გაძვირებული ცხოვრება
მსოფლიო ბაზარზე ხორბალზე ფასის მომატებამ გავლენა ახალციხის ბაზარზეც მოახდინა. ჯერ კიდევ ერთი კვირის წინ, ტომარა ფქვილის შეძენა, რომელიც ახლა 43 ლარი ღირს, 40 ლარად იყო შესაძლებელი.
სოფლის მეურნეობის სამინისტროში პურის ფასების ზრდას მსოფლიო ბაზარზე პურის დეფიციტითა და გლობალური სტიქიური უბედურებებით ხსნიან, თუმცა ფიქრობენ, რომ ფასების დარეგულირება აუცილებლად მოხდება.
„ეს მარტო საქართველოს პრობლემა არ არის, ეს მსოფლიოს პრობლემაა. მართალია, გაზრდილია ხორბლის წარმოება, მაგრამ ასევე იზრდება მისი მოხმარებაც“, - განაცხადა სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ ალეკო ცინცაძემ.
ინდმეწარმეები, რომლებიც ფქვილით ვაჭრობენ, ამბობენ, რომ ფასების ზრდის ტენდენცია უკვე ორი თვეა, რაც შეინიშნება.
„წელიწადის ამ სეზონზე ფქვილის ფასი ყოველთვის იკლებს, რადგან მოსავლის აღების სეზონია. თუმცა წელს ფასები დაკლების ნაცვლად იზრდება“, - ამბობს ინდმეწარმე თამაზ ზედგინიძე.

Increased price on wheat in the World Market told on Akhaltsikhe Market too. A week ago you could buy a sack of wheat for 40 lari but now it costs 43 lari.
The Ministry of Agriculture states that the reason for increased price is deficit in wheat on World Market and global natural disasters; however they are sure that prices will be regulated.
“It is not only Georgian but global problem. Although wheat production has increased, the demand on white bread also rose,” said Aleko Tsintsadze, deputy Minister of Agriculture.
Individual Entrepreneurs, who sell wheat flour, say that prices started to increase two months ago.
“As a rule, in this period of time, the price on wheat flour falls because new harvest is reaped. However, this year prices are running up,” said Individual entrepreneur, Tamaz Zedgenidze.
Despite the changes the price on bread was stable in Akhaltsikhe until now. But, as representatives of many enterprises said, population should not expect positive changes.
“White bread will cost 55 tetri and rye bread will cost 45 tetri,” said Dato Elizbarashvili, manager for the enterprise “Kvis Puri” (bread baked on stone).
Entrepreneurs suppose that if the tendency keeps on, the price on bread will rise again and it might reach one lari in September.