რუსეთი: დაიცავით მშვიდობიანი მოსახლეობა ოკუპირებულ საქართველოში
,,ჰუმან რაითს ვოჩის“ განცხადებით, რუსეთის ხელისუფლებამ დაუყოვნებლივ უნდა მიიღოს ზომები ახალგორის რაიონში სამხრეთ ოსეთის მილიციელების მიერ ეთნიკურ ქართველებზე თავდასხმის აღსაკვეთად. რუსეთმა ასევე უნდა უზრუნველყოს რაიონის მოსახლეობის თავისუფალი გადაადგილება საქართველოს სხვა რეგიონებში და პირიქით.
„სამხრეთ ოსეთის მილიციის თანამშრომლები თავს ესხმიან ახალგორის ქართველ მოსახლეობას,“  - განაცხადა ტანია ლოკშინამ, ,,ჰუმან რაითს ვოჩის“ მოსკოვის ოფისის დირექტორის მოადგილემ, - „დროა, რუსეთი შეუდგეს სამხრეთ ოსეთში თავისი, როგორც ოკუპანტის, ვალდებულებების აღსრულებას და შეაჩეროს მოძალადეები“.
ახალგორის რაიონის მოსახლეობის დიდი ნაწილი ეთნიკურად ქართველია; რაიონი სამხრეთ ოსეთის აღმოსავლეთით მდებაროებს და მას ამჟამად რუსეთი და სამხრეთ ოსეთის სეპარატისტული ხელისუფლება აკონტროლებს.
,,ჰუმან რაითს ვოჩის“ ექსპერტები 2008 წლის 20-21 ნოემბერს ახალგორის რაიონის სოფლებს ეწვივნენ; გაესაუბრნენ რამდენიმე ეთნიკურ ქართველს, რომელთა განცხადებით, სამხრეთ ოსეთის მილიციის თანამშრომლები თავს ესხმიან, ფიზიკურ შეურაცხყოფას აყენებენ და ძარცვავენ ადგილობრივ მოსახლეობას. ,,ჰუმან რაითს ვოჩის“ წარმომადგენლებმა დოკუმენტური მასალები მოაგროვეს ოსი სამართალდამცველების მიერ ორ მოხუც ქართველზე ნოემბერში განხორციელებულ თავდასხმაზე; ინციდენტის დროს ერთ-ერთი მოხუცი გარდაიცვალა. როდესაც ,,ჰუმან რაითს ვოჩი“ ცდილობდა, გარდაცვლილის ნათესავებს გასაუბრებოდა,  მილიციის შეიარაღებული თანამშრომლები მოვიდნენ და ნათესავები განდევნეს.
2008 წლის აგვისტოს, საქართველო-რუსეთის ომამდე, ახალგორის რაიონი საქართველოს ხელისუფლების იურისდიქციაში შედიოდა. რუსული და ოსური შეიარაღებული ძალები იქ 17 აგვისტოს შევიდნენ. ამჟამად რუსული არმია განლაგებულია ახალგორის ორ სამხედრო ბაზაზე. რუსეთი, როგორც საერთაშორისო ჰუმანიტარული სამართლის მიხედვით აღიარებული ოკუპანტი მხარე, ვალდებულია, აღნიშნულ ტერიტორიაზე მშვიდობიანი მოსახლეობის უსაფრთხოება და კეთილდღეობა უზრუნველყოს.
ახალგორის საავადმყოფოს თანამშრომლებმა ,,ჰუმან რაითს ვოჩის“ წარმომადგენლებს აცნობეს, რომ ნოემბერში მათთან ვინმე თამაზი მკურნალობდა, მოხუცი მამაკაცი სოფელ ყანჩავეთიდან. თამაზმა მათ უამბო, რომ ცხვრებს მწყემსავდა, როცა რამდენიმე შეიარაღებულმა პირმა ცხვრის მოპარვა სცადა. როდესაც მწყემსმა პროტესტი გამოთქვა, მოძალადეებმა ცემა დაუწყეს. საავადმყოფოს თანამშრომლების განცხადებით, კლინიკაში მიყვანის დროს თამაზს სისხლი სდიოდა, აღენიშნებოდა მრავლობითი დაჟეჟილობები, ხელი მოტეხილი ჰქონდა,  სასქესო ორგანოები კი დაზიანებული. მოგვიანებით დაზარალებული დედაქალაქის საავადმყოფოში გადაიყვანეს, სადაც იგი გარდაიცვალა. თამაზის ნათესავების ინფორმაციით,  მილიციის თანამშრომლები მეორე დღესვე ეწვივნენ ოჯახს და ერთ-ერთ მათგანს სიკვდილით დაემუქრნენ, თუ ოჯახი ძროხას არ მისცემდა.
21 ნომბერს, თამაზის დაკრძალვაზე ,,ჰუმან რაიტს ვოჩი“ გარდაცვლილის ნათესავებსა და მეზობლებს შეხვდა. აგრესიული და არაფხიზელ მდგომარეობაში მყოფი მილიციის თანამშრომლები სამხედრო მანქანით მივიდნენ დაკრძალვაზე.  სამი მამაკაცი მანქანიდან გადმოხტა და იმ ხალხისკენ გაემართა, რომელიც მიცვალებულს მიაცილებდა. ერთ-ერთი მათგანი იარაღით ხელში იდგა ნათესავები და ,,ჰუმან რაითს ვოჩის" წარმომადგენლებს შორის; ხოლო დანარჩენებმა ნათესავებს აიძულებს, იქაურობას გაშორებოდნენ. მილიციის თანამშრომლები მოგვიანებით დაემუქრნენ ,,ჰუმან რაითს ვოჩის“ მკვლევარებს და ცდილობდნენ, გაეგოთ, უთხრეს თუ არა ადგილობრივებმა მათ, რომ თამაზი ოსებმა მოკლეს.
„რუსეთის ხელისუფლებამ აუცილებლად უნდა აღკვეთოს მსგავსი ძალადობა და დანაშაულის ფაქტები,“ - განაცხადა ლოკშინამ. „მშვიდობიანი მოსახლეობის უსაფრთხოება დამოკიდებულია დანარჩენ სამყაროსთან ურთიერთობის შესაძლებლობაზეა.“
ახალგორის საავადმყოფოს თანამშრომლებმა ,,ჰუმან რაითს ვოჩთან“ საუბარში განაცხადეს, რომ ნოემბრის შუა რიცხვებში მათთან მკურნალობდა ვინმე 83 წლის ილო სოფელ კორინთადან. ილოს მათ უამბო, რომ ოთხმა ოსმა ის მხოლოდ იმის გამო სცემეს, რომ მას სახლში კედელზე პრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილის სურათი ჰქონდა ჩამოკიდებული. მოძალადეებმა მიიჩნიეს, რომ ილო სააკაშვილს თვლიდა საკუთარ პრეზიდენტად და ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენეს.
სამხრეთ ოსეთის პოლიციის სამმა თანამშრომელმა დაადასტურა აღნიშნული ფაქტი ,,ჰუმან რაითს ვოჩთან“. ასევე დასძინეს, რომ თავადასმხელებიდან ერთ-ერთი დააკავეს და ახლა ცხინვალის პოლიციის განყოფილებაშია გადაგზავნილი. ,,ჰუმან რაითს ვოჩმა“ ვერ შეეძლო გადაემოწმებინა ინფორმაცია, დამნაშავე კვლავ იმყოფებოდა თუ არა ცხინვალის საპყრობილეში ან სამხრეთ ოსეთის დე-ფაქტო ხელისუფლება თუ ახორციელებს გამოძიებას აღნიშნულ ინციდენტთან დაკავშირებით.
ახალგორის რაიონი ერთადერთი გზით უკავშირდება  ცხინვალს და ეს გზა საშინელ მდგომარეობაშია. ერთადერთი გამოსადეგი გზა ამ სოფლებიდან მიდის თბილისისკენ სოფელ ოძისის გავლით. რუს სამხედროებს სოფელ ოძისთან ბლოკპოსტი აქვთ გახსნილი და ქართულ პოლიციას იქ არ უშვებენ.
ადგილობრივი მოსახლეობას ამჟამად შეუძლია თბილისში წასვლა ადმინისტრაციული საზღვრის გადაკვეთით. თუმცა, გავრცელებულმა ინფორმაციამ თითქოს რუსი და ოსი ხელისულფლება ამ საზღვრის ჩაკეტვასაც აპირებს, მოსახლეობაში სერიოზული მღელვარება გამოწვია. თამარი, რომლის პირველი შვილიშვილი დეკემბერში უნდა დაიბადოს, ,,ჰუმან რაითს ვოჩთან“ საუბარში აცხადებდა: „ჩემი სამი ქალიშვილი ცხოვრობს თბილისში. როგორღა უნდა ვნახო მერე ისინი? და პატარა შვილიშვილს, რომელიც ახლა უნდა დაიბადოს, როგორღა ვნახავ? უკვე ვიცი, რომ გოგო იქნება, მაგრამ ვნახავ კი ოდესმე?“
ადამიანის უფლებათა დამცველი ორგანიზაციის წარმომადგენელთა შეფასებით რაიონი ბევრმა ადგილობრივმა დატოვა მილიციის თანამშრომელებისა და საზღვრის ჩაკეტვის შიშით. ახალგორის სკოლის თანამშრომელი ,,ჰუმან რაითს ვოჩთან“ საუბარში აცხადებდა: „236 მოსწავლე გვყავდა და ახლა მხოლოდ 136 მოსწავლეღა დარჩა. ათი მასწავლებელიც წავიდა სამსახურიდან. რაიონში კვლავ იმყოფებიან შეიარაღებული ადამინები და ხალხს ეშინია. ასევე ჭორები დადის, რომ საზღვრები უნდა ჩაიკეტოს. ეს თუ მოხდა, ბოლო მოგვეღება. ახალგორის მოსახლეობისთვის თბილისი ყოველთვის მეორე სახლი იყო. თუ მასთან დამაკავშირებელ გზას მოგვიჭრიან, მაშინ აქ ვეღარ გავჩერდებით“.
„ადგილობრივი მოსახლეობა იმიტო გარბის, რომ ეშინიათ, დანარჩენ სამყაროსთან კავშირი არ დაკარგონ, შეიარაღებული, უკონტროლო მილიციელების ხელში არ დარჩნენ,“  - განაცხადა ლოკშინამ. „ვიდრე რუსული არმია სამხრეთ ოსეთში დარჩება, მათ ეკისრებათ პასუხისმგებლობა, დაიცვან წესრიგი და კანონი ადგილობრივი მოსახლეობის საკეთილდღეოდ, აღკვეთონ რეგიონში ეთნიკური ნიშნით ჩადენილი ძალადობა“.
აგვისტოს ომის დროს სამხრეთ ოსეთის მილიციის თანამშრომლებმა დაწვეს ეთნიკური ქართველების სახლების უმეტესი ნაწილი სამხრეთ ოსეთის ტერიტორიაზე; შედეგად 200 000 ადამიანი დევნილად იქცა და ვეღარ ახერხებენ კონფლიქტის დასრულების შემდეგ სახლებში დაბრუნებას.

Russia: Protect Civilians in Occupied Georgia
Russian authorities should take immediate steps to stop South Ossetian militias from attacking ethnic Georgians in Akhalgori district in South Ossetia, Human Rights Watch said today. Russia should also ensure that local residents remain able to move freely to and from the rest of Georgia.
“South Ossetian militias are running wild attacking ethnic Georgians in Akhalgori,” said Tanya Lokshina, deputy director of the Moscow office of Human Rights Watch. “It is high time for Russia to step up to its responsibilities as an occupying power in South Ossetia and rein them in.”
Akhalgori district, populated mainly by ethnic Georgians, is located in the eastern part of South Ossetia, a breakaway region of Georgia. The district is now under Russian and South Ossetian control.
Human Rights Watch researchers visiting villages in Akhalgori district on November 20-21, 2008, interviewed several ethnic Georgians who described how armed South Ossetian militias have been harassing and attacking local residents and looting their property. Human Rights Watch also documented two attacks in November by South Ossetian militias against elderly civilians, one of whom died. When Human Rights Watch tried to talk to the deceased man’s relatives, armed militias arrived and chased the relatives away.
Prior to the August 2008 Georgian-Russian war, the Georgian government administered the villages in Akhalgori district. Russian and Ossetian forces entered the district on August 17 and Russian forces maintain two military bases in Akhalgori. As an occupying power under international humanitarian law, Russia has an obligation to ensure the security and welfare of civilians in the area.
Akhalgori hospital medical personnel told Human Rights Watch that in early November they treated “Tamaz,” an elderly resident of Kanchaveti village. Tamaz told the medical personnel that he had been watching over his grazing sheep when several armed men in camouflage tried to steal one of them. When he protested, they started beating him. The hospital workers said that Tamaz was brought in bleeding, with multiple bruises, severe damage to his genitals, and a fractured arm. He was later transferred to a hospital in the Georgian capital, Tbilisi, where he died. Tamaz’s relatives said the militia returned the next day and threatened to shoot one of them unless he gave the militia members a cow.
When Human Rights Watch met a group of Tamaz's relatives and neighbors on their way to his wake on November 21, aggressive and apparently intoxicated armed militia members arrived in a military truck. Three men jumped out and ran toward the funeral procession. One stood, with his submachine gun, between the relatives and the Human Rights Watch researchers, while the others forced the relatives to leave. The militias later threatened the Human Rights Watch researchers, demanding to know whether the local residents had told the researchers that Tamaz had been killed by Ossetians.
“Russian forces have to intervene to stop this violence and intimidation,” Lokshina said. “The security of the civilian population depends on their being able to communicate with the rest of the world.”
Akhalgori hospital medical workers also told Human Rights Watch that in mid-November they treated “Ilo,” an 83-year-old resident of Korinta village. Ilo told them that four Ossetians in camouflage uniform had beaten him up because he had a photograph of President Mikheil Saakashvili of Georgia on his wall and admitted to them that he considered Saakashvili to be his president.
Three members of the South Ossetian police confirmed the details of this incident to Human Rights Watch and said that one of the perpetrators had been apprehended and transferred to the police in Tskhinvali, the capital of South Ossetia. Human Rights Watch has not been able to confirm whether the accused attacker is still in custody and whether the de facto South Ossetian authorities are conducting a criminal investigation.
Akhalgori district has only a very poor road connection to Tskhinvali. The only usable road from these villages goes to Tbilisi through the village of Odzisi; Russian forces maintain a checkpoint at Odzisi and prevent the Georgian police from entering the district.
Local residents are currently able to cross the administrative border to travel to Tbilisi. However, rumors that Russian and Ossetian authorities might close this border have caused anxiety. “Tamar,” whose first grandchild is due in December, told Human Rights Watch: “My three daughters all live in Tbilisi. How in the world am I going to see them? And what about the little one? I already know it’s going to be a girl. But will I ever see her?”
Human Rights Watch researchers observed that many people had left the district already, fearing the militias and that the border will be closed. A school official in Akhalgori told Human Rights Watch: “We had 236 students, but now only 136 remain. Ten of the teachers also left. There are all those armed men on the ground and people are frightened. There are all those rumors about the planned closure of the border. If that happens it’ll be the end of us. For the residents of Akhalgori, Tbilisi has always been a second home. If we’re cut off from it we just cannot stay!”
“Local residents are leaving because they fear being cut off from the rest of the world, left at the mercy of armed, uncontrolled militias,” Lokshina said. “As long as Russian forces stay in South Ossetia, they bear responsibility for ensuring law and order for local residents, and for preventing further ethnic-based violence.”
During the August war, South Ossetian militias burned and looted most ethnic Georgian villages in South Ossetia, effectively preventing 20,000 residents displaced by the conflict from returning.