სოფიო ხორგუანი საარჩევნო-სააგიტაციო მასალის განადგურებას აპროტესტებს
„ალიანსი საქართველოსთვის“ კრწანისის მაჟორიტარობის კანდიდატი სოფიო ხორგუანი საარჩევნო-სააგიტაციო მასალის განადგურებას აპროტესტებს.
ხორგუანის ინფორმაციით, საარჩევნო კამპანიის დროს მასობრივად განადგურდა მისი საარჩევნო პლაკატები. პლაკატები გაკრული იყო ცენტრალურ ქუჩებზე, სადაც მოძრაობენ საპატრულო პოლიციის მანქანები. თუმცა, პოლიციის მხრიდან არ მომხდარა მსგავსი ფაქტების აღმოჩენა-აღმოფხვრა.
სოფიო ხორგუანი მიმართავს საქართველს შს მინისტრს ვანო მერაბიშვილს, საქართველოს საპატრულო პოლიციის უფროსს, გიორგი გრიგალაშვილს, თბილისის საპატრულო პოლიციის უფროსს, გიორგი გეგეჭკორს.
დეპუტატობის კანდიდატის თქმით, საქართველოს საარჩევნო კოდექსის 75-ე მუხლის 4 პუნქტის თანახმად, დაუშვებელია და კანონით ისჯება საარჩევნო პლაკატების ჩამოხსნა, ჩამოხევა, დაფარვა და დაზიანება. ასევე ამავე კოდექსის 126-ე მეცხრამეტე პრიმა მუხლის თანახმად,  წინაასაარჩევნო მოწოდებებისა და მასალების გავრცელებისთვის ხელის შეშლა გამოიწვევს დაჯარიმებას 1 000 ლარის ოდენობით.
„რეფორმირებული სამართალდამცავი სტრუქტურები სამართლიანობის, კანონიერებისა და მოქალაქეთა უფლებების დაცვის სადარაჯოზე უნდა იდგნენ. დაუშვებელია პოლიციის პოლიტიზირება“, - აღნიშნა სოფიო ხორგუანმა, რომელიც ფაქტზე რეაგირებას ითხოვს.

Single mandate candidate from the Alliance for Georgia Sopio Khorguani protests destruction of election posters of their election block.
Khorguani reported that the election posters were massively destroyed during the pre-election campaign. Their posters were pasted in central streets where patrol police cars permanently move; however, the police have not reacted/eradicated the violation at all.
Sopio Khorguani appeals to the Minister of Internal Affairs Vano Merabishvili, head of Patrol Police Department of Georgia Giorgi Grigalashvili and head of Tbilisi patrol police department Giorgi Gegechkori.
The candidate said that in accordance to the Article 75 Part IV of the Election Code of Georgia removal, tearing off, over-pasting and deconstruction of the election posters is punished under the law. According to the Article 126' of the same code the person who hinders the distribution of election materials shall be punished by 1 000 GEL.
“Reformed law enforcement bodies should protect the justice, legality and human rights. The police shall not be politicized,” said Sopio Khorguani who requests respond to the violations.