ბათუმის #3 საპყრობილის ყოფილ უფროსს 30 წლამდე პატიმრობა ემუქრება
სასჯელაღსრულების ბათუმის #3 საპყრობილის ყოფილ უფროსს და ბაჩო ახალაიას დაცვის ყოფილ თანამშრომელს , 33 წლის ჯუმბერ ზაქარაძეს 30-წლამდე პატიმრობა ემუქრება. როგორც ზაქარაძის ადვოკატმა, არჩილ ჩოფიკაშვილმა განაცხადა, პატიმრებისაგან ფულის გამოძალვაში ბრალდებულ ზაქარაძეს წინასწარი პატიმრობის ვადა 9 ივლისს გასდის, რის შემდეგაც საქმე სასამართლოში არსებითი განხილვისათვის გადაიგზავნება.
ჩოფიკაშვილის განმარტებით, ზაქარაძესთან ერთად, გამოძალვის ბრალდებით დაკავებულები არიან მისი მოადგილეები - შველიძე და ვაშაკიძე.
ადვოკატის ინფორმაციით, ზაქარაძის წინააღმდეგ ერთადერთი მტკიცებულებაა თაღლითობაში მსჯავრდებულის, ყოფილი პოლიციელის, თემურ ტაკიძის ჩვენება. ტაკიძე ჩვენებაში აღნიშნავს, რომ პატიმრებში შეგროვებული ფული ციხის უფროსთან მიჰქონდა.
„2008 წლიდან ტაკიძე ნაცნობ პატიმრებთან მიდიოდა და ეუბნებოდა, რომ ციხის უფროსის დავალებით ფული უნდა მიეტანათ. ასე აგროვებდა ფულს პატიმრებში. ზაქარაძე 2009 წლის გაზაფხულზე პირადი განცხადების საფუძველზე წავიდა თანამდებობიდან. ტაკიძემ ფულის აგროვება გააგრძელა. პატიმრებმა მოიკითხეს, თუ სად მიჰქონდა ფული, მან კი ზაქარაძეს დაადო ხელი. ზაქარაძე მისი ჩვენების საფუძველზე დააკავეს და ერთადერთი მტკიცებულებაც ტაკიძის ჩვენებაა“, - განაცხადა ჩოფიკაშვილმა.
მისივე განმარტებით, ზაქარაძე სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის უფროსობის დროს, ბაჩო ახალაიას დაცვის თანამშრომელი იყო. ზაქარაძე და მისი მოადგილეები 2010 წლის 9 აპრილს ბათუმში დააკავეს. საქმეს მთავარი პროკურატურა იძიებს. საქმეში დაზარალებული 10-ზე მეტი პატიმარია.
საბრალდებო დასკვნის მიხედვით, „პატიმარი ზაზა დუმბაძე – გამოსძალეს 6000 აშშ დოლარი; პატიმარი და ყოფილი ბიზნესმენი ანზორ ქათამაძე – გამოსძალეს 4000 აშშ დოლარი; პატიმარი ალიკ დავითაძე – 10 000 აშშ დოლარი; პატიმარი ზურაბ ბერიძე – 15000 აშშ დოლარი; პატიმარი გენადი ხინიკაძე – 10 000 აშშ დოლარი; პატიმარი, ე.წ. ხოფის ბაზრობის ყოფილი დირექტორი ჯონი ზოიძე – გამოსძალეს 20 ათასი აშშ დოლარი, მის ბიზნესპარტნიორ ილია ანანიძესთან ერთად. საერთო ჯამში, თანხა 100 000 აშშ დოლარს აჭარბებს, თუმცა აქ მხოლოდ თანხაზე არ ყოფილა საუბარი. მაგალითად, გამოძიება ამტკიცებს, რომ საპყრობილის დირექტორმა, პატიმარ თემურ ტაკაძის მეშვეობით, ენვერ ჭაღალაძის ოჯახს გამოსძალა 10მ/კბ ხის მასალა, რომელიც ქობულეთის რაიონის სოფელ ხუცუბანში ჯუმბერ ზაქარაძის სიმამრის ოჯახში უნდა მიეტანათ, ასევე, ხრეშით უნდა მორთულიყო მისი მეუღლის სახლთან მისასვლელი გზა. გამოძალვის გზით მიღებულ ქონებას შორისაა ნოუთბუქი, ოქროს სამკაულები და 6 ხბო“.
გამოძალვაში ბრალდებულ ზაქარაძეს წინასწარი ორთვიანი პატიმრობის ვადა კიდევ ერთი თვით გაუგრძელეს. გამოძიება 9 ივლისს დასრულდება.
ბრალდების მიხედვით, გასამრჯელოს პატიმრებისგან საპყრობილეში ყოფნის პირობების გაუმჯობესებისა და შეუზღუდავი გადაადგილების სანაცვლოდ იღებდნენ, წინააღმდეგ შემთხვევაში მათ შეექნებოდათ გაუსაძლისი პირობები.

30-Year-Imprisonment for Former Head of Batumi Prison # 3
The former head of Batumi prison # 3 and former security guard of Bacho Akhalaia (Defense Minister of Georgia), 33-year-old Jumber Zakaradze might be imprisoned for 30 years. The attorney of Zakaradze Archil Chopikashvili said that his client, who was accused in extorting money from prisoners, will have his preliminary detention term expired on July 9. Afterwards, the case will be sent to the court for substantial discussion.
According to Chopikashvili, deputies of Zakaradze – Shvelidze and Vashakidze – were also detained together with him.
The attorney reported that the only evidence against Zakaradze is the testimony of Temur Takidze, former policeman who was accused in swindle. Takidze said in his testimony that he used to hand in the money, collected from the prisoners, to the head of the prison.
“Since 2008, Takidze used to meet several prisoners he knew and told them to collect money for the head of the prison. In spring of 2009, Zakaradze resigned based on his personal letter. Takidze continued to collect money. When prisoners asked him whom he was giving the money to, Takidze blamed Zakaradze. The latter was detained based on Takidze’s testimony and it is the only evidence against him,” said Chopikashvili.
The attorney clarified that Zakaradze was the security guard of Bacho Akhalaia when the latter was the head of penitentiary department. Zakaradze and his deputies were arrested on April 9, 2010 in Batumi. The chief prosecutor’s office investigates the crime. There are more than 10 victimized prisoners in the case.
According to the bill of particulars “6 000 USD were extorted from the prisoner Zaza Dumbadze; 4 000 USD were extorted from the prisoner and former businessman Anzor Katamadze; 10 000 USD from the prisoner Alik Davitadze; 15 000 USD from the prisoner Zurab Beridze; 10 000 USD from the prisoner Genadi Khinikadze; 20 000 USD from the prisoner and former director of the so-called Khopa market Joni Zoidze and his partner Ilia Ananidze; the total amount of the extorted money is more than 100 000 USD. However, not only money was mentioned in this case. The investigation claims that director of the prison extorted 10 cube meters of wood from the family of prisoner Enver Chaghaladze with the support of the prisoner Temur Takidze. The wood was to be brought to the house of Zakaradze’s father-in-law in the village of Khutsubani in Kobuleti district. The road to his wife’s house was to be graveled as well. Other extorted things are note-books, golden jewelry and 6 calves.”
The accused Zakaradze had his two-month pretrial detention prolonged for one month. The investigation will finish on July 9.
According to the accusation, the prisoners paid money for improved living conditions in the custody and unrestricted movement; otherwise, they had to live in unbearable conditions.