ლანჩხუთის საკრებულომ საარჩევნო კოდექსი დაარღვია
საქართველოს საარჩევნო კოდექსის 73-ე მუხლის 101 პუნქტის თანახმად „არჩევნების დანიშვნის დღიდან არჩევნების შედეგების შეჯამებამდე აკრძალულია ისეთი პროექტების განხორციელება, რომლებიც მანამდე არ იყო გათვალისწინებული ადგილობრივ ბიუჯეტში. ასევე იმ საბიუჯეტო პროგრამების ზრდა, რომლებიც არჩევნებამდე გათვალისწინებული იყო ბიუჯეტით“.
საქართველოს პრეზიდენტის 2010 წლის 30 მარტის № 254 განკარგულებით, ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნები 2010 წლის 30 მაისს დაინიშნა.
ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის საკრებულომ კი 2010 წლის 26 აპრილს #04 დადგენილებით ცვლილება შეიტანა 2009 წლის 14 დეკემბრის #43 „ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის 2010 წლის ბიუჯეტის დამტკიცების შესახებ“ დადგენილებაში.
საქართველოს პრეზიდენტის # 254 განკარგულების შემდეგ საქართველოში არც ერთ მუნიციპალიტეტს აღარ შეეძლო წლის მთავარ ფინანსურ დოკუმენტში ცვლილებების შეტანა.
როგორც ექსპერტი საბიუჯეტო საკითხებში ლევან ჩხაიძე ამბობს, კანონმდებლობის მოთხოვნათა მიუხედავად, ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის საკრებულომ 2010 წლის ბიუჯეტში ცვლილება 26 აპრილს შეიტანა. ცვლილება რამდენიმე მუხლს შეეხო.
ჩხაიძის განცხადებით, აღნიშნული ცვლილებით ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის ბიუჯეტის შესაბამისი მუხლები 61 494 ლარის მოცულობით შეიცვალა.

In accordance to the Article 73 Part 101 of the Election Code of Georgia, “the projects, which were not envisaged beforehand in the budget, shall not be implemented from the day the Election Day was fixed till the Election Day. In addition to that, the budget programs, which were not scheduled before the elections were appointed, shall not be increased.”
Based on the resolution # 254 of the president issued on March 30, 2010 the municipal elections were fixed on May 30, 2010.
Lanchkhuti municipal board introduced amendments to the resolution # 43 of December 14, 2009 on “Lanchkhuti District Budget for 2010” based on the resolution # 04 of April 26, 2010.
After the resolution # 254 of the president of Georgia was released, municipal boards did not have right to introduce any changes to the main financial document of the year.
Expert Levan Chkhaidze said that despite the requirements of the law, Lanchkhuti municipal board introduced the amendments to the 2010 budget on April 26; several articles were amended.