ევროპის ციხესიმაგრე - UNITED -ის ოფიციალური მონაცემებით 10 000-ზე მეტი ლტოლვილი გარდაიცვალა
„ძველ კონტინენტზე აღმართულია უხილავი კედელი, რომელიც წინ ეღობება „კანონიერ“ მიგრაციას. ამ ციხესიმაგრის საზღვრები უხილავია მოქალაქეთა უმეტესი ნაწილისათვის რადგან ისინი კანონის მიერ არიან შექმნილი; თუმცა ამ საზღვრების შედეგები ადვილად შესამჩნევია ადამიანური ტრაგედიების მაგალითებით.“
მარკო როველი, იტალიელი მწერალი
კულტურათაშორისი მოძრაობა UNITED აპროტესტებს „ევროპული ციხესიმაგრის“ აშენებას, რომლის შედეგად უსაფრთხო თავშესაფრის მაძებარი სასოწარკვეთილი ადამიანები იღუპებიან.
შეიძლება თვალები დავხუჭოთ მსგავს სისასტიკეზე? თუ ჩვენი ადამიანური მოვალეობაა ცნობიერება ავამაღლოთ ევროპის საზღვრებთან ლტოლვილების წინააღმდეგ გამართულ ომზე.
UNITED-ის სამდივნო 1993 წლიდან ახორციელებს „ევროპული ციხესიმაგრის“ სასიკვდილო შედეგების მონიტორინგს. ამჟამინდელი „სიკვდილის სია“ უკვე 11 105 სახელს ითვლის; ესენი არიან თავშესაფრის მაძიებლები და მიგრანტები რომლებიც ევროპაში შესვლის მცდელობისას სიცოცხლეს გამოესალმნენ ან რომელიმე ქვეყნის ციხეში გარდაიცვლნენ. ამ ფაქტებზე დაყრდნობით, მთელს ევროპაში, კამპანიის ჩასატარებლად ძლიერი ლობისტური და ცნობიერების ასამაღლებელი იარაღი შეიქმნა.
ინფორმაცია ლტოლვილთა გარდაცვალების ადგილის, დროისა და ვითარების შესახებ შედგენილია ოფიციალურ დოკუმენტებზე დაყრდნობით.
ინფორმაცია გარდაცვლილ ლტოლვილებზე შეგიძლიათ იხილოთ შემდეგ ბმულზე:
http://www.unitedagainstracism.org/pdfs/actual_listofdeath.pdf
ყოველ წელიწადს, 20 ივნისს ყველაზე ფართომასშტაბიანი ევროპული ქსელი რასიზმის, ფაშიზმის, ნაციონალიზმის წინააღმდეგ, UNITED კულტურათაშორისი მოძრაობა, აღნიშნავს ლტოლვოლთა საერთაშორისო დღეს.
წელსაც, UNITED როგორც ქსელი იღებს აქტიურ თანამშრომლობას და დახმარებას ევროპის სამთავრობო და არასამთავრობო ორგანიზაციებიდან რომლებიც თანამშრომლობენ და ეხმარებიან ლტოლვილებს.
ამ დღეს მთელს ევროპაში ღონისძიებები იმართება ერთი მიზნის მისაღწევად დაგმონ ევროპის ციხესიმაგრე და საზოგადოებას აცნობონ მის სასიკვდილო შედეგებზე. ყველაზე მნიშვნელოვანი მხარე ამ ღონისძიებებისა არის ამაღლდეს საზოგადოებრივი ცნობიერება ლტოლვილთა პრობლემების შესახებ, რათა ხელი შევუწყოთ ლტოლვილთა, მიგრანტთა და თავშესაფრის მაძიებელთა უფლებების და ღირსების დაცვას მთელს ევროპაში.
უსაფრთხოების პოლიტიკა
მთელ ევროპაში ასობით მიგრანტი და თავშესაფრის მაძიებელი თავშესაფარს ეძებს დევნის, ომის,უსამართლობის და მძიმე ეკონომიკური პირობების გამო.
უკანასკნელ წლებში, მათი რიცხვი მნიშვნელოვნად გაიზარდა ბევრ ქვეყანაში წარმოებული ომებისა და ეროვნულ უმცირესობათა მიმართ მზარდი აგრესიის გამო.
მიუხედავად ამისა, უფრო მეტი ადამიანი ითხოვს დახმარებას და თავშესაფარს, ვიდრე ამას სთავაზობენ ლტოლვილებს ევროპის ქვეყნები. მიგრანტები მიაჩნიათ ისეთ ადამიანებად, რომლებიც მასპინძელი ქვეყნის კეთილგანწყობილებით ბოროტად ისარგებლებენ. ევროპის ბევრ ქვეყანაში დანაშაულთა მზარდი ციფრი სწორედ მიგრანტებს ბრალდებათ. ხელისუფლებიდან ერთადერთი პასუხი აღნიშნულ მტკიცებულებებზე ხშირად არის გრძნობებით მანიპულირების პოლიტიკა, როდესაც ცდილობენ ფართო პოლიტიკურ კონსენსუსს მიაღწიონ ადგილობრივ მოსახლეობაში. მოსახლეობა ცუდად არის დაცული, განიცდიან ინფორმაციის ნაკლებობას და მუდამ „სხვების“ შიშში ცხოვრობენ.
მაგალითად იტალიაში - ჩრდილოეთ ლიგის ლიდერი და ფედერალური მდივანი იმიგრაციის საკითხებში, ალბერტო ბოსი, აცხადებს, რომ იტალია აუცილებლად დაიბრუნებს მის წინანდელ უსაფრთხოებას.
UNITED -ს მიაჩნია, რომ ასეთი დამოკიდებულება მიუღებელია; მითუმეტეს, რომ მისი ინიციატორი პოლიტიკოსია. ეს მოსაზრება სახიფათოა, რადგან იმიგრაციის ცნებას კრიმინალურ სახეს აძლევს და გამორიცხავს სოციალურ, ისტორიულ ფენომენს, როდესაც იმიგრანტთა დიდი რაოდენობა  პატიოსნად და მოკრძალებულად ცხოვრობდა მასპინძელ ქვეყნებში. ახლანდელი მიგრაციის კანონები ბევრ ევროპულ ქვეყანაში ეკონომიური გაჭირვების გამო ახალჩამოსულებს უქმნის დიდ დაბრკოლებას  ოფიციალური სამუშაოსა და საცხოვრებლის მოსაპოვებლად. რის გამოც მათ გზა ეხსნებათ კრიმინალობისა და შავი სამუშაოს ბაზრისკენ. უფრო მეტიც, მიგრანტების ცუდი რეპუტაციის გავრცელებით ისინი ბადებენ შიშს ადგილობრივ მოსახლეობაში რის გამოც,  იზრდება რასისტული თავდასხმები და დისკრიმინაციული დამოკიდებულება, რომ აღარაფერი ვთქვათ უხეშ საუბარსა და სეგრეგაციაზე. ასეთი პოლიტიკა აკანონებს ლეგალურ მითითებებს და პრაქტიკას, როგორიც არის ემიგრანტების დაკავების ცენტრები, ციხეები უსაბუთო ადამიანებისათვის,  დეპორტაცია, რომელსაც იყენებენ არალეგალური ემიგრაციის  საკონტროლო იარაღად, რაც ევროპის დემოკრატიისა და ჰუმანური მემკვიდრეობის ზღვარს სცილდება. მართლაც ახალი ევროპული საზღვრები მისი ტერიტორიის გარეთაა, განსაკუთრებით ლიბია და მაროკო, სადაც შენდება ახალი საპატიმროები ემიგრანტთა შესამოწმებლად. ხდება ბევრი დეპორტირებული ემიგრანტის დაკავება.  ამის გამო ხშირად შეუძლებელია მათი წარმომავლობის დადგენა. მიგრანტების დეპორტაციით, შემოწმებითა და დაკავებით,  ევროპა გარანტიას ვერ იძლევა ჟენევის კონვენციის მიერ გარანტირებული უფლებები დაიცვას.  ევროპა ამით ახდენს ადამიანის უფლებათა ყველაზე მნიშვნელოვანი შეთანხმების დარღვევას.

"There is an invisible wall that blocs the "legal" immigration in the Old Continent. The borders of this Fortress are invisible to the major part of citizens, because they are composed by laws, but their result is visible as a Human tragedy".
Marco Rovelli Italian writer
UNITED for Intercultural Action protests against the building of a "Fortress Europe", which leads to the death of desperate people looking for a safe refuge.
Can we keep our eyes shut towards this brutal fact, or is it our human responsibility to raise awareness about the war against refugees on European borders?
The UNITED secretariat has been monitoring the deadly results of "Fortress Europe" since 1993. The current "List of Death" counts already 11.105 refugees deaths cases, asylum seekers and migrants who lost their lives in the attempt to enter Europe or during state custody or detention. With these facts a powerful lobby and awareness-raising tool for the use in campaign actions all over Europe was created.
These data on where, when and under which circumstances the refugees died is compiled exclusively from officially documented deaths.
All the cases contained in the list are documented. It is possible to download a PDF version of the list at
http://www.unitedagainstracism.org/pdfs/actual_listofdeath.pdf
Every year on the 20th of June, UNITED for Intercultural Action- the largest pan European network against racism, fascism, nationalism and in support of refugees and migrants- celebrates the International Refugee Day.
Also this year, UNITED as a network gets active coordinating and supporting all the governmental and non-governmental organizations in Europe who cooperate and support refugee.
Around this day all over Europe, activities and events are organized, with the common aim of denouncing and raising awareness about the deadly consequences of "Fortress Europe". The most important side of these acts is raising awareness about the human side of the refugee issue, in order to promote refugees' rights and to speak out for their dignity, along with that of migrants and asylum seekers Europe-wide.
POLICY OF SECURITY
Hundreds of migrants and asylum seekers all over Europe seek refuge from persecution, war, injustice and search for better economic security.
In the last years the number of migrants seeking refuge has grown considerably, due to several ongoing wars and to increasing intolerance toward minorities on all grounds in many countries. Nevertheless, the increasing need for protection is not proportional to the welcoming attitude from the countries where people seek refuge. Migrants are seen as people who only want to take advantage of the host country. In many European countries, criminality rates are blamed on migrants and the only authorities' response is often a feeling-manipulating policy to get a broader political consensus from the locals, who are kept under insecure and badly informed circumstances and live in fear of "the other".
In Italy for example, Alberto Bossi - Northern League's leader and federal secretary in matter of immigration- said that Italy will get its "previous" security by all possible means.
UNITED claims this attitude cannot be accepted, especially when it comes from a politician in power. This thinking is dangerous because it criminalizes the concept of immigration and excludes from this social, historical phenomenon the huge number of migrants who lead a decent and honest life in many host countries. The current migration laws in many European countries make it extremely difficult for the economically needed new comers to get an official working and residency permit, opening the way to criminality and the black job market. Moreover, by conveying a distorted image of migrants, they create fear among the locals and therefore facilitate the rise of racist attacks and discriminatory attitudes, not to mention hate speech and segregation. Last but not least, these policies legitimate legal directives and practices, such as migrants' detention centers, prisons for undocumented people, deportation as a tool to control "illegal" immigration amongst others, which are beyond the limits of Europe's democratic and humanitarian legacy. The externalization of Europe's borders as a practice of territorial protection is also beyond human and political legitimization. Indeed the new Europeans borders are outside its territory, in particularly Libya and Morocco, where also new detention centers are built for the examination of migrant-candidates. Many deported migrants are imprisoned there, for it is often not possible to determine their country of origin. By externalizing deportation, examination and detention of migrants, Europe cannot guarantee that the rights contemplated by the Geneva Convention are respected. Europe thus commits a high violation of the most important international agreement on human rights.