ფოთში დევნილები საპროტესტო აქციით იმუქრებიან
ფოთში, ვაჩნაძის ქუჩაზე, ყოფილი საბავშვო ბაღის შენობაში მცხოვრები აფხაზეთიდან დევნილები სარემონტო სამუშაოებით უკმაყოფილო არიან.
ბაღის შენობას, სადაც 14 დევნილი ოჯახი ცხოვრობს, რემონტი რამდენიმე თვის წინ ჩაუტარეს. რემონტით უკმაყოფილო დევნილები ამბობენ, რომ მათი უფლებები დაირღვა. სარემონტო სამუშაოები თბილისში რეგისტრირებულმა სამშენებლო ფირმა „დაგმა“ შეასრულა. დევნილები ხარვეზების გამოსწორებას ითხოვენ: „სახურავიდან წვიმა ჩამოდის. ერთი ოთახი მაქვს და ავეჯი ერთი კუთხიდან მეორე კუთხეში გადამაქვს, რომ არ დასველდეს. უკვე ყველაფერი დაინესტა. წვიმის დროს ჩემს სახლში არ შემოისვლება. რამდენიმე თვეა, დასრულდა სარემონტო სამუშაოები და ახლა უარესი მდგომარეობა გვაქვს, ვიდრე რემონტამდე იყო“, – ამბობს ერთ-ერთი დევნილი.
კომპაქტურად ჩასახლებული დევნილთა კოორდინატორი რომეო ჩაჩხიანი დევნილთა პრეტენზიებს საფუძვლიანს უწოდებს და საკითხზე რეაგირებასაც ჰპირდება: „მარტო ამ სახლის დევნილებს არა აქვთ პრეტენზიები. სხვაგანაც იგივე ხდება. ჩვენ ყველა დეფექტს შევასწორებინებთ“.
აფხაზეთიდან დევნილი 14 ოჯახი პრობლემის უმოკლეს ვადაში მოგვარებას ითხოვს, წინააღმდეგ შემთხვევაში საპროტესტო აქციით იმუქრება.

IDPs Threat with Protest Rallies in Poti
IDPs from Abkhazia living in the former building of kindergarten in Vachnadze Street in Poti are discontent with the reconstruction activities in their shelter.
The building, where 14 IDPs live, was reconstructed several months ago. The IDPs discontent with the reconstruction state that their rights were breached. The Tbilisi based building company “Dagma” was reconstructing the building. Now IDPs request to improve the faults made in the reconstruction. “The rain is leaking into the roof. I have one room and I am moving furniture from one to another place to protect them from rain. Everything has got damp. During the rain I cannot enter my room. They finished reconstruction several months ago and now we have worse situation than we had before,” said the IDP.
Romeo Chachkhiani, coordinator of the compactly residing IDPs, said their complaints are grounded and promises them to react on these problems. “The IDPs living not only in this building have complaints. The same happens in other places too. We will make the companies to improve all faults.”
The 14 IDP families from Abkhazia request to eradicate problem in near future; otherwise they threaten with protest rallies.