უფლებადამცველი მინისტრი ხდება?
15 ივნისს, რამდენიმე მინისტრმა შესაძლოა, პოსტი დატოვოს. 14-15-16 ივნისს, ფრაქცია „ნაციონალური მოძრაობის“ გასვლითი სხდომის გამართვა  იგეგმება ბათუმში. კულუარული ინფორმაციით, უმრავლესობის წევრებთან შეხვედრას საქართველოს პრეზიდენტი  მიხეილ სააკაშვილი დაესწრება.
ერთ-ერთი ინფორმაციით, სწორედ ამ შეხვედრის დროს გაირკვევა თუ რომელი მინისტრი შეინარჩუნებს პოსტს და ვინ დატოვებს სავარძელს.
საკადრო ცვლილებების შესახებ ამჯერად ოფიციალურად არავინ საუბრობს, თუმცა, ვრცელდება ინფორმაცია, რომ ორ-სამ მინისტრს თანამდებობის დატოვება მოუწევს.
მთავრობაში ახალი სახეც შეიძლება ვიხილოთ და ეს ვერა ქობალია იყოს, რომელსაც ქართული საზოგადოება კარგად იცნობს.
ვერა ქობალია ამჯერად დევნილთა უფლებების დაცვის საკითხებზე მუშაობს და საერთაშორისო სასამართლოში სარჩელების შესატანად ემზადება.

Will Human Rights Defender Be A Minister?
On June 15, several ministers might resign. On June 14-15-16 the parliamentary fraction “National Movement” will have a session in Batumi. According to the lobby information, the president of Georgia Mikheil Saakashvili will attend the meeting of majority members of the parliament.
Reportedly, the majority members and the president will decide which minister will maintain his/her position and who will resign. Nobody speaks about the personnel changes officially yet. However, according to the spread information, two or three ministers will have to resign.
We might see a new face in the government and it might be Vera Kobalia whom the Georgian society knows very well (She is an IDP from Abkhazia; together with her family Kobalia lived in Canada; recently, she returned to Georgia and started an NGO in support of IDPs).
Vera Kobalia currently works on the IDP rights and is going to send appeals to the international court.