili, his deputies Eka Kherkheulidze, MPs from minority - Dimitri Lortkipanidze and two more MPs from ethnic minorities attended the hearing.
As for the report, Gia Arsenishvili said it is quite strict and thinks that results of such a serious monitoring in the penitentiary system and orphanages have not been discussed in the reports for the last two years. However, Gia Arsenishvili thinks the parliament should also listen to the comments of the representatives of the executive authority on the violations discussed in the report. Arsenishvili pointed out that they have some notes about the public defender’s office; though he did not speak about them yet.
Public Defender Giorgi Tughushi speaks about the problems in penitentiary system, orphanages, judiciary systems and in the structures of the ministry of internal affairs. According to the ombudsman, the situation is very poor in jail hospitals; prisoners do not receive newspapers; there is problem of qualified personnel in the custodies.
As for orphanages, Giorgi Tughushi was very strict about the situation in them in his report; he said facts of violent treatment occurs there; however, Giorgi Tughushi underlines that personnel of the orphanages does not think shouting, degrading, etc – the criteria estimated by the World Health Organization – are violent treatment of children and use them as ordinary educational tools.
As for the structures of the MIA, Giorgi Tughushi said investigations are prolonged; law enforcement officers inadequately react on crimes and inadequately treat detainees.