ია ანთაძე Freedom House-ის დასკვნით გაოცებულია
ჟურნალისტი ია ანთაძე საერთაშორისო ორგანიზაცია Freedom House-ის დასკვნით გაოცებულია. როგორც ანთაძემ განაცხადა, მისთვის გაუგებარია, რა მეთოდოლოგიით ჩატარდა კვლევა, რომლის მიხედვითაც Freedom House-მა დაადგინა, რომ საქართველოში მედიის თავისუფლების ხარისხი გაიზარდა.
„დაწვრილებით არ ვიცი სამხრეთ კავკასიის ქვეყნებში მედიის კუთხით რა მდგომარეობაა, მაგრამ შემიძლია დავადასტურო, რომ საქართველოში დღეს მედიის თავისუფლების ხარისხი უფრო მაღალი არ არის, ვიდრე 2000 წელს იყო. დასკვნის ამ ნაწილით გაოცებული ვარ“, - განაცხადა ანთაძემ.
მისივე თქმით, 2000 წელს არსებობდა ტელევიზია, რომელიც ალტერნატიულ ინფორმაციას მთელი საქართველოს მასშტაბით ავრცელებდა, დღეს კი ასეთი ტელევიზია არ არსებობს.
„თუ საუბარია იმაზე, რომ დღეს ინტერნეტსივრცე უფრო განვითარებულია, ვიდრე 2000 წელს იყო, ამაში ნებისმიერს დავეთანხმები, თუმცა ინტერნეტზე ხელმისაწვდომობა საქართველოს მოსახლეობის ძალიან მცირე ნაწილს აქვს“, - აღნიშნა ანთაძემ.
Freedom House"-ის მიერ გამოქვეყნებული დასკვნის მიხედვით, 2000 წლის მაჩვენებელთან შედარებით მედიის თავისუფლების ხარისხი საქართველოში გაზრდილია. ასევე ანგარიშში ნათქვამია, რომ ქართული მედიასივრცე სამხრეთ კავკასიაში ყველაზე მეტად განვითარებულია.

Journalist Ia Antadze is surprised at the report of the international organization Freedom House. Antadze said she cannot understand the methodology of the survey based on which the Freedom House concluded that freedom of media has increased in Georgia.
“I do not know the details about the media situation in the South Caucasus, but I can confirm that freedom of media is not higher than it was in 2000. I am surprised at this part of the report,” said Antadze.
She said in 2000 there was television in the country which reported alternative information throughout Georgia. Today, there is no similar TV-Company in the country.
“If they mean more developed online sources, I can agree with it but only small part of the Georgian population has access to the internet,” said Antadze.
According to the report of the Freedom House, the freedom of media has increased in Georgia in comparison to 2000. The report also states that Georgian media is the most developed in the South Caucasus.