თავდასხმა პარტია ,,თავისუფლების“ მიკროავტობუსზე
26 მაისს, ღამის 3 საათსა და 25 წუთზე ზუგდიდიდან თბილისისკენ მიმავალ პარტია ,,თავისუფლების“ წევრებს თავს შეიარაღებული პირები დაესხნენ.
,,თავისუფლების“ წევრები მიკროავტობუსით თბილისში ოპოზიციის მხარდამჭერ მიტინგზე მიდიოდნენ. იქვე იყო ორი ჟურნალისტი  - ,,ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ კორესპონდენტი ნანა ფაჟავა და ,,მწვანე ტალღის“ კორესპონდენტი სოსო ხოფერია. ჟურნალისტებს სურდათ მგზავრები აბაშამდე გაეცილებინათ, რადგან მათ მუდმივად ემუქრებოდნენ. მაგალითად, ამ შემთხვევამდე პარტია ,,თავისუფლების“ წევრს ლუიზა თევზაძეს პატიმარი შვილი ხონის კოლონიიდან ციხის ადმინისტრაციის დავალებით ურეკავდა და ეუბნებოდა, რომ თუ პოლიტიკურ მოღვაწეობას თავს არ დაანებებდა, მას ციხეში მოკლავდნენ.
როდესაც მიკროავტობუსი მხარდამჭერების წასაყვანად ზუგდიდში მოძრაობდა, მას უკან მუდმივად დასდევდა ორი მანქანა BMW, NOD -476 და ფოლქსვაგენი WKW -447.
როდესაც მიკროავტობუსი მიუახლოვდა თბილისი-ფოთი სარკინიგზო მაგისტრალს, ლიანდაგებზე გადასვლისას მძღოლმა სვლა შეანელა. ამ დროს, მოულოდნელად მიკროავტობუსს თავს დაესხა ოთხი ნიღბიანი პირი, რომლებიც, როგორც ჩანს, იქვე იყვნენ ჩასაფრებულები. მათ ავტომატებით ჩაამსხვრიეს საქარე მინები, რის შედეგადაც მგზავრებმა (სულ ცხრა კაცი) მსუბუქი დაზიანება მიიღეს.
მიკროავტობუსის მძღოლმა მაინც შეძლო გზის გაგრძელება. მგზავრებმა მიმართეს იქვე მდებარე საპატრულოს და შველა ითხოვეს. პატრულის მანქანა გზაზე გავიდა, მაგრამ სამ წუთში დაბრუნდა უკან და დაზარალებულებს განუცხადა, თავდამსხმელებს ვერ დავეწიეთო. დაზარალებულებმა მოითხოვეს საპატრულოს უფროსთან შეხვედრა, ვიდეოპატრულის გამოძახება, ჟურნალისტებთან დაკავშირება, მაგრამ მათი არც ერთი მოთხოვნა არ გაუთვალისწინებიათ. ადგილზე მხოლოდ სენაკის პოლიცია მოვიდა, ისიც ორი საათის შემდეგ.
,,ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ მიიჩნევს, რომ ეს შემთხვევა თვალსაჩინო მაგალითია იმისა, თუ როგორ იდევნებიან ოპოზიციური პარტიები და ჟურნალისტები. ცენტრი მოითხოვს სისხლის სამართლის საქმის აღძვრას ამ ფაქტზე. ასევე მიმართავს ხელისუფლებას, მედიას, სახალხო დამცველს და არასამთავრობო ორგანიზაციებს რეაგირება მოახდინონ მომხდართან დაკავშირებით.

Attack on the Political Party Tavisupleba (Freedom in Georgian) Minibus
The members of the political party Tavisupleba( Freedom) driving from Zugdidi to Tbilisi were attacked by the armed people at 3:25 a.m. on May 26.
The members of the political party Tavisupleba were heading for Tbilisi in a minibus in order to attend the oppositional protest demonstration. The party members were accompanied by two journalists, Nana Pazhava, the Human Rights Center (HRIDC) correspondent and Soso Khoperia, radio Mtsvane Talga correspondent. The journalists wanted to accompany the passengers to Abasha, as the party members had been constantly threatened. For instance, the son of Luiza Tevzadze, Tavisupleba Party member instructed by the Khoni Colony prison administration regularly called her mother from prison and asked her to give up political activity otherwise he said he would be killed in prison.
When the minibus was moving about Zugdidi to pick up the supporters from all over the city, it was followed by two cars- BMW serial number NOD 476 and Volkswagen WKW 447.
At Tbilisi- Poti main railway line the minibus dropped its speed to cross the rail track.  At this moment four people in masks attacked the minibus. Apparently, they had been ambushed somewhere nearby. They smashed the wind shield; consequently, all passengers (9 people) received some minor injuries.
Despite this, the driver managed to continue the journey. The passengers addressed the nearby resided patrol police and asked for help. The patrol car went on main road to find the criminals but returned in 3 minutes and told the victims that they were not able to catch up with those who had attacked them. The victims demanded to meet with the head of the patrol police, call video patrol and contact the journalists but none of their demands were met. Only Senaki Police came 2 hours later.
The Human Rights Center considers that this incident is a vivid example of persecution of oppositional parties and journalists. The HRIDC demands to launch criminal investigation of this case. Our organization also calls the government, media, the public defender of Georgia and NGOs to react to the above-mentioned facts.