ადამიანის უფლებათა ცენტრი ჟურნალისტების აქციას ეხმაურება
,,ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ ჟურნალიტების მიერ გამართულ საპროტესტო აქციას ეხმაურება და აქციის მონაწილეებს მხარდაჭერას უცხადებს.
,,ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ მიიჩნევს, რომ ხელისუფლების მხრიდან მედია ორგანიზაციების დევნა გაუმართლებელი და არაადეკვატური საქციელია, რასაც ბოლო უნდა მოეღოს. თავისუფალი სიტყვის ჩახშობის ყველანაირი მცდელობა ხელს უწყობს ტოტალიტარული ან დიქტატურული სახელმწიფოს ჩამოყალიბებას, რაც საზოგადოებამ არ უნდა დაუშვას.
,,ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ ჟურნალისტებს, მედია-ორგანიზაციებს სოლიდარობისკენ მოუწოდებს და ხელისუფლებას მიმართავს, შეწყვიტოს ზეწოლა ტელევიზიებსა და პრესაზე, ასევე მისცეს სტუდია ,,მაესტოს“ ეთერში გასვლის საშუალება.

The Human Rights Center joins with protest demonstration of journalists and expresses its support to demonstrators who seek freedom of speech.
The Human Rights Center considers that governmental authorities have illegally persecuted and continues to persecute various media organizations and demands that such a policy much be ended. Every attempt is being made to subdue and restrict freedom of speech. Such efforts being done in order to support the establishment of a totalitarian and dictatorship state in Georgia and society must not allow this to happen.
The Human Rights Center calls upon journalists, media-organizations to join in a show of solidarity and appeals to the government to stop suppression TV stations and the print media. The center requests the government to allow the Studio “Maestro” to resume its normal broadcasting and without restrictions.