ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის წევრებს
როცა აზერბაიჯანი და სომხეთი 2001 წლის იანვარში ევროსაბჭოს წევრები გახდნენ, ამ ორგანიზაციის საპარლამენტო ასამბლეამ მიუთითა, რომ ზემოაღნიშნულ ქვეყნებში არსებობდნენ პოლიტიკური პატიმრები, ისევე როგორც  მიმდინარეობდა პოლიტიკური რეპრესიები (დასკვნა # 221, IV ნაწილი, ბ, გ პარაგრაფები და დასკვნა # 222, IV ნაწილი, ბ პარაგრაფი). # 221 და # 222 დასკვნების გამოქვეყნების შემდეგ, ევროსაბჭოს გენერალურმა მდივანმა შეკრიბა ექსპერტთა ჯგუფი, რომლებმაც მანამდე გამოიკვლიეს 25 ე.წ. “საცდელი საქმე” აზერბაიჯანსა და სომხეთში და ჩამოაყალიბეს ის კრიტერიუმები, რომელთა საფუძველზეც შესაძლებელია ადამიანს ეწოდოს პოლიტიკური პატიმარი.
ევროსაბჭოს ექსპერტები აზერბაიჯანში მუშაობისას ამ კრიტერიუმებისა და ვ. შვიმერის, ევროსაბჭოს გენერალური მდივნის მიერ 2001 წელს შემუშავებული შემდეგი პრინციპით ხელმძღვანელობენ: „ერთი პოლიტიკური პატიმარი უკვე ბევრია. პოლიტიკური პატიმრების პრობლება ევროსაბჭოს წევრ ქვეყანაში არ უნდა არსებობდეს”. ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეამ დანიშნა სპეციალური მომხსენებლები აზერბაიჯანში პოლიტიკურ პატიმრების საკითხებზე (გეორგ კლერფეიტი, შემდეგ კი მალკოლმ ბრუსი). მათი მიზანი იყო აზერბაიჯანის მთავრობისთვის გაეწიათ დახმარება და პოლიტიკურ პატიმრებზე მიეწოდებიდათ ინფორმაცია. ამ მომხსენებელთა მუშაობის წყალობით ასობით პოლიტიკური პატიმარი გაათავისუფლეს.
სამწუხაროდ, 2005 წლის შემოდგომაზე ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეამ აღარ გააგზავნა სპეციალური მომხსენებელი აზერბაიჯანში, რამაც უარყოფითი გავლენა მოახდინა პოლიტიკურ პატიმართა გათავისუფლების დინამიკაზე. უფრო მეტიც, აზერბაიჯანში 2005 წელს ჩატარებული საპარლამენტო არჩევნების შემდეგ ახალი პოლიტიკური პატიმრები გაჩნდნენ. გასულ წლებში, დააპატიმრეს ჟურნალისტები ცილისწამების ბრალდებებით. “აზერბაიჯანის ადამიანის უფლებათა ორგანიზაციების ფედერაციის” მიერ შედგენილი სიის მიხედვით სულ მცირე 55 პოლიტიკური პატიმარია აზერბაიჯანში. მათ შორის 29 პატიმარი იმ დროიდან ზის ციხეში, როცა აზერბაიჯანი ევროსაბჭოს წევრი გახდა.
ამრიგად, პოლიტიკური პატიმრების პრობლემა დღესაც აქტუალურია, მაგრამ დღეს სიტუაცია სამხრეთ კავკასიის ქვეყნებში უფრო კრიტიკული გახდა. პოლიტიკური პატიმრები სომხეთსა და აზერბაიჯანში არჩევნების გაყალბების გამო გაჩნდნენ. საქართველოში პოლიტიკურ პატიმართა რაოდენობა დაახლოებით 26-სს შეადგენს, მაშინ როცა ეს ციფრი სომხეთში 138-დან 192-მდე აღწევს. ამ პოლიტიკურ პატიმართა სისხლის სამართლის საქმეებს ადამიანის უფლებათა დამცველებმა წინასწარი ანალიზი გაუკეთეს და დაადგინეს, რომ ისინი პოლიტიკური პატიმრის იმ კრიტერიუმებს აკმაყოფილებენ, რომლებიც საპარლამენტო ასამბლეის გენერალური მდივნის 2001 წლის 24 ოქრომბრით დათარიღებული 34-ე მოხსენებაშია განსაზღვრული. თუმცა, ევროსაბჭოში მიიჩნევენ, რომ ეს პოლიტიკურ პატიმართა პრობლემა Aაზერბაიჯანის გარდა სამხრეთ კავკასიის სხვა ქვეყნებში არ დგას. ამ თვალსაზრისით, საპარლამენტო ასამბლეის ზოგიერთი წევრი მიიჩნევს, რომ ევროსაბჭოს სამხრეთ კავკასიის ქვეყნებისადმი ორმაგი სტანდარტები აქვს.
ჩვენი აზრით, 2001-2007 წლებში აზერბაიჯანის მიმართ შემუშავებული კრიტერიუმები და მიდგომები სომხეთსა და საქართველოში განვითარებულ პოლიტიკური პროცესებზეც უნდა გავრცელდეს. ამიტომაც, ჩვენ მოგიწოდებთ, რომ მოიწვიოთ სამხრეთ კავკასიაში პოლიტიკური პატიმრების საკითხებზე სპეციალური მომხსენებელი ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის ივნისის სხდომისთვის ან სპეციალური მომხსენებლები სამხრეთ კავკასიის რეგიონის ყველა ქვეყნისთვის. ეს პრობლემა დაუკავშირდებოდა ივნისის სხდომის დროს დღის წესრიგით გათვალისწინებულ სომხეთსა და აზერბაიჯანში შექმნილი სიტუაციის განხილვას.
ჩვენი აზრით, სამხრეთ კავკასიაში პოლიტიკურ პატიმრებთან დაკავშირებული სპეციალური მომხსენებლის დანიშვნა დაეხმარება ასამბლეას ამ რეგიონში შექმნილ სიტუაციას უკეთ გაეცნოს და გააღრმავოს სამხრეთ კავკასიის ქვეყნებთან პოლიტიკურ პატიმართა პრობლემის მოგვარების მიზნით თანამშრომლობა.
ხელმოწერები:
აზერბაიჯანი:
"ადამიანის უფლებათა ორგანიზაციათა ფედერაცია’’:
ლეილა იუნუსი, ,,მშვიდობისა და დემოკრატიის ინსტიტუტი”
ელდერ ზეინალოვი, ,,აზერბაიჯანის ადამიანის უფლებათა ცენტრი”
სომხეთი:
მიხაელ დანიელიანი, „სომხეთის ჰელსინკის ასოციაცია’’
ანაჰიტ ბაიანდური, ,,ჰელსინკის მოქალაქეთა ასამბლეის სომხეთის ეროვნული კომიტეტი’’
საქართველო :
უჩა ნანუაშვილი, „ადამიანის უფლებათა ცენტრი“
ემილ ადელხანოვი (ემანუელ სტაინბერგი), ,,მშვიდობის, განვითარების და დემოკრატიის კავკასიური ინსტიტუტი".

To the members of Parliamentary Assembly of Council of Europe
When Azerbaijan and Armenia became members if the Council of Europe in January of 2001, the Parliamentary Assembly of this organization noted the availability of problems of political repressions and political prisoners (Opinion 221, iv, par. b,c and Opinion 222, iv, par. b respectively). Following Opinions 221 and 222, the Secretary General  of CE appointed the group of experts who had examined 25 “pilot cases” on these countries and worked out criteria of “political prisoner”.
The CE experts has been operating in Azerbaijan on basis of these criteria and a principle worked out by CE’s general secretary W.Schwimmer as early as 2001: “One political prisoner is one too many. This problem should not exist  in a Council of Europe member State”. PACE appointed special reporters on political prisoners in Azerbaijan (George Clerfayt, then Malcolm Bruce) in order to render assistance Azerbaijani Government and provide information to CE. As a result of the activity of these reporters, hundreds political  prisoners were released.
Unfortunately, in Autumn 2005, PACE decided not to assign new special reporter and this affected the dynamics of release of political prisoners. Moreover, new political prisoners emerged after the Parliament elections in Azerbaijan in 2005. Last years, the journalists also were imprisoned under the defamation accusations.  According to the list compiled by the Federation of Human Rights Organizations of Azerbaijan, at least 55  political prisoners are detained. Among them, 29 people remained  from the time of Azerbaijan’s accession into the Council of Europe.
Thus, the problem of political prisoners remains actual even today. But nowadays this problem gains a dramatic feature and becomes significant for other countries of South Caucasus. Political prisoners emerged in Armenia and Georgia due to the falsification of elections. The number of political prisoners in Georgia is at least 26 people whereas in Armenia this number differs 138 to 192. The preliminary analyses of their criminal cases held by human rights  activists shows that these people correspond to political prisoners’ criteria given in the report SG/Inf(2001)34 as of October 24th 2001. However, unlike Azerbaijan, this problem is not considered as emerging in other countries of South Caucasus. In this regard, representatives of some of PACE members claims on existence of “double standards” of CE toward different countries of South Caucasus.
From our point of view, the criteria and approaches which were developed for Azerbaijan in 2001-2007 have to be applied toward political processes and prisoners in Armenia and Georgia. Therefore, we urge you to initiate the motion for appointment of special rapporteur on political prisoners in South Caucasus during the June session of PACE or special rapporteurs for all countries of the region. This problem would be in line with the agenda of the June session which will discuss the situation in both Armenia and Azerbaijan.
In our opinion, the appointment of such reporter will help the Assembly to understand better the situation as well as promote PACE’s cooperation with the governments of South Caucasian countries for the solution of the problem.