სეპარატისტები „სახელმწიფო საზღვარს“ ადამიანების გატაცებებით „აფიქსირებენ“
ახალგორის რაიონის სოფელ კირბალიდან ნუგზარ თაყაძე გაიტაცეს. ეს ინფორმაცია „ადამიანის უფლებათა ცენტრს“ დაზარალებულის ახლობლებმა მიაწოდეს. მათივე ინფორმაციით, ამავე სოფლიდან ამავე გვარის კიდევ ორი სხვა პიროვნებაც არის გატაცებული.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრთან“ საუბრისას შიდა ქართლის სამხარეო პოლიციის უფროსმა, ვოვა ჯუღელმა თაყაძეების გატაცების სამივე ფაქტი დაადასტურა და დასძინა, რომ კონფლიქტის ზონის სოფლებში გატაცებები ხშირია: „სეპარატისტები ასე ადამიანებს ხშირად იტაცებენ, მიჰყავთ ცხინვალში, რათა„საზღვარი“ დააფიქსირონ. მათ იქ საზღვრის დარღვევის ბრალდებით ასამართლებენ და მალევე უკანვე აბრუნებენ. ასე ვთქვათ, ეს ყველაფერი ფორმალობაა“.
ჯუღელის თქმით, წინათ გატაცებული თაყაძეები მწყემსები არიან. ისინი საქონლის გადმოსაყვანად გადავიდნენ ე.წ. საზღავრზე, სადაც ისინი დააკავეს. ერთ-ერთი მათგანი საკუთარი საქონლითურთ უკვე დაბრუნებულია სოფელში, მეორე კი ჯერჯერობით ისევ ცხინვალშია, სადაც იგი უნდა გაასამართლონ „სახელმწიფო საზღვრის“ დარღვევისათვის.
„ერთი უკვე დავაბრუნეთ, მეორე მწყემსი კი, ჯერ ცხინვალშია. როგორც აკეთებენ ხოლმე, მასაც გაასამართლებენ და დაგვიბრუნებენ. რაც შეეხება დღეს გატაცებულ თაყაძეს, მის თაობაზეც დამირეკეს და მითხრეს, რომ დღეს საღამოს მასაც დააბრუნებენ“, - ამბობს შიდა ქართლის სამხარეო პოლიციის უფროსი.

Resident of the village of Kirbali in Gori district Nugzar Takadze was kidnapped. The relatives of the kidnapped man informed the Human Rights Center about the incident. They said two more their relatives were also kidnapped from the same village.
Head of the Shida Kartli regional police department Vova Jugheli confirmed the kidnapping of the three people in his interview with the Human Rights Center. He added that similar facts often happen in the villages of the conflict zone. “The separatists often kidnap people and take them to Tskhinvali; they want to make border-line in similar way. The kidnapped people are judged for illegal crossing of border and are soon released. It is all formality.”
According to Jugheli, the Takadzes, who were kidnapped before, were pastures. They crossed the so-called border to pasture their cattle but were detained. One of them has already returned to the village together with his cattle. The second is still in Tskhinvali where he would be judged for illegal crossing of border.
“We have already returned one person. Second pasture is still in Tskhinvali. As a rule, he will be judged and then released. As for the man who was kidnapped today, I was called and told that he would be released this evening,” said the head of the Shida Kartli regional police department.