საქართველომ უნდა შეასრულოს ბავშვთა უფლებების სფეროში მასზე დაკისრებული ვალდებულებები
ჟენევა-თბილისი, 9 ივნისი, 2008. გაეროს ბავშვთა უფლებების დაცვის კომიტეტმა გამოაქვეყნა თავისი რეკომენდაციები საქართველოში ბავშვთა უფლებების სფეროში არსებულ სიტუაციასთან დაკავშირებით. გაეროს კომიტეტი აცხადებს, რომ კვლავ შეშფოთებულია საქართველოდან მიღებული ინფორმაციებით, რომლის თანახმად ქვეყანაში მცირეწლოვნებს უკანონოდ აპატიმრებენ, პოლიციელები მათ სასტიკად ექცევიან საპატიმროებში.
გაეროს ბავშვთა უფლებების კომიტეტმა, საქართველოს მიერ მომზადებული მესამე პერიოდული ანგარიშის განხილვის შემდეგ, მოამზადა რეკომენდაციები, რომლებიც ძირითადად წამების საწინააღმდეგო მსოფლიო ორგანიზაციის (OMCT), „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ (HRIDC) და საქართველოს საზოგადოებრივი ჯანდაცვისა და მედიცინის განვითარების ფონდის (PHMDF)  ალტერნატიული  ანგარიშების გამოძახილია. აღნიშნული ალტერნატიული ანგარიშები 2007 წლის სექტემბერში მომზადდა. გაეროს კომიტეტი განსაკუთრებით შეშფოთებულია ბავშვთა უფლებების დაცვის ქართული სისტემით, რომლის უუნარობას მივყავართ მცირეწლოვნების წინააღმდეგ ძალადობის ფაქტების რიცხვის ზრდასთან. აღნიშნული საკითხები გახდა კომიტეტის მიერ დასმული კითხვებისა და რეკომენდაციების ობიექტი.
OMCT და HRIDC სინანულს გამოთქვამენ იმასთან დაკავშირებით, რომ საქართველოს სამთავრობო დელეგაციამ ექსპერტების მიერ ბავშვთა მიმართ ძალადობის ფაქტებთან დაკავშირებით დასმული კითხვები უპასუხოდ დატოვა. დელეგაციამ არ განმარტა, როგორ ეცდებიან აღნიშნულ პრობლემასთან ბრძოლას. ინფორმაციის სიმცირის მიუხედავად, კომიტეტმა ჩამოაყალიბა რეკომენდაციები ბავშვთა მიმართ ძალადობის აღმოსაფხვრელად; და აღნიშნა, რომ საქართველომ უნდა „შექმნას საკანონმდებლო ბაზა, რომელიც აკრძალავს ბავშვების კორპორაციული დასჯის მეთოდებს ყველანაირ დაწესებულებაში, მათ შორის ოჯახებშიც“.
OMCT და HRIDC მიესალმებიან სამთავრობო დელეგაციასა და გაეროს კომიტეტის ექსპერტებს შორის არასრულწლოვანთა სამართლის სფეროზე გამართულ დიალოგს. აღნიშნული დიალოგის შედეგია კომიტეტის მიერ შემუშავებული რეკომენდაციები რომელთა ძირითადი მოთხოვნაა კვლავ გაიზარდოს არასრულწლოვანთა სისხლის სამართლის პასუხისმგებლობის ასაკი 14 წლამდე (საქართველოს ახალი სისხლის სამართლის კოდექსით ეს ასაკი 12 წლამდეა შემცირებული); არასრულწლოვანთა დანაშაულის აღსაკვეთად უნდა მიმართონ პრევენციულ მეთოდებს და არა ბოლო დროს არსებულ ნულოვანი ტოლერანტობის მეთოდს. OMCT და HRIDC შეშფოთებულნი არიან აღნიშნული რეკომენდაციების განხორცილების ხარისხით. სამთავრობო დელეგაციის პასუხებით აშკარა ხდება, რომ ხელისუფლება არ აპირებს სისხლის სამართლის პასუხისმგებლობის ასაკის 14 წლამდე გაზრდას, როგორც ამას გაეროს კომიტეტის რეკომენდაციები ითვალისწინებდა. დელეგაცია ასევე აცხადებდა, რომ არასრულწლოვანთა მიერ გამოყენებული ნულოვანი ტოლერანტობა საკმაოდ შედეგიანი აღმოჩნდა.
არასრულწლოვანთა სასჯელაღსრულებით დაწესებულებებში არსებულ პირობებთან და სასტიკი მოპყრობის ფაქტებთან დაკავშირებით სამთავრობო დელეგაციის წევრებმა განაცხადეს, რომ საქართველოში არსებობს ადგილობრივი მონიტორინგის ჯგუფები, რომლებიც არასრულწლოვან დამნაშავეთა დაკავების ადგილებს ესტუმრებიან. მათ ასევე განაცხადეს, რომ ბავშვები არ არიან ციხეში უფროსი ასაკის დამნაშავეებთან ერთად. ამასთან დაკავშირებით, OMCT და HRIDC სურვილი აქვთ განახორციელონ წამების საწინააღმდეგო სამოქმედო გეგმის მონიტორინგი საქართველოში, რომელიც გულისხმობს ნულოვან ტოლერანტობას იმ სამართალდადმცველთა მიმართ, რომლებიც არღვევენ ადამიანის უფლებებს; ასევე უნდა გადამოწმდეს, რამდენად საფუძვლიანი იყო სამთავრობო დელეგაციის პირობა რომ არცერთი არასრულწლოვანი არ იმყოფება უფროსებთან ერთად საპატიმროებში.
OMCT-სა და HRIDC-ს მიაჩნიათ, რომ კომიტეტის დასკვნითი შეფასება ნათლად გიჩვენებს იმ ძირითად ნაბიჯებს, რაც უნდა გადაიდგას საქართველოს მიერ ბავშვთა უფლებათა კონვენციის ფარგლებში ნაკისრი ვალდებულებების შესასრულებლად. იმისათვის, რომ განხორციელდეს გაეროს კომიტეტის რეკომენდაციები ხელისუფლებამ დაუყოვნებლივ უნდა მიიღოს საჭირო ზომები. OMCT და HRIDC ისევ გამოხატავენ შეშფოთებას და მომავალშიც განაგრძობენ ხელისუფლების საქმიანობის შესწავლას.

Georgia must meet its obligations on the rights of the child
Geneva – Tbilisi, June 9th 2008 – The United Nations Committee on the Rights of the Child has just made public its recommendations on the situation on children’s rights in Georgia, noting that it “remains concerned about the information indicating that children continue to be victims of arbitrary detention, police brutality and ill-treatment in detention facilities”.
The United Nations Committee on the Rights of the Child, after examining the third periodic report of the Republic of Georgia on the implementation of the Convention on the Rights of the Child, adopted recommendations that echo much of the information contained in the alternative report submitted by the World Organisation Against Torture (OMCT), the Human Rights Centre (HRIDC) and the Public Health and Medicine Development Fund of Georgia (PHMDF) to the experts of the Committee in September 2007. Particularly, concerns over the serious shortcomings of the Georgian child protection system that lead to an increase in violence against children have been the object of questions and recommendations by the Committee members.
OMCT and HRIDC regret that the Government delegation of Georgia did not reply to the main questions of the expert members on violence against children and did not clarify how it intends to address the various forms of violence against children. Despite this lack of information, recommendations to tackle violence against children have been formulated by the Committee, notably that Georgia should “adopt legislation explicitly prohibiting all forms of corporal punishment of children in all settings, including the home”.
OMCT and HRIDC welcome the discussion between the Government delegation and the Committee members on juvenile justice that lead to the recommendations by the Committee. These recommendations particularly point out the need to reinstate urgently the minimum age of criminal responsibility at 14 years (instead of 12 under the new criminal law), to address the question of juvenile delinquency with a holistic and preventive approach instead of the current zero tolerance policy, and to improve conditions of detention. OMCT and HRIDC remain concern about the proper implementation of those recommendations. Indeed, according to the responses given by the Government delegation, it seems that the Government has no intention to raise the minimum age of criminal responsibility as recommended by the Committee. It also stated that the zero tolerance policy had been useful in addressing crimes committed by juveniles.
Concerning living conditions in detention, including the allegations of ill-treatment, the Government delegation explained that several national monitoring bodies exist in Georgia and will visit places where children are detained. It also assured that no juvenile is detained with adults. In this regard, OMCT and HRIDC are keen to monitor Georgia’s implementation of the Anti-Torture Action Plan, which includes a zero tolerance policy on abuse by law enforcement personnel, and the promise of the delegation that no juvenile is detained with adults.
In conclusion, OMCT and HRIDC consider that the detailed Concluding Observations of the Committee clearly show that major steps remain to be taken to ensure that Georgia fully complies with the Convention on the Rights of the Child. Appropriate measures to implement the Committee’s recommendations should be taken and without delay. OMCT and HRIDC remain deeply concerned and will scrutinize the Government’s action.