ადამიანის უფლებათა ცენტრი სასწრაფო რეაგირებას ითხოვს
"ადამიანის უფლებათა ცენტრი" შეშფოთებას გამოთქვამს საქართველოში ამომრჩევლებზე ზეწოლისა და ოპოზიციის მხარდამჭერების მასობრივი დევნის გამო.  ხელისუფლება მუდმივად ცდილობს, არ მისცეს ოპოზიციურ პარტიებს საშუალება  სრულფასოვნად ჩაატარონ წინასაარჩევნო სამუშაოები და  არჩევნებს მომზადებულები შეხვდნენ. ყოველდღიურად ფიქსირდება აქტივისტების დაშინების, დაპატიმრების, მუქარის ფაქტები.
,,ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ მიმართავს საერთაშორისო ორგანიზაციებს, სასწრაფო რეაგირება მოახდინონ წინასაარჩევნო ტერორის ფაქტებზე, რომელთა ნაწილიც  ქვემოთაა მოცემული:
პოლიციამ "თანასწორობის ინსტიტუტის" წევრი დააკავა
2008 წლის 9 მაისს, შს სამინისტროს საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის კახეთის სამმართველოს თანამშრომლებმა. ქ. თელავში, არასამთავრობო ორგანიზაცია "თანასწორობის ინსტიტუტის" წევრი და გაერთიანებული ოპოზიციიდან თელავის მუნიციპალიტეტის მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატის ფიქრია ჩიხრაძის მხარდამჭერი, მიხეილ კაჭკაჭიშვილი მაშინ დააკავეს, როდესაც ის ჩიხრაძესთან ერთად ამომრჩევლებთან შესახვედრად მიდიოდა.
სამართალდამცავებმა კაჭკაჭიშვილი ნარკოლოგიური ექსპერტიზის ჩასატარებლად გადაიყვანეს. შემოწმების შედეგად დადგინდა, რომ დაკავებული ნარკოტიკების ზემოქმედების ქვეშ არ იმყოფებოდა, რის შემდეგაც ის გაათავისუფლეს. ავტომანქანას, რომლითაც მიხეილ კაჭკაჭიშვილი მოძრაობდა მისი მეუღლე, ნინო პეტრიაშვილი მართავდა. მიუხედავად ამისა, საპატრულო პოლიციის თანამშრომლებმა საგზაო მოძრაობის წესების დარღვევის მიზეზით, მიხეილ კაჭკაჭიშვილი დააჯარიმეს.
თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტის პროფესორ - მასწავლებლებს სამსახურიდან წასვლის შესახებ განცხადებების დაწერა აიძულეს
"ნაციონალური მოძრაობის" თელავის მუნიციპალიტეტის გამგეობისა და კახეთის სამხარეო ადმინისტრაციის წარმომადგენლები, თელავის იაკობ გოგებაშვილის სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტის პროფესორ - მასწავლებლებზე და სტუდენტებზე ზეწოლას ახდენენ. მუქარებისა და იძულების გამო სამსახურიდან გათავისუფლების შესახებ განცხადება უკვე დაწერა რამდენიმე მასწავლებელმა, კერძოდ, არჩილ ჯორჯაძემ - სამართალმცოდნეობის სპეციალობის კოორდინატორმა და საჯარო სამართლის მიმართულების ლექტორმა, ასევე ნელი ცქიტიშვილმა - რექტორის აპარატისა უფროსმა და ასოცირებულმა პროფესორმა.
ორივე მათგანი გაერთიანებული ოპოზიციის მხარდამჭერია. ისინი განსაკუთრებულ ზეწოლას მას შემდეგ განიცდიდნენ, რაც სხვა ლექტორებთან ერთად, თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტის შენობაში გაერთიანებული ოპოზიციის ლიდერებს და მათი მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატს ფიქრია ჩიხრაძეს შეხვდნენ. არჩილ ჯორჯაძის განცხადებით, "ნაციონალური მოძრაობის" თელავის საარჩევნო შტაბის ხელმძღვანელი გიორგი პაპუნაშვილი მას კრიმინალებისა და სამართალდამცავების მეშვეობით, ფიზიკური ანგარიშსწორებითა და დაპატიმრებითაც დაემუქრა. გარდა ამისა, თუ ის თვითონ არ დაწერდა უნივერსიტეტიდან წასვლის თაობაზე განცხადებას, სამართალმცოდნეობის სპეციალობას საერთოდ გააუმქებდნენ და მასთან ერთად სხვა პედაგოგებიც სამუშაოს გარეშე დარჩებოდნენ.
ოპოზიციის მხარდამჭერ სტუდენტებს უნივერსიტეტიდან გარიცხვით დაემუქრნენ
ზეწოლა ხორციელდება თელავის უნივერსიტეტის სტუდენტებზეც. სამართამცოდნეობის სპეციალობის სტუდენტის ია მეტრეველის ცნობით, "ნაციონალური მოძრაობის" წევრები ფარნა მაყაშვილი, იმედა კევლიშვილი და სხვები ოპოზიციის მხარდამჭერ სტუდენტებს უნივერსიტეტიდან გარიცხვით დაემუქრნენ.
მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატს ადგილობრივი ტელევიზიები ეთერს არ უთმობენ
რესპუბლიკური პარტიიდან ახმეტის მუნიციპალიტეტის მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატს მერაბ ქათამაძეს, ადგილობრივი ხელისუფლების ზეწოლის შედეგად, ახმეტის რაიონში მოქმედი ტელეკომპანიები "ახმეტა" და "კახეთი" ეთერს არ უთმობენ.
საკაბელო ტელეკომპანიამ "კახეთი", შეკვეთის ხანგრძლივობის მიუხედავად, მორბენალ სტრიქონში ქათამაძის მხარდამჭერი ტექსტი მხოლოდ ორ დღეს გაუშვა, მესამე დღეს კი მოხსნა. ამ დრომდე ტექნიკის დაზიანების მოტივით, მორბენალი სტრიქონი საერთოდ გათიშულია. რესპუბლიკელების დეპუტატობის კანდიდატის წინასაარჩევნო შეხვედრებს არ აშუქებს ტელეკომპანია "ახმეტა". ტელევიზიის დირექტორის ფატი თურქიაშვილის ინფორმაციით, ტელეკომპანია გამგეობის დაფუძნებულია და გამგებლის ნებართვის გარეშე ვერაფერს გააშუქებენ. არაოფიციალურ საუბარში თურქიაშვილმა ისიც განაცხადა, რომ გამგებელი მას ქათამაძის წინასაარჩევნო კამპანიის გაშუქების უფლებას არ აძლევს. ტელეკომპანია ატიურად აშუქებს მმართველი პარტიის მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატის პეტრე ცისკარიშვილის წინასაარჩევნო კამპანიას.
შს მინისტრის მოადგილის ძმა და "კუდ"- ის კახეთის სამმართველოს უფროსი რესპუბლიკელების მხარდამჭერებს აშინებს
4 მაისს საღამოს ახმეტის რაიონულ ცენტრში "ნაციონალური მოძრაობიდან~"მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატის პეტრე ცისკარაშვილის მხარდასაჭერად კონცერტი ჩატარდა. იმავე დღეს "რესპუბლიკელი" მერაბ ქათამაძის შტაბის ახალგაზრდული ჯგუფის წევრებმა ოფიციალური სააგიტაციო მასალის დარიგება რომ დაამთავრეს და სახლში ბრუნდებოდნენ, მათ "ნაცმოძრაობის" შტაბის ერთ-ერთი წევრი თენგიზ ექვთიმიშვილი წამოეწიათ და ახალგაზრდა გოგონას, გვარად ბერძენიშვილს უთხრა: "ახლა მე შენთან გამომგზავნეს და დამავალეს, მეთქვა, რომ თუ არ ჩამოშორდები მერაბ ქათამაძის საარჩევნო შტაბს, მამაშენს დაიჭერენო".
2 მაისს ზურა ნაროზაულს (რომლის ოჯახში "რესპუბლიკელი" მერაბ ქათამაძე სტუმრობდა) დაურეკა შსს კონსტიტუციური უსაფრთხოების დეპარტამენტის უფროსის მოადგილემ დავით ლორთქიფანიძემ, რომელიც ამავე დროს შს მინისტრის ვანო მერაბიშვილის მოადგილის, გია ლორთქიფანიძის ძმაა და განუცხადა, რომ ქათამაძეს აღარ შეხვედროდა. იმავე დღეს ლორთქიფანიძემ ქათამაძის შტაბის წევრი ბესარიონ მაყიშვილი დაიბარა და ისევ მოსთხოვა, რესპუბლიკელების საარჩევნო შტაბს ჩამოცილებულიყო. მან იქვე მიანიშნა, რომ თუ მაყიშვილი არ დაეთანხმება მის მოთხოვნას, მას სამსახურიდან გათავისუფლებენ. მაყიშვილი არასამთავრობო ორგანიზაცია "წამების მსხვერპლთა რეაბილიტაციის ცენტრის" ახმეტის ოფისში მძღოლად მუშაობს.
ახმეტის პოლიციის უფროსი და მისი მოადგილე ოპოზიციიის აქტივისტებს დაემუქრნენ
რესპუბლიკური პარტიიდან ახმეტის მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატის მერაბ ქათამაძის შტაბის წევრი თემურ კვირიკაშვილი, ამავე რაიონის პოლიციის უფროსმა ზურაბ ფილაშვილმა დაიბარა და შტაბის დატოვება მოსთხოვა. სანაცვლოდ, შვილის პოლიციის სასწავლებელში მოწყობას და დასაქმებას დაჰპირდა.
ახმეტის რაიონის სოფელ მატანში მერაბ ქათამაძის საარჩევნო შტაბის აგიტატორებთან - დედა და და-ძმა მოსიაშვილებთან მივიდა ახმეტის პოლიციის უფროსის მოადგილე მალხაზ ხუბეჯაშვილი და უთხრა, რომ თუ ისინი მერაბ ქათამაძესთან ურთიერთობას არ შეწყვეტენ, გამკაცრდება მათი უახლოესი ნათესავის - ზურა მოსიაშვილის პირობითი სასჯელი და მას ისევ დააპატიმრებენ.
სიღნაღის პოლიციამ რესპუბლიკური პარტიიდან საარჩევნო კომისიის წევრი დააკავა და ეჭვმიტანილად ცნო
რესპუბლიკური პარტიის წევრი და ამავე პარტიიდან სიღნაღის საარჩევნო ოლქის ბოდბისხევის საუბნო - საარჩევნო კომისიის წევრი ბესიკ ხატიაშვილი, სიღნაღის პოლიციის თანამშრომლებმა დააკავეს.
ხატიაშვილის ადვოკატის, თენგიზ ბეჟაშვილის ინფორმაციით, პოლიციამ ის სიღნაღის რაიონის გამგეობის სპორტის სამსახურების გაერთიანების უფროსის თამილა ძმანაშვილის საჩივრის საფუძველზე დააკავა. ძმანაშვილი ამავე სამსახურის ყოფილ თანამშრომელს შეურაცხყოფისთვის უჩივის. როგორც ის პოლიციისთვის მიცემულ ჩვენებაში აღნიშნავს, რომ ბესიკ ხატიაშვილი მისგან სამსახურიდან გათავისუფლების ბრძანებას ითხოვდა, რა დროსაც მას სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენა.
ოფიციალური მონაცემებით, ხატიაშვილი სპორტის სამსახურში კრივის სექციას ხელმძღვანელობდა. თანამდებობიდან ის 2008 წლის 5 აპრილს გაათავისუფლეს. ხატიაშვილის თქმით, მისი სამსახურიდან გათავისუფლების მიზეზი რესპუბლიკური პარტიის წევრობა გახდა. შრომის კანონთა კოდექსით, მას სამსახურში აღდგენის მოთხოვნით, სასამართლოში დავის დაწყების უფლება 7 მაისამდე ჰქონდა.
"ამიტომ, 5 მაისს თამილა ძმანაშვილს სამსახურში მივაკითხე და ვთხოვე ბრძანება მოეცა, რაზედაც უარი მივიღე. ამის შემდეგ უკვე კატეგორიულად მოვითხოვე დოკუმენტის მიღება, რაზედაც ისევ იუარეს. ძმანაშვილს ვუთხარი, რომ კანონს არღვევდა და პასუხს მოვთხოვდი. ამაზე დამცინეს, რის შემდეგაც ოფისი დავტოვე. ჩემი იქიდან წამოსვლის შემდეგ პოლიცია გამოიძახეს. ძმანაშვილმა სამართალდამცავებს ჩვენება მისცა, რომ თითქოს მე მას შეურაცხყოფა მივაყენე, ვაგინე და ა.შ, რაც თანამშრომლებმაც დაუმოწმეს. სამართალდამცავებმა დამაკავეს, დამკითხეს და სისხლის სამართლის დანაშაულში ეჭვმიტანილად მცნეს", - აღნიშნავს ბესიკ ხატიაშვილი.
რესპუბლიკური პარტიიდან სიღნაღის რაიონის მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატის ზაზა ხატიაშვილის განცხადებით, ადგილობრივი ხელისუფლება და "ნაციონალური მოძრაობა", პოლიციის მეშვეობით მის მხარდამჭერებს ატერორებს. "ბოდბისხევი ერთ-ერთი რთული უბანია სიღნაღის საარჩევნო ოლქში. როგორც ჩანს, ბესიკ ხატიაშვილს ვერაფერი მოუხერხეს, ვერც გადაიბირეს და ვერც მოისყიდეს. ამიტომ ასეთი მეთოდებით გაუსწორდნენ. ერთი თვის განმავლობაში მაინც მას ეჭვმიტანილის სტატუსი ექნება, რაც მმართველ პარტიას, მასზე ზეწოლის მოხდენის საშუალებას აძლევს. სხვა შემთხვევაში მას ბრალდებულად ცნობენ და დაიჭერენ", - ამბობს ზაზა ხატიაშვილი.
სისხლის სამართლის საქმე სსკ-ის 239-ე მუხლის I ნაწილით არის აღძრული. დანაშაული ერთ წლამდე თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.
სიღნაღში, რეგიონული გაზეთის მთელი ტირაჟი ამოიღეს
"ნაციონალური მოძრაობიდან" სიღნაღის მუნიციპალიტეტის მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატის ნუგზარ აბულაშვილის დავალებით, სიღნაღის რაიონში, კახეთის რეგიონული გაზეთის "იმედის" 1 მაისის გამოცემის მთელი ტირაჟი ამოიღეს.
როგორც გაზეთის რედაქციაში აცხადებენ, მათ დაუკავშირდნენ სიღნაღიდან და აცნობეს, რომ საგაზეთო ჯიხურებში გაზეთები არ იყო. აღმოჩნდა, რომ 1 მაისს დილით, მმართველი პარტიის ადგილობრივი ორგანიზაციის წარმომადგენლებს მთელი ტირაჟი შეუძენიათ და გაუნადგურებიათ.
გაზეთები გაყიდვიდან ამოიღეს გაზეთ "იმედის" დისტრიბუციის ქსელიდანაც.
1 მაისის "იმედში" გამოქვეყნდა ჟურნალისტური გამოძიება, სადაც საუბარი იყო ნუგზარ აბულაშვილის მიერ ჩადენილ სისხლის სამართლის დანაშაულებზე.
უშიშროების სამმართველოს თანამშრომელი საარჩევნო კომისიის წევრს დაემუქრა
როგორც "ადამიანის უფლებათა ცენტრს" გაერთიანებული ოპოზიციის სიღნაღის საარჩევნო შტაბიდან აცნობეს, სიღნაღის პოლიციის თანამშრომლები და ასევე ადგილობრივი საკრებულოს წევრები, საუბნო - საარჩევნო კომისიებში მათ წევრებზე ზეწოლას განაგრძობენ.
მათი თქმით, სიღნაღის საარჩევნო ოლქის ანაგის #3 საუბნო - საარჩევნო კომისიის წევრს ნინელი ლომაშვილს, რომელიც გაერთიანებული ოპოზიციის წარმომადგენელია, სახლში პოლიციის თანამშრომლები მიუცვივდნენ და დაემუქრნენ, რომ თუ კომისიის წევრობაზე უარს არ იტყვის, მისი ოჯახის წევრებს დაიჭერენ. ოპოზიციის წარმომადგენლების მტკიცებით, დაშინებაში უშიშროების კახეთის სამმართველოს თანამშრომელი ციციშვილიც მონაწილეობდა.
გარდა ამისა, კომისიების ოპოზიციონერი წევრების მეზობლებს შეუთვალეს, რომ ხელისუფლებას მათთვის არჩევნებამდე სასმელი წყლის, ასევე გაზიფიცირების და სხვა პრობლემების მოგვარება ჰქონდა გადაწყვეტილი, მაგრამ კონკრეტული პირების სიჯიუტის გამო, არაფერი გაკეთდება. ამ მიზეზით, ადამიანები ერთმანეთს დაუპირისპირდნენ.
პედაგოგებს, ოპოზიციური პარტიებიდან დეპუტატობის კანდიდატებთან შეხვედრა აუკრძალეს
საჯარო სკოლების პედაგოგებს, ოპოზიციური პოლიტიკური პარტიებიდან მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატებთან შეხვედრა აუკრძალეს.
როგორც "ადამიანის უფლებათა ცენტრისთვის" გახდა ცნობილი, ასეთი დავალება სკოლის დირექტორებმა მასწავლებლებს საგანმანათლებლო რესურს - ცენტრისა და "ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის" ადგილობრივი ორგანიზაციების ხელმძღვანელების სახელით მისცეს. ამასთან ერთად, მასწავლებლები დაავალდებულეს, სურვილისა და მიზეზების მიუხედავად, ყველა მათგანი დაესწროს სახელისუფლებო პარტიის მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატთან შეხვედრას.
იმ შემთხვევაში, თუ სკოლის დირექტორი ამ დავალებას ვერ შეასრულებს, მას პირადი განცხადების საფუძველზე თანამდებობიდან გაათავისუფლებენ.
ახალციხეში გაერთიანებული ოპოზოციის ოფისი დაარბიეს
გაერთიანებული ოპოზოციის ახალციხის რაიონული ორგანიზაციის ოფისში 16 მაისს, დილით მისულ პარტიის წევრებს ფანჯარა ჩამსხვრეული, კედელზე გაკრული პლაკატები კი ახეული დახვდათ.
როგორც გაერთიანებული ოპოზიციის ახალციხის რაიონის მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატი ვალიკო ბალიაშვილი აცხადებს,  ოფისიდან მთლიანად წაღებულია ბუკლეტები, სააგატიციო მასალა და ამომრჩეველთა სიები.
შემთხვევა სოფელ მეტეხში
კასპის რაიონის სოფელ მეტეხის მამასახლისი ჯემალ პატარქალიშვილი იმავე სოფელში მცხოვრებ თემქაძეების ოჯახის წევრებს სახლში მიუვარდა. პატარქალიშვილმა გინებითა და ფიზიკური შეურაცყოფის მცდელობით აიძულა ისინი გაერთიანებული ოპოზიციის მხარდაჭერაზე უარი ეთქვათ.
როგორც გაერთიანებული ოპოზიციის კასპის მაჟორიტარი კანდიდატი ხათუნა თათანაშვილი ,,ადამიანის უფლებათა ცენტრთან" საუბარში აღნიშნავს, მამასახლისი მთვრალ მდგომარეობაში იმყოფებოდა. ოჯახის წევრებს, დედას - მაია თემქაძეს და შვილებს ლანა, ნათია და ეკა თემქაძეებს სიტყვიერი შეურაცყოფა მიაყენა. უფრო მეტიც სოფლის მამასახლისი აპირებდა მათ მანქანით დაჯახებოდა.
დეპუტატობის კანდიდატი ზეწოლასა და არათანაბარ პირობებზე საუბრობს
რესპუბლიკური პარტიის ახალციხის მუნიციპალიტეტის მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატი თამარ გოგოლაძე არჩევნებამდე 16 დღით ადრე ზეწოლაზე საუბრობს.
,,საუბნო კომისიის წევრებს სხვადასხვა ინსტანციებში იბარებენ,  ვიცი ვინც იბარებს. თუ არ შეწყდება ზეწოლა, აუცილებალად დავასახელებ მათ გვარებს და კიდევ სხვა საშუალებებსაც მივმართავ.  გარდა ამისა, დაბლოკილია მანქანები. მძღოლებმა მითხრეს, რომ გაფრთხილებულები არიან. ადგილობრივი ტელევიზიაც ნაციონალური მოძრაობის კანდიდატისაა, მხოლოდ მას აშუქებს ”, - ამბობს გოგოლაძე.
ქუთაისელი „რესპუბლიკელები“ ზეწოლაზე საუბრობენ
„რესპუბლიკური პარტიის“ ქუთაისის ორგანიზაციაში, თავმჯდომარის ვლადიმერ ნაკაშიძის სახელზე დაწერილი განცხადებები, მისსავე მაგიდაზე 8 მაისს, დილიდან გაჩნდა. საუბნო საარჩევნო კომისიის „რესპუბლიკელი“ წევრები განცხადებაში თანამდებობიდან წასვლის შესახებ აუწყებენ.
„კომისიის წევრებზე ზეწოლის და დაშინების ფაქტები დღითიდღე ხშირდება. ისინი მოდიან და პირდაპირ წერენ განცხადებას გათავისუფლების შესახებ. როცა ვკითხულობ, რა არის მიზეზი, მეუბნებიან, რომ მათზე სერიოზული ზეწოლა მიდის, როგორც საუბნო საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარეთა, ისე პოლიციის მხრიდან. მე მართლა შემეცოდნენ ეს ადამიანები, რომლებიც ცრემლმორეული წერდნენ განცხადებებს გათავისუფლების თაობაზე. ისინი იმდენად შეშინებული ჰყავთ, რომ დეტალებს არ ახმიანებენ“, - აცხადებს „რესპუბლიკური პარტიის“ ქუთაისის ორგანიზაციის თავმჯდომარე, მაჟორიტარობის კანდიდატი ვლადიმერ ნაკაშიძე.
მისი განმარტებით: „კომისიის ერთ-ერთ წევრთან ლეილა მახარობლიძესთან მივიდა უბნის რწმუნებული და ჰკითხა, რა იყო მისი „რესპუბლიკელებში“ ყოფნის მიზეზი. ამის შემდეგ ურჩია, დაეტოვებინა ოპოზიციური პარტია. მისცა საკუთარი მობილურის ნომერი და უთხრა დაერეკა მისთვის. მეორე დილით პოლიცია მივიდა მასთან სახლში და გამოუცხადეს, რომ დაიკარგა „LG“-ის მარკის ტელევიზორი, თურმე რომელიც მისმა შვილმა მოიპარა. შევიდნენ და ოჯახში  აღმოაჩინეს არა „LG“-ის, არამედ  „SONY“ -ის მარკის ტელევიზორი. თუმცა მახარობლიძის შვილი მაინც დააკავეს. ტელევიზორი დრემდე არ დაუბრუნებიათ. დაკავებული კი, იმ პირობით გამოუშვეს, რომ  აწი მაინც დედამისი „ჭკვიანად მოიქცეს.“
„რესპუბლიკელთა“ საარჩევნო შტაბში აცხადებენ, რომ კომისიის წევრებზე ზეწოლის ფაქტებთან დაკავშირებით საერთაშორისო ორგანიზაციები უკვე  ჩააყენეს საქმის კურსში და ალბათ, ისინი საკუთარ პოზიციას დააფიქსირებენ.

The Human Rights Center (HRIDC) is deeply concerned about the suppression and mass persecution of voters and supporters of the opposition parties. The government permanently tries to prevent opposition parties from organizing sufficient pre-election campaign. Activists from opposition parties are abused, threatened, arrested every day.
The Human Rights Center appeals to the international organizations to response to pre-election terror in Georgia. Here we provide several facts of terror observed recently in Georgia.
Police Detained Member of the Egalitarian Institute
Mikheil Kachkachishvili, member of the non-governmental organization Egalitarian Institute was detained by patrol police last week. Fikria Chikhradze, single mandate candidate from the United Opposition in Telavi stated that law enforcers detained Kachkachishvili when he was on his way to a meeting with locals in the Telavi district the next morning.
“They stopped the car of Kachkhachishvili and when we asked why pulled us over, they were only willing to say that he looked suspicious,” said Chikhradze. Moreover, he added that it seems that detention of Kachkachishvili shows that the government is trying to obstruct scheduled meetings of opposition members and these are part of the pre-election campaign.
Kachkachishvili was taken for a drug test. The test proved that he was not under influence of a controlled substance.
Nino Petriashvili, wife of the detainee, stated that she was driving the car and she had noticed the police car following them since early morning. “Since Misha (Kachkachishvili) was released, patrol police fined him for having parked the car in the wrong place. The police should have had complaints about breaking traffic rules with me, as it was not my husband who was driving,” explained Nino Petriashvili.
Lecturers of the Telavi State University Were Ordered to File Resignation Letters
Representatives of the National Movement, Telavi Municipality Board and Kakheti Regional Administration oppress lecturers and student of Telavi Iakob Gogebashvili State University. Several teachers have already filed resignation letters; they are Archil Jorjadze, coordinator of the Legal Faculty, Neli Tskitishvili, associated professor and head of the Rector’s Administration.
Both of them support the United Opposition. They have been particularly suppressed since they met Fikria Chikhradze, single mandate candidate of the United Opposition in Telavi, together with other lecturers. Archil Jorjadze stated that Giorgi Papunashvili, the head of the United National Movement’s  Telavi office, threatened him with physical abuse and detention. In addition to that, Jorjadze was ordered to file resignation letter; otherwise the legal faculty at the University would be canceled and he and his colleagues would lose jobs soon.
Students Who Support United Opposition Were Threatened with Dismissal from the University
Students of the Telavi State University are suppressed. Ia Metreveli, a student of the legal faculty, reported Farna Makashvili, Imeda Kevlishvili and other members of the National Movement threatened students supporting the united opposition with the dismissal.
Local TV Stations Deny Single Mandate Candidates from TV Statements
Merab Katamadze, single mandate candidate of the Republic Party in Akhmeta District, states that because of being suppressed from the local authorities, two Akhmeta district based TV Stations refused to air his pre-election campaign to the local population.
Katamadze reported that despite the length of the initial order, local cable TV Company “Kakheti” released the text supporting the candidate in the subtitles for only two days. On the third day it was cancelled.
“Currently the subtitles have completely disappeared because of technical problems, as they claim and its restoration will take another two weeks. I think they say it because of approving their behavior. As for Akhmeta TV Station, they refused to present my pre-election campaign because the TV Company was founded by the District Administration and budget has not apportioned any money to fund the pre-election campaign. However, TV Company Akhmeta actively demonstrates the meetings of Petre Tsiskarishvili, single mandate candidate from the ruling party with voters,” said Katamadze.
The candidate from the Republican Party claims that local authorities have suppressed media sources though Koba Burkiashvili, the district governor, denies it.
The administration of local TV Companies denies the accusations of the single mandate candidate. Davit Bagauri, the owner of the cable TV Station “Kakheti” told that it will take nearly two weeks to deliver equipment from the Ukraine which is needed in order to renew subtitles on the TV channel. Fati Turkiashvili, director of the “Akhmeta TV” stated that the TV Company was really founded by the district administration and they are unable to decide anything without them.
“Besides that we do not have journalists who will do the needed work. We mostly transmit programs from Rustavi 2. Sometimes we show our own items too but we do not now prepare news programs whatsoever. We do not have the technical and human resources for such activities,” stated Turkiashvili. He added that they have already actually aired several items that demonstrate Petre Tsiskarishvili’s pre-election activities.
Brother of the Deputy Internal Minister and Head of the Constitutional Security Department’s (CSD) Kakheti Division Threaten Supporters of Republic Party
On May 4 a concert was given in the support of Petre Tsiskarishvili, a single mandate candidate of the National Movement in Akhmeta district. On the same day, when young members of the election HQ of Merab Kantaria a candidate from the Republic Party, finished distribution of the materials and were on their ways home, Tengiz Ekvtimishvili, a member of the National Movement, met them and told to Berdzenishvili, a young girl from Republic Party: “I am sent to meet you and warn that unless you give up working for Katamadze your father will be arrested.”
On May 2, Davit Lortkifanidze, deputy head of the Telavi Department of the CSD, called Zura Narozauli who hosted Merab Katamadze in Telavi and warned him not to meet the candidate of the opposition party. On the same day Lortkifanidze invited Besarion Makishvili, a member of Katamadze’s election HQ, to his office and demanded to leave the HQ. otherwise Lortkifanidze warned Makishvili to fire from the job. The latter is a driver for the non-governmental organization “Center for the Victims of Torture” in Akhmeta Office.
Head of Akhmeta Police Department and His Deputy Threatened Opposition Activists
Human Rights Center was informed that Zurab Pilashvili, the head of the police department invited Temur Kvirikashvili, member of the Republican Party and Election HQ of Merab Katamadze, a single mandate candidate in Akhmeta, to the police station. Pilashvili demanded him to leave the HQ. In exchange Pilashvili promised Kvirikashvili that he could assist his son to get into the Police Academy and to employ him at the police station too. If Kvirikashvili refused his offer, he could have some problems.
Malkhaz Khubejashvili, deputy head of Akhmeta police station, visited the Mosiashvilis-mother, daughter and son, activists from Merab Katamadze’s election HQ in the village of Matani in Akhmeta district. He told them that if they do not stop relationship with Merab Katamadze, suspended sentence of Zurab Mosiashvili, their nearest relative, would be burdened and he would be detained again.
According to the activists Merab Khubejashvili threatened them with weapon.
Source: Human Rights Center
Sighnaghi Police Hassles Election Commission Opposition Party Members
Several days ago, Sighnaghi police arrested Besik Khataishvili, commission member of the Bodbishkhevi election district in Sighnaghi Election Precinct, and a representative of Republic Party. Tengiz Bezhashvili, lawyer for Khatiashvili, reported that police detained his client based on the appeal of Tamila Dzmanashvili. Tengiz is the head of the Union of Sport Service Departments in Sighnaghi District Administration. Dzmanashvili brought a suit against former employee in same department for having made a personal insult. As he stated in his appeal, Besik Khatiashvili demanded to see documents justifying the dismissal and then proceeded to insult his client.
Based on official data, Khataishvili was running the box division in Sport’s Department. He was discharged from this position on April 5, 2008. Khataishvili stated that the reason for his dismissal was his membership in Republician Party. However, based on the Georgia Labor Law, Khatiashvil, hei had right to appeal to the court with the demand to be restored to his former position until May 7. “Consequently, I visited Tamila Dzmanashvili at the office on May 5 and asked her to provide document on my dismissal. However, she refused. Then I categorically demanded for her to provide the requested document but she then refused for a second time. I explained to Dzmanashvili that she was breaking the law and it was possible for me to take her to court over this violation. She only laughed at me and I then left the office. Soon the police were involved. Dzmanashvili stated to the police officers that I had insulted her, cursed or said something like that was not to her liking. Other employees also confirmed her testimony. Law enforcers arrested me on the same day. The police interrogated me and accused me of having committed a crime,” said Besik Khatiashvili.
Zaza Khatiashvili, single mandate candidate from the Republic Party in Sighnaghi district, stated that the local authorities and the National Movement, with the support of the police, terrorize his supporters. “The village of Bodbishkhevi is one of the difficult election districts in the Sighnaghi election precinct. Evidently, they could not win Besik Khatiahsivli over by bribing him or through various tricks. The only option was to take out their revenge against him by various methods. Now he would be labeled the status of suspect for the next one month, which will enable the ruling party to influence him. If he resists them, he will be found guilty and police will arrest him,” said Zaza Khatiahsvili.
Criminal case was launched under the Georgian Criminal Code, Article 239, Paragraph I and it envisages one-year-imprisonment.
Whole Edition of Regional Newspaper Was Canceled in Sighnaghi
Nugzar Abulashvili, a single mandate candidate from the National Movement in Sighnaghi district ordered to cancel whole edition of the Kakheti regional newspaper “Imedi” on May 1.
Employees of the editorial office stated they were informed from their Sighnaghi office the newspapers had disappeared from the news agency booths. Reportedly, members of the ruling party bought whole circulation of the newspaper and destroyed them. The issues were canceled from distribution network  There was an article about Nugzar Abulashvili’s criminal records in the May 1 edition of the newspaper “Imedi”.
An Employ of the Security Department Threatened Commission Member
The Human Rights Center was informed by the Sighnaghi district election HQ in the United Opposition local policemen and members of the local administration suppressed their representatives to the district election commissions. The reported policemen attacked Nineli Lomashvili, member of the District Election Commission #3 of Sighnaghi Election Precinct, at home and warned to leave the commission otherwise her family members would be arrested. According to the opposition Tsitsishvili, an employ of the Security Department, took part in the harassment. In addition to that, neighbors of the commission members from opposition parties was told that because of their stubborn neighbors their villages would not be supplied with water, gas and have other problems resolved. Consequently, the neighbors have serious argument now.
Teachers Were Forbidden To Meet Candidates from Opposition Parties
Teachers of the Public Schools were forbidden to meet candidates of the opposition parties.
The Human Rights Center was informed that school directors gave similar directions to their teachers in the name of heads of local educational resource centers and district organizations of national movement. Besides that, teachers were ordered to attend the meetings with the candidates from ruling party regardless their own sympathy to any political party.
Unless the order is followed, the director should write his personal resignation.
Office of the United Opposition Was Raided in Akhaltsikhe
In the morning of May 16 members of the Akhaltsikhe branch of the United Opposition arrived at the office and found windows smashed and posters torn from the walls.
Valiko Baliashvili, single mandate candidate from the United Opposition in Akhaltsikhe District, stated booklets, election materials and election lists were seized from the office.
An Incident in Metekhi
Jemal Patarkalishvili, governor of the village of Metekhi in Kaspi district, attacked the family of Temkadzes in the village and made them not to support the United Opposition under force and verbal assault.
Khatuna Tatanashvili, a single mandate candidate from the United Opposition in Kaspi district, reported to the Human Rights Center, the village governor was drunk then. He insulted Maia Temkadze, the mother and her daughters, Lana, Natia and Eka Temkadzes. Moreover, he intended to hit the people by car.
Candidate Complains About Suppression and Unequal Conditions
Tamar Gogoladze, single mandate candidate from Republic Party in ZAkhaltsikhe District, complains about suppression sixteen days before the elections.
“Commission members are invited to various institutions to give instructions. I know who invite them and if they do not stop it I will announce the names of those people publicly. The cars are also blocked. Drivers told me they are warned not to drive us anywhere. The local TV Station belongs to the candidate from the National Movement and we cannot use TV air,” said Gogoladze
Members of Republic Party in Kutaisi Speak About Suppression
On May 8 Vladimer Nakashidze, chairperson of the Kutaisi organization of the Republic Party, saw several letters on his table. Commission members from their party informed him about resignation in those letters.
“the number of abuse and suppression is increasing. They come and write their resignation letters. When I inquire about reason they explain it is only because of serious suppression from the chairperson of the commissions and policemen as well. I was sorry for those people who were writing their letters with tears in eye. They are so frightened that do not wish to make details public,” said Vladimer Nakashidze.
According to him “policeman met Leila Makharoblidze, a commission member, and asked why she had joined Republic Party. Afterwards he advised her to leave the party and gave his mobile number to call him later. Next morning policemen arrived Makharoblidze at home and informed they were looking for a lost TV-set which was supposedly stolen by her son. Although at home they found TV Set of Sonny and not lost LG, they arrested the son. The policemen have not returned the TV Set yet. The detainee was released after his mother “promised to behave well.”
People of the election HQ of the Republic Party stated they have already informed international organizations about violations and expect them to express their own reaction on the situation.