აფთიაქის მეპატრონეს საკუთრებას სასამართლოს გადაწყვეტილებამდე უყიდიან
აფთიაქ „შპს ფრმაკონ 11“–ის მეპატრონე ნოდარ ბეგიაშვილი ერთი კვირის წინ სააღსრულებო ბიუროში დაიბარეს და შეტყობინეს, რომ თუკი უახლოესი ერთი კვირის მანძილზე იგი არ დაფარავდა სახელმწიფო ბიუჯეტის სასარგებლოდ დაკისრებულ, 342480,6 ლარის ჯარიმას, მისი ქონება აუქციონის წესით გაიყიდებოდა. ბეგიაშვილის თქმით, მის ქონებას ამ დღეებში აღწერენ და 15 დღის ვადაში აუქციონზე გაიტანენ. აუქციონი შესაძლოა, სასამართლოს საბოლოო გადაწყვეტილების გამოტანამდე ჩატარდეს.
შპს „ფარმაკონ 11“-ის მეპატრონეს  შემოსავლების სამსახურთან პრობლემა მას შემდეგ შეექმნა, რაც აფთიაქის აქციონერებმა  შპს-დან საკუთარი წილები გაიტანეს. ხოლო საგადასახადო ინსპექციამ წილების გატანა საქონლის ხელახალ მიწოდებად მიიჩნია, ანუ - ხელახალ გაყიდვად და აფთიაქის მეპატრონედ დარჩენილ ნოდარ ბეგიაშვილს, სახელმწიფო დაბეგვრის მიზნით, ბიუჯეტის სასარგებლოდ, 342480,6 ლარის გადახდა დააკისრა.
ნოდარ ბეგიაშვილმა ეს გადაწყვეტილება ჯერ შემოსავლების სამსახურში ხოლო შემდგომ ფინანსთა სამინისტროში გაასაჩივრა.  შემდგომ კი საქალაქო სასამართლოს მიმართა. ამ ინსტანციაში მან პროცესი მოიგო, თუმცა,  პროკურატურის მოთხოვნით, საქმე სააპელაციო სასამრთლოს გადაეგზავნა, სადაც ბეგიაშვილმა პროცესი წააგო. ამჟამად, დავას უზენაესი სასამართლო განიხილავს. პროცესი 24 ივნისს უნდა დაწყებულიყო, მაგრამ სასამართლომ ერთი თვით - 22 ივლისისთვის გადადო.
„სავარაუდოდ, 22 ივლისს უზენაესი სასამართლო აუქციონის დასრულებამდე არ გამოიტანს განაჩენს. შესაბამისად, სასამართლომ რომც გამამართლოს, უკვე დაგიანებული იქნება ყველაფერი. მიუხედავად ამისა, საქმეს ევროპის ადამიანის უფლებათა სასამართლოში მაინც წავიღებ“, - აცხადებს ნოდარ ბეგიაშვილი.
მეპატრონემ სასამართლოს არაერთხელ თხოვა, დაევალდებულებინა სააღმსრულებო ბიურო, გადაედო აუქციონი, მაგრამ - უშედეგოდ. პრობლემა ის არის, რომ კანონმდებლობა საშემოსავლო სამსახურს უფლებას აძლევს, მეპატრონის ქონება სასამართლოს გადაწყვეტილების კანონიერ ძალაში შესვლამდე გაყიდოს. კერძოდ, საგადახადო კოდექსის 145-ე მუხლის მე-2 ნაწილის თანახმად, პირველი ინსტანციის სასამართლოს გადაწყვეტილების გამოტანიდან, სახელმწიფოს უფლება აქვს გაყიდოს დაყადაღებული ქონება, მიუხედავად იმისა, შესულია თუ არა სასამართლო გადაწყვეტილება ძალაში.

Property of Pharmacy Owner is Sold before Court Decision
A week ago, Nodar Begiashvili, owner of the pharmacy “Parmakon 11” Ltd, was called to the executive bureau where he was informed that unless he paid the fine of 342480, 6 GEL within one week his property will be sold at the auction. Begiashvili said his property will be described in near future and sold at the auction within 15 days. The auction might be held before the court passes the final verdict.
The owner of the Parmakon 11 Ltd faced problems with the Department of Revenues when the shareholders of his pharmacy withdrew their shares from the property. Tax Inspection considered it was purchase of new goods and imposed a tax of 342 480, 6 GEL on Nodar Begiashvili as the only owner of the pharmacy.
Nodar begiashvili appealed against the decision at the department of revenues and then at the ministry of finances. Later, he appealed to the city court. His suit was satisfied but afterwards the case was discussed at the Appeal Court and Begiashvili lost the trial. Currently, the Supreme Court discusses his case and the hearing was to start on June 24 but the court postponed it till July 22.
“Supposedly, the Supreme Court will not pass a verdict before the auction finishes on July 22. Consequently, even if the court finds me not guilty, everything will be very late. Anyway, I will appeal to the European Court of Human Rights,” said Nodar Begiashvili.
The property owner has requested the court several times to order the executive bureau to postpone the auction but in vain. The problem is that the legislation enables the department for revenues to sell the property before the court decision is put into force. More precisely, Article 145 Part II of the Tax Code, after the first instance court passed verdict the state has right to sell the sealed up property regardless of the court’s decision being in force or not.