ოპოზიციის ინფორმაციით, საარჩევნო უბნებთან ახლოს „ნაციონალების“ ფარული შტაბები მუშაობდა
ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებმა ფოთში ექსცესების გარეშე ჩაიარა. ოფიციალური მონაცემებით, არჩევნებში „ნაციონალურმა მოძრაობამ“ გაიმარჯვა.
„თავისუფალი განვითარებისა და უფლებების დაცვის ორგანიზაციის“ დამკვირვებელი ელისო ჯანაშია აცხადებს, რომ არჩევნების მიმდინარეობისას # 1 საარჩევნო უბანში სამართალდამცავები იმყოფებოდნენ. საარჩევნო კოდექსის 50-ე მუხლის  მეხუთე პუნქტის მიხედვით კი საარჩევნო უბნებში სამართალდამცავთა ყოფნა იკრძალება. დამკვირვებლის ინფორმაციით, მას შემდეგ, რაც ამ ფაქტზე რეაგირება მოახდინა და საჩივარი დაწერა, #1 საუბნო-საარჩევნო  კომისიის თავმჯდომარისგან გოჩა გიორგაძისგან სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიიღო. ჯანაშია შანტაჟში ადანაშაულებს ფოთის 70-ე საოლქო კომისიის თავმჯდომარეს, ზაალ კუჭუხიძესაც.
#1 პირველ საარჩევნო უბანში აცხადებენ, რომ  სამართალდამცავთაგან ერთ-ერთი იმ უბნის ამომრჩეველი იყო და მათ ტერიტორია მალევე დატოვეს. ფოთის საოლქო კომისიის თავმჯდომარე კი ირწმუნება, რომ მას არავისთვის სიტყვიერი შეურაცხყოფა არ მიუყენებია.
„ალიანსი საქართველოსთვის“ ფოთელი ლიდერების შეფასებით, ხელისუფლებამ ბოროტად გამოიყენა ადმინისტრაციული რესურსები. ფაქტობრივად, ყველა საარჩევნო უბანთან გაიხსნა „ნაციონალური მოძრაობის“ ფარული შტაბები, სადაც ამომრჩევლებზე ზეწოლას ახდენდნენ - ავალდებულებდნენ ხმა მიეცათ „ნაციონალური მოძრაობისთვის“ და ეს ტელეფონით დააფიქსირონ.
„ალიანსის“ ცნობით, ასეთი ფარული შტაბი გახსნილია # 27-ე საარჩევნო უბნის მიმდებარე ტერიტორიაზე, კურკოვსკის ბაღთან კერძო საცხოვრებელ სახლში. აქედან კომისიის ერთ-ერთ წევრს, ჯუნა სიჭინავას (რომელიც მალთაყვის უბნის მუნიციპალიტეტის თავჯდომარეა) საარჩევნო ბიულეტენები გამოჰქონდა. ამის თაობაზე „ალიანსს“ კონკრეტული საჩივრით საოლქოსთვის არ მიუმართავთ, რადგან  მათი წარმომადგენლის მიერ ფაქტის აღმოჩენისთანავე ფარული შტაბი დაიშალა. „ალიანსი საქართველოსტვის“ ადგილობრივ ლიდერები აცხადებენ, რომ აქვთ ამ ჯგუფის წევრების სია, რომელიც მათ „ეროვნული ფორუმის“ წევრმა გადასცა. ჯგუფი ძირითადად ფოთის ნავსადგურის თანამშრომლებისგან შედგება.
„ეროვნული საბჭოს“ მალთაყვის უბნის მაჟორიტარობის კანდიდატი მოგელი ტყებუჩავა „ნაციონალურ მოძრაობას“ უბნის გარეთ განხორციელებულ აგიტაციაში ადანაშაულებს.

The municipal elections finished without incidents in Poti. According to official data, the National Movement won elections.
Observer of the Free Development and Human Rights Organization Eliso Janashia said that during the elections, law enforcement officers were at the polling station # 1. In accordance to the Article 50, Part 5 of the Election Code, law enforcement officers shall not be at the polling station. According to the observer, after she protested the fact and wrote a complaint, the commission chairman Gocha Giorgadze insulted her. Janashia blames the Poti DEC # 70 Zaal Kuchukhidze in blackmailing her.
The commission members of the PS # 1 state that one of the policemen was a voter and they soon left the area. Chairman of the DEC claims he did not insult anybody.
Leaders of the Alliance for Georgia in Poti state that the government misappropriated the administrative resources. In fact, secret HQs of the ruling party were working near almost every polling station; the voters were oppressed there – they were ordered to vote for the National Movement and take photo of the marked number 5 by mobile phones.
According to the Alliance, similar secret HQ was opened near the PS # 27 in the house near Kurkovski Park. A commission member Juna Sichinava (chairwoman of the Maltakva municipal board) was bringing ballot papers from the house. The Alliance did not file complaint to the DEC regarding the violation because the HQ was closed as soon as their representative discovered it. Local leaders of the Alliance said they have a list of group members who worked in the HQs. The member of the National Forum gave them the list. The group members were mostly the employees of the Poti Port.
Single mandate candidate of the National Forum in Maltakva Mogeli Tkebuchava blames the National Movement in the election propaganda outside the polling station.