არასამთავრობო ორგანიზაციათა საგანგებო პრესკონფერენცია
ჩვენ, არასამთავრობო ორგანიზაციების ლიდერებმა დღეს გავმართეთ საგანგებო პრესკონფერენცია 15 დეკემბრის შემაშფოთებელი სიუჟეტის გამო – ქ-ნი ლირა ცხოვრებოვას ,,შპიონურ საქმიანობასთან” დაკავშირებით, რომელიც ერთდროულად, ერთი და იმავე ფორმატით გუშინ  საქართველოს ყველა ტელე-არხით გავიდა.
ჩვენ მიგვაჩნია, რომ გუშინდელი სიუჟეტი პირდაპირი მცდელობაა, ამცნონ სამოქალაქო საზოგადოების ყველა წევრს, რომ სახალხო დიპლომატიის მიმართულება თურმე უკვე დისკრედიტირებულია და მასში ჩართული ადამიანები კი აგენტები და შპიონები არიან.
ჩვენ გუშინდელი სატელევიზიო სიუჟეტი და ინფორმაცია ჩვენი კოლეგის ლირა ცხოვრებოვას შპიონაჟთან დაკავშირებით მივიჩნიეთ, როგორც პირდაპირი გაფრთხილება, რომ უმჯობესია, არც კი ვიფიქროთ სამომავლო სამშვიდობო ბილიკებზე სახალხო დიპლომატიის ფორმატში, რადგან თურმე უკვე არსებობს წინაპირობა, რომ ამ გზაზე მტრის სახელი დაგვარქვან!!!
ჩვენ, ამ რიგში მყოფი სხვადასხვა ორგანიზაციის წარმომადგენლები, წლების მანძილზე ვიყავით პარტნიორები და ერთობლივ პროექტებში თუ პროგრამებში ვახორციელებდით საქმიანობას ქალბატონ ლირა ცხოვრებოვას ორგანიზაციასთან.
ქ-ნი ლირა ცხოვრებოვა და მისი ორგანიზაცია ბოლო წლების მანძილზე მუდმივად იყო ისეთი დიდი ორგანიზაციების პარტნიორი, როგორებიც არიან გაერო, ეუთო და სხვა საერთაშორისო ორგანიზაციები და საელჩოები, მშვიდობისა და სამშვიდობო დიალოგის, ნდობის აღდგენის მიმართულებით.  ჩვენი საერთო მიდგომა სწორედ სამშვიდობო გზების ძიება და სამშვიდობო ინიციატივები იყო, რომ ერთად დაგვეძლია დიდი ტკივილი და ტრაგედია, რაც შეიარაღებულმა კონფლიქტებმა, ომმა მოგვიტანა.
ჩვენ კარგად ვაცნობიერებთ და ვიცით, რომ დიალოგი – ის ერთადერთი არხია, რომელიც მშვიდობამდე მიდის. იქ, სადაც დიალოგი აღარ არსებობს – იარაღის ჩხარუნი და ცეცხლი დაისადგურებს!
ვწუხვართ, რომ ჩვენს თვალწინ მერამდენედ მოხდა პოლიტიკური დიალოგისათვის ხელმისაწვდომი და მნიშვნელოვანი სახალხო რესურსების იგნორირება - ეს დამატებითი ინდიკატორია პოლიტიკური დიპლომატიის კვალიფიკაციისა და პრობლემისაც.
2008 წ. აგვისტოს ომმა დაასამარა არა მარტო ტრაგიკულად დაღუპული ჩვენი თანამოქალაქენი, არამედ პოლიტიკური დიპლომატიაც, რომელიც იმდენად უსუსური ყოფილა, რომ ადამიანთა სიცოცხლე შეიწირა!
გუშინდელმა სატელევიზიო სიუჟეტმა ჩვენ დაგვანახა ის საშიში ტენდენცია, რომ პოლიტიკური დიპლომატიის დასამარების შემდეგ ახლა უკვე სახალხო დიპლომატია უნდა გამოიყვანონ დისკრიდიტირებულად და ეს არხი წარმოაჩინონ საშიშროებად.
დღეს არსებული ტენდენციის გამო - დააშინონ საზოგადოება და დაინერგოს  საყოველთაო უნდობლობა - ვერ გადავთქვავთ ჩვენს ღირებულებას, რომ ჩვენ გვინდა მშვიდობა, ჩვენ გვინდა მეგობრობა, ჩვენ გვინდა კეთილმეზობლობა, ჩვენ გვინდა თავისუფლება, ჩვენ გვინდა კეთილდღეობა, ჩვენ გვინდა განვითარება და ბოლოს, ჩვენ კვლავ მოვემსახურებით დემოკრატიული  ღირებულებების დამკვიდრებას საქართველოში.
,,აგენტებად” და ,,მოღალატეებად’’ მონათვლის შიშით ჩვენ ვერ შევაჩერებთ ჭეშმარიტად ჰუმანურ და სამოქალაქო პასუხისმგებლობის მატარებელი საქმის კეთებას!

We, the leaders of NGOs held a special press conference addressing the alarming news reports that were issued on December 15 dealing with the alleged “espionage” of Lira Tskhovrebova. Lira Tskhovrebova story was covered by all TV outlets of Georgia in much the same way.
We consider that yesterday’s  news pieces attempted to show all members of the civil society that people’s diplomacy is being discredited and those who are involved in this kind of activity are spies and foreign agents.
We consider that the news piece that was released yesterday on alleged espionage of Lira Tskhovrebova, our colleague is a warning to us- the NGO sector that we must forget all forms of people’s diplomacy in the future. Otherwise, we might be called enemies and spies of foreign of the state!!!!
The NGOs that are listed below have been the partners of Lira Tskhovrebova’s organization in various projects and programs for years.
Lira Tskhovrebova’s organization had been cooperating with very respectful organizations such as UN and OSCE also various international organizations and foreign embassies in terms of promoting peace, peaceful dialogue and reinstatement of confidence between participants to conflict. The shared perspectives that we share with Lira Tskhovrebova’s organizations is that peaceful forms and peaceful initiatives must be used in order to overcome the pain and tragedy that was caused by the recent war.
We are fully aware of the fact that dialogue is the only way that leads to lasting peace. With no dialogue only gun fire can be heard!
We regret that important personal potential was ignored once again. This fact indicates that there are some problems with the level of professionalism in the political diplomacy of our country.
The August war took not only the lives our fellow citizens but also brought an end to political diplomacy that  proved  to be so weak that it (diplomacy) could not stop people from being murdered.
The news pieces that were broadcasted yesterday demonstrated to us that there is an alarming tendency to further discriminate against people’s diplomacy and this is when we practically do not have the continued option of political diplomacy.
However, we can not refuse on our values such as peace, friendship and living peacefully in the same neighborhood. We need freedom, prosperity and development and finally, we must continue with our efforts to establish democratic values in Georgia.
We will not set back because we might be labeled as agents and traitors.  We will continue doing something that is humane and full of civic responsibility.