ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისია გალის რაიონში ბოლოდროინდელი ინციდენტების გამო შეშფოთებას გამოთქვამს
08.06.2010
ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისია გალის რაიონში ბოლო ხანს მომხდარი ინციდენტების გამო შეშფოთებას გამოთქვამს და მხარეებს კომენტარებისგან თავის შეკავებას ურჩევს. მისიამ პოზიცია საგანგებო განცხადებაში დააფიქსირა.
კერძოდ, ერვოკავშირის სადამკვირვებლო მისია შეშფოთებას გამოთქვამს იმ ინციდენტებთან დაკავშირებული ინფორმაციის გამო, რომელთა შედეგად გარდაიცვალა და თანამდებობის რამდენიმე პირი, ადგილი ჰქონდა დაკავებებს, გავრცელდა ცნობები რამდენიმე სახლის გადაწვის შესახებ.
„მდგომარეობა სწრაფად ცვალებადია და დეტალები კვლავ უცნობია. რადგან ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიას არ გააჩნია რეგიონში შესვლის შესაძლებლობა, არ შეუძლია ამ ინციდენტების ზუსტი არსის ან დინამიკის დადგენა. მაშინ როდესაც ადგილობრივი გამოძიება მიმდინარეობს, ძალიან მნიშვნელოვანია, ყველა მხარემ თავი შეიკავოს კომენტარებისგან, რომლებსაც შეუძლიათ კიდევ უფრო გაზარდონ დაძაბულობა რეგიონში. თავშეკავება არის საჭირო, რათა ზიანი არ მიადგეს ადგილობრივი მოსახლეობის ნდობას და საფრთხე არ დაემუქროს სტაბილურობას“, - აცხადებს ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისია.
მისიაში, ასევე, მიაჩნიათ, რომ არსებული სიტუაციის მოსაგვარებლად და თანამშრომლობის უზრუნველსაყოფად აუცილებელია, რაც შეიძლება სწრაფად მოხდეს შეხვედრა ხელისუფლების ყველა შესაბამის წარმომადგენელს შორის, აფხაზეთის ადმინისტრაციული საზღვრის ორივე მხარეს.
1 ივნისს სოფელ დიხაზურგაში აფხაზური საბაჟო სამსახურის თანამშრომელი, 3 ივნისს კი სოფელ რეფის აფხაზური ადმინისტრაციის უფროსი დიმიტრი კაცია მოკლეს. ორივე დანაშაულის ორგანიზებაში სოხუმის რეჟიმი ქართულ სპეცსმსახურებს ადანაშაულებს. ქართული მხარის ვერსიით კი, კმვლელობების მიზეზი ქართული მოსახლეობიდან ამოღებული გადასახადების განაწილება გახდა.
აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის ინფორმაციით, მკვლელობებს დიხაზურგაში აფხაზური მილიციის სადამსჯელო ოპერაცია მოჰყვა, რომლის დროსაც გადაწვეს რამდენიმე სახლი და სცემეს რამდენიმე ახალგაზრდას. აფხაზური მხარე სადამსჯელო ოპერაციის ჩატარებას კატეგორიულად უარყოფს.

EUMM expresses concerned about recent incidents in Gali district and urges restraints on all sides. The Mission spread special announcement regarding the incident.
More precisely, the EUMM expresses its deep concern about reports of recent incidents in Gali district which have resulted in the death of three local officials, injuries to others, various detentions and reports of some homes being set on fire.
“This is a rapidly changing situation and the details remain unclear. As EUMM has no direct access to the area, it can not ascertain the exact nature or dynamics of these incidents. Whilst local investigations are underway though, it is very important that all sides refrain from comments that could further increase tension in the area. Restraint is needed to ensure that the confidence of the local population is not harmed and stability not endangered,” announced the EUMM.
The EUMM also believes that a meeting between all the relevant authorities on both sides of the Abkhazian administrative boundary line is necessary as soon as possible to ensure co-operation in resolving this situation.
On June 1, an officer of the Abkhazian frontier police was killed in the village of Dikhazurga; on June 3, the head of the Abkhazian administration Katsia was killed in the village of Repi. Sokhumi de-facto authority blames the Georgian Special Forces in both accidents. According to Georgian version, the reason of the murders was distribution of the taxes paid by the Georgian population.
According to the legitimate government of Abkhazian Autonomous Republic, the Abkhazian militia started punitive operations in Dikhazurgi; they burnt several houses and beat several young men. Abkhazian side categorically denies the information about punitive operations.