ოპოზიციურმა პარტიებმა კომისიები „ნაციონალებით“ დააკომპლექტეს
ოზურგეთის #60 საოლქო საარჩევნო კომისიაში ოპოციზიურმა პარტიებმა  ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის კულტურის ცენტრისა და საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის თანამშრომელი წარადგინეს. თითქმის ანალოგიური სიტუაციაა საუბნო კომისიებშიც, ოპოზიციური პარტიებიდან წარდგენილი კანდიდატები ფაქტობრივად „ნაციონალები“ არიან. უფრო მეტიც - მმართველი პარტიის სასარგებლოდ მუშაობენ.
ოზურგეთის #60 საოლქო საარჩევნო კომისია ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის გამგეობის ადმინისტრაციული შენობის მესამე სართულზეა განთავსებული და მათი წევრების უმრავლესობა „ნაციონალური მოძრაობის“ მხარდამჭერია. საოლქო საარჩევნო კომისიის მდივანი ნატალია აროშიძე, საჯარო რეესტრის ეროვნული სააგენტოს სარეგისტრაციო სამსახურიდან მინისტრის ბრძანების საფუძველზე წინასაარჩევნო კამპანიის დაწყებამდე რამდენიმე დღით ადრე გათავისუფლდა. აროშიძეს საოლქო საარჩევნო კომისიაში საპარლამენტო არჩევნებზეც აღნიშნული თანამდებობა ეკავა. არჩევნების დასრულების შემდგომ კი ისევ საჯარო რეესტრს დაუბრუნდა. ცენტრალური საარჩევნო კომისიიდან დანიშნული დარეჯან რუსიეშვილი ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის მე-4 საჯარო სკოლის პედაგოგი და თბილისის საკრებულოს წევრის, „ნაციონალური მოძრაობის“ გურიის კოორდინატორის ავთო ანთაძის (მეტსახელად „რობოტა“) ახლო ნათესავია. როგორც მე-4 საჯარო სკოლის დირექტორმა ტარიელ კალანდაძემ გვითხრა, დარეჯან რუსიეშვილი ამჟამად შვებულებაში არ იმყოფება.
პარტიამ „ჩვენ თვითონ“ საოლქო საარჩევნო კომისიაში ოზურგეთის მუნიციპალური კულტურის ცენტრის თანამშრომელი წარადგინა. „მრეწველებმა“ კი არჩევანი საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის ფოთის სამმართველოს გურიის ზონის ზედამხედველზე სევერიან საჯაიაზე გააკეთა. საჯაია ამბობს, რომ ის არც თანამდებობიდან არის გათავისუფლებული და არც შვებულებაშია: „მე ხელშეკრულებით აყვანილი თანამშრომელი ვარ. მინდა ღამის პირველ საათზე გავაკეთებ ჩემს საქმეს და მინდა დილის 7 საათზე. საქმეში ხელი არ მეშლება“.
როგორც არასამთავრობო ორგანიზაციის „საქართველოს დემოკრატიული კავშირის“ თავმჯდომარე ლევან ხინთიბიძე აცხადებს, საოლქო საარჩევნო კომისია კოლეგიალური საჯარო დაწესებულებაა და მასზე ვრცელდება კანონი „საჯარო სამსახურის შესახებ“. კატეგორიულად დაუშვებელია ორ სხვადასხვა საჯარო სამსახურში ერთდროულად ერთი და იგივე პიროვნება საქმიანობდეს და იღებდეს ანაზღაურებას (საჯარო სამსახურის შესახებ საქართველოს კანონი მუხლი 64). ხოლო რაც შეეხება სკოლის პედაგოგს, აქ ცოტა განსხვავებულადაა საქმე, სკოლის პედაგოგს შეუძლია, იყოს საარჩევნო კომისიის წევრი, მაგრამ ერთი სამსახური მეორეს ხელს არ უნდა უშლიდეს, ანუ ამ შემთხვევაში ორივე სამსახური უნდა იყოს თავსებადი. თუკი პედაგოგს შვებულება არა აქვს აღებული და მისი პედაგოგიური საქმიანობა ემთხვევა საარჩევნო კომისიის ფუნქციონირების რეჟიმს, ამით გამოდის, რომ ან ერთ საქმეს ვერ აკეთებს სრულფასოვნად ან მეორეს, რაც ასევე დაუშვებელია საქართველოს კანონმდებლობით.

Opposition Parties Hired Members of National Movement as Commission Members
Opposition parties nominated the employee of the Ozurgeti district culture center and Georgian national service of statistics to the members of the election commission in Ozurgeti district # 60. Almost equal situation is in other districts, in fact, the candidates of the opposition parties are members of the National Movement. Furthermore, they work for the ruling party.
Ozurgeti district election commission # 60 is located on the third floor of the Ozurgeti district administration building; most commission members are supporters of the National Movement. The secretary Natalia Aroshidze left her job at the national registration agency of the Public Registry based on the minister’s resolution several days before the pre-election campaign started. During the parliamentary elections Aroshidze occupied the same position and after the elections she returned back to the registration agency. Teacher of the Ozurgeti public school # 4 and close relative of the coordinator of the Guria regional office of the National Movement Darejan Ruseishvili is appointed commission member by the Central Election Commission. The director of the public school # 4 Tariel Kalandadze told us Darekan Ruseishvili is not on holiday currently.
Opposition Party “By Ourselves” nominated the employee of the Ozurgeti district culture center as a commission member. Members of the opposition party “Entrepreneurs” nominated Severian Sajaiam supervisor of the Guria regional office of the National Service of Statistics. Sajaia said he neither resigned from his work nor is on holiday. “I am hired based on the contract. I can do my job even at 1:00 am or at 7:00 am. Nothing can hinder my activities.”
Chairman of the NGO Democratic Union of Georgia Levan Khintibidze said that election commission is collegial public institution and it is regulated under the Law on Public Agency. Thus, person working in one public agency cannot be commission member (article 64). As for the teacher, the situation is a bit different; school teacher can be commission member but one job should not create problems in another one. If the teacher is not on holiday and her activities coincide with the working hours of the election commission, the teacher cannot do any of her jobs properly; and it is inadmissible by the Georgian law.