იორმუღანლოს მოსახლეობამ საპროტესტო აქცია გამართა
6 მაისს საგარეჯოს მუნიციპალიტეტის სოფელ იორმუღანლოს მოსახლეობამ საპროტესტო აქციას გამართა. იორმუღანლოს პოლიციის განყოფილების წინ შეკრებილმა 500-მდე ადამიანმა სოფლის ყოფილი გამგებლის - კაზანთარ მამედოვის გათავისუფლება მოითხოვა. ამის შესახებ ინფორმაციას „ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ ავრცელებს.
როგორც აქციის მონაწილეებმა უფლებადაცვით ორგანიზაციას აცნობეს, სოფლის გამგებელი სამსახურებრივი უფლებამოსილების გადამეტების ბრალდებით დაახლოებით ორი თვის წინ დააკავეს.
„რაიონის გამგებლის დავალებით სოფელში მიწის გადასახადებს აგროვებდა, რაზედაც დაიჭირეს. თუ უკანონობა იყო, რატომ დაავალეს? ახლა ფულს სთხოვენ, საპროცესო გარიგებას გაგიფორმებთო. ფული კი არა აქვს. გუშინ საგარეჯოში ვიყავით 300-ზე მეტი ადამიანი და გამგებელთან შეხვედრას ვითხოვდით, მაგრამ არ შეგვხვდა. ვთხოვეთ, რომ დღეს აქ მოსულიყო და ამაზეც უარი თქვა“, - აღნიშნავს იორმუღანლოს მკვიდრი მუბარის მამედოვი.
იორმუღანლოს მოსახლეობა მოთხოვნის დაუკმაყოფილებლობის შემთხვევაში პერმანენტული საპროტესტო აქციების გამართვას აპირებს.

Iormughanlo Population Held Protest Demonstration
On May 6, residents of the Iormughanlo village in Sagarejo district held protest demonstration. About 500 people in front of the police station in the village demanded the release of the former village governor Kazantar Mamedov. The Human Rights Center reported about it.
The demonstrators reported to the human rights organization that the former village governor was detained for abusing his power two months ago.
“He was collecting land payments among population according to the orders of the district governor and was detained for that reason. If it was illegal action why he was ordered to do it? Now he is demanded to pay money for plea-bargain but he cannot afford it. Yesterday, more than 300 people from the village went to Sagarejo and wanted to meet he district governor but he did not meet us. We asked him to arrive in the village today but he refused,” said the resident of Iormughanlo village Mubaris Mamedov.
Villagers threaten with permanent protest demonstrations unless their requests are satisfied immediately.